Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman i slovački kolega Ivan Korčok branili su u ponedjeljak u Zagrebu nabavu cjepiva na razini EU koja je na meti kritika zbog sporog uvođenja programa cijepljenja protiv koronavirusa.
"Mislim da je jako dobro što je EU poduzela zajedničke korake za zemlje članice i zajednički nabavlja to cjepivo jer mislim da kad bi Hrvatska i Slovačka krenule na svoju ruku nabavljati cjepivo, ne bi bile toliko uspješne, ne bi imale tako dobru poziciju", rekao je slovački ministar vanjskih poslova koji je u radnom posjetu Hrvatskoj.
EU je na meti kritika zbog sporog uvođenja programa cijepljenja i zaostaje za procjepljivanjem stanovništva. U Izraelu je više od četvrtine stanovništva, oko 2,5 milijuna cijepljeno drugom dozom, a Velika Britanija prešla je prag od 15 milijuna apliciranih doza.
Neodgovarajuće proizvodne mogućnosti
Korčok je svjestan da u EU nisu još pristigle očekivane količine cjepiva, ali napominje da je "potražnja jednostavno prevelika, a proizvodne mogućnosti nisu odgovarajuće toj potražnji".
Slovačkom ministru važnije je jesu li cjepiva odgovarajuće kvalitete i jesu li dobila odobrenje Europske agencije za lijekove (EMA), nego u kojoj su zemlji proizvedene - Rusiji, Kini ili nekoj trećoj zemlji.
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je ranije u ponedjeljak da je Rusija spremna dostaviti Hrvatskoj svoje cjepivo Sputnjik V koje je već odobrila Mađarska i time postala prva zemlja u EU koja je to učinila prije nego što je ono odobreno na razini EU.
"Sada razmatramo s Hrvatskom agencijom za lijekove (HALMED) što pravno možemo učiniti, poštujući pravnu stečevinu EU. Pravilo je zbog sigurnosti javnog zdravlja osigurati filter EMA i jednom kada oni odobre onda je moguće koristiti i ta cjepiva u Hrvatskoj", rekao je Plenković vezano uz nabavu ruskog Sputnjika V.
Grlić Radman smatra da je "zdravlje građana prioritetno" u procesu nabave cjepiva.
"Naravno da se mi oslanjamo prije svega na EU, na solidarnost i Europsku komisiju koja je bila nadležna za nabavu cjepiva, načelo pravednosti i jednakosti", rekao je hrvatski ministar.
Grlić Radman se slaže da "sva cjepiva koja dolaze iz trećih zemalja moraju biti u skladu s propisima EU, prije svega EMA-e".
Hrvatski ministar vanjskih poslova rekao je da će se cjepiva najprije čekati od EU, ali i da je Hrvatska spremna razgovarati i s drugim zemljama.
Sankcije Rusiji
Ministri vanjskih poslova EU razgovarat će 22. veljače o nametanju sankcija Rusiji kao odgovor na uhićenje Alekseja Navaljnog, žestokog kritičara Kremlja.
Korčok je rekao da žali što se odnosi EU i Rusije još od aneksije Krima "više kreću na razini međusobnih sankcija, nego na traženju zajedničkih rješenja i mogućnosti izlaska iz ove situacije".
Korčok smatra da je važno da EU dogovori zajednički stav prema odnosima s Rusijom koji "trenutačno nisu dobri".
"Ovisi i o Rusiji hoće li ti odnosi imati oblik suradnje ili konfrontacije", dodao je Korčok.
"Rusija je prije svega globalni igrač, ona je činjenica, u neposrednom susjedstvu EU", rekao je hrvatski ministar i dodao da Rusiju treba imati za partnera, iako postoje neslaganja u brojnim pitanjima.
"Imamo dualni pristup - sankcije da, ali isto tako i dijalog", rekao je Grlić Radman.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov okrivio je Europsku uniju u ponedjeljak za "propast" odnosa između Moskve i Bruxellesa.
Lavrov je na sastanku sa šefom finske diplomacije Pekkom Haavistom istaknuo da je politička kriza u Ukrajini 2014. godine bila prekretnica u odnosima s blokom, navodeći da su članice EU - Njemačka, Francuska i Poljska potkopale mogućnost mira u istočnoj Ukrajini.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....