CIJENE SVE NIŽE

GRAĐANI POTPUNO ZBUNJENI U rujnu su se energetski cerifikati naplaćivali 3000 kuna, a sada ih neki nude i po kunu: 'To je prijevara'

 EPH/cc

Tisuće građana koji su ozbiljno shvatili obvezu energetskog certificiranja svojih stanova i poslovnih prostora kako im je Zakon naložio od početka ove godine, posljednjih mjesec dana u nevjerici gledaju kako se cijene izrade tog dokumenta – strmoglavljuju, piše Slobodna Dalmacija.

Još u rujnu energetski certifikati naplaćivani su i do tri tisuće kuna, da bi sa svakim sljedećim mjesecom na kalendaru njihova cijena bivala sve niža. Najnoviji podatak sa sveprisutnih oglašivačkih prodajnih kanala putem interneta poput Njuškala ili Crnog jaja govori kako se dobivanje energetskog certifikata oglašava za nevjerojatnih 100 kuna, a na nekim portalima i za samo – jednu kunu!

Zbunjeni građani sada ne znaju jesu li plaćajući neke puno veće iznose za certifikate bili prevareni ili će to tek biti pristanu li na ove atraktivne ponude.

- Certifikat za sto kuna ili za jednu kunu je čista prijevara - kazao nam je jedan od inženjera koji je ovlašten za izradu tog dokumenta, ali je molio za anonimnost.

Naglašava nadalje kako su se neki vlasnici tvrtki organizirali tako da im studenti izlaze na teren i prikupljaju potrebne podatke, pa im je to puno jeftinije i zato su cijene sve niže. Osim toga, puno je i onih koji nemaju ovlaštenje za rad, ali rade na crno za nekoga tko to ovlaštenje ima i daje im svoj pečat i potpis.

- Puno je zloupotreba u tome poslu jer je zakon nedorečen, a kontrole rijetke. Ako netko građaninu kaže da će mu izdati certifikat za sto kuna, i to bez izlaska na teren, taj je prevarant jer bez izlaska na teren i prikupljanja konkretnih podataka o objektu taj dokument nije moguće napraviti - govori ovlašteni certifikator.

Popis ovlaštenih energetskih certifikatora postoji na stranicama Ministarstva graditeljstva, a uz energetski certifikat obvezno je izraditi i izvješće o energetskom pregledu. To je elaborat koji podrobnije opisuje energetski certifikat, donosi analizu potrošnje energenata i vode u objektu, te jasno sugerira vlasniku koje mjere - ulaganja može poduzeti da smanji potrošnju u objektu. Takav elaborat je najvrjedniji dio svakog energetskog certificiranja jer pravilnim provođenjem mjera vlasnik može doći do vrlo velikih ušteda.

Energetski certifikat nosi svoj jedinstveni broj i ovlaštena osoba ga mora prijaviti u registar ministarstva. Ako izostane bilo koji dio, energetski certifikat je nevažeći.

Članak 39. zakona o gradnji određuje da svaki energetski certifikat podliježe neovisnoj kontroli koja se provodi po nalogu ministarstva. Ako neovisna kontrola neki energetski certifikat ocijeni negativno, ministarstvo taj certifikat proglašava nevažećim, piše Slobodna Dalmacija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 03:45