Hrvatski hidrolozi s DHMZ-a u najnovijem izvješću ponovili su da sljedećih dana očekuju visoke vodostaje Mure i Drave, ali ipak niže od događaja iz kolovoza 2023., a posebno naglašavaju moguć izniman porast vodostaja Dunava.
- Vodostaji Dunava su u porastu, ali još su u domeni srednje niskih i srednjih voda - precizirali su.
Porast rijeka posljedica je velike količine oborina koje su u proteklom razdoblju pale i još uvijek nastavljaju padati na slivnom području susjednih uzvodnih država, dodaje se.
Generalni direktor Hrvatskih voda, Zoran Đuroković, izjavio je u utorak ujutro na Hrvatskom radiju da u Hrvatskoj neće biti scene poplava poput onih u gradovima središnje Europe.
- To je na razini prijetnje Dunava iz 2013. godine. Ne više od toga. Znamo što nam je činiti, a od jučer smo pokrenuli aktivnosti na terenu - rekao je Đuroković i dodao da bi vodostaj Dunava kod Batine trebao iznositi 750 centimetara.
- Mi ćemo linije obrane odmah dići na +775 cm, što je bio vodostaj iz 2013. Naša je praksa da sigurnost mora biti nešto veća od prognoze, za slučaj da se neke prognoze ne pokažu vjerodostojnima - rekao je Đuroković i dodao da ima vremena za pripremu.
Vodostaji Save do Jankomira su u kratkotrajnom porastu s tendencijom opadanja, dalje do Stare Gradiške su u opadanju, a nizvodnije u stagnaciji, stoji u izvješću.
Vodostaji Kupe su u opadanju, osim na hidrološkoj postaji Jamnička Kiselica, gdje su u stagnaciji.
Mura do Goričana stagnira s tendencijom porasta, a nizvodno opada. Vodostaji Mure su u domeni srednjih voda.
Vodostaji Drave su u stagnaciji s tendencijom stagnacije, osim kod Donjeg Miholjca gdje su u porastu s tendencijom porasta te su u domeni srednje niskih i srednjih voda.
Güttler: ‘Ciklona Boris u završnoj fazi‘
Ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), Ivan Güttler, rekao je da je ciklona Boris u svojoj završnoj fazi.
- Polako imamo njezino gašenje, tako da na području Hrvatske sljedećih dana čekamo ono što su ostaci Borisa koji će donijeti nešto jaču, mjestimice olujnu buru, na sjeveru Jadrana i jugo na južnom dijelu Jadrana - kaže Güttler.
Na nekim lokacijama Europe palo je više od 450 litara kiše po četvornom metru.
- Ti ekstremi koncentrirani su uglavnom na području Austrije, južne Poljske, Češke i Slovačke, ali imali smo incidente i na području Rumunjske, Moldavije, Mađarske - rekao je ravnatelj DHMZ-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....