ZAGREB - Iz kuće u Karašičkoj 20 u zagrebačkom Trnju u četvrtak je iz svog doma deložiran hrvatski branitelj Drago Božić jer nije imao stanarsko pravo, a deložaciju je pokušalo spriječiti 40-ak članova stranke "Živi zid" koje je policija uhitila kao i njihovog predsjedničkog kandidata Ivana Sinčića koji je u prvom krugu predsjedničkih izbora osvojio više od 16 posto glasova.
Sinčić je novinarima na početku deložacije rekao da se radi o slučaju stanarskog prava koji pogađa preko 4.300 obitelji. "Vlasnik na temelju vlasničke tužbe deložira posjednika, gospodina Božića. Ovo je njegov jedini dom i zato smo ovdje. U zadnjih nekoliko mjeseci imamo veliki broj deložacija zbog stanarskog prava. Država je stavila u sukob vlasnike i posjednike ovih nekretnina, 1996. ukinuto je stanarsko pravo i uveden je status zaštićenog najmoprimca. Ustavni sud je poništio taj zakon, ali Sabor poništenje nikada nije proveo. I sada se jedni pozivaju na Sabor, drugi na Ustavni sud i to po sudovima ide desetljećima i završava ovakvim tragedijama", kazao je Sinčić.
Deložacija je počela u 10 sati. Dragu Božića odvezlo je vozilo Hitne pomoći. Policija je trakama ogradila područje deložacije tako da ni novinari nisu imali pristup. Četrdesetak članova "Živog zida" bilo je na mjestu deložacije i policija je jednog po jednog nosila u 'maricu', a oni su pritom uzvikivali svoje parole među kojima i "pravo na dom".
Sinčić je bio izvan prostora ograđenog trakama, ali se pri kraju deložacije približio kako bi snimio policijsko izvlačenje članova "Živog zida" i pritom je navodno prešao policijsku traku. Nakon toga, policija je i njega uhitila i odvela.
Sinčićeva zaručnica Vladimira Palfi novinarima je rekla da će članove "Živog zida" policija u pritvoru zadržati oko šest do sedam sati te će ih nakon obrade pustiti s prekršajnim prijavama. Rekla je da je Sinčiću to već šesto uhićenje. "Ne znam zašto je opet uhićen, nije sprječavao deložaciju, vjerojatno zato jer je htio snimiti", rekla je. Upitana je li Sinčić prešao policijsku traku, rekla je da ne zna.
Palfi je rekla da "Živi zid" nije uspio spriječiti deložaciju jer se kod privatnih sporova uglavnom ide na nasilne deložacije. "Ne znam što će s čovjekom (Dragom Božićem) biti, odvezla ga je Hitna i gdje će on sada nakon što ga puste iz bolnice, ne znam. Počeli smo spriječavati deložacije jer se izrazito protivimo tome da se ljude baca na cestu kad oni nisu prisutni, kad su bolesni i kad ih se taj dan otpusti iz bolnice. Tražimo ovim putem od države da pronađe način da čovjek ima negdje prespavati, da se negdje smjesti, budući da mu je država uzela novac za legalizaciju objekta koji je dogradio na kuću na koju je imao stanarsko pravo. Protiv smo beskućništva, protiv smo ove nepravde, borimo se za socijalnu državu i borit ćemo se za nju", poručila je Palfi.
Upitana može li "Živi zid" naći privremeni smještaj za Božića, odgovorila je da oni nemaju niti financijske injekcije iz državnog proračuna niti nikakvu političku moć te da mogu jedino pozvati ljude da se odazovu. Dodala je kako je danas jedan čovjek već ponudio smještaj za Božića, ali da to nije konačno rješenje, jer država mora brinuti o svojim građanima.
Na pitanje je li točno da je Božiću prije desetak godina bio ponuđen drugi smještaj, ali ga je on odbio te da nema stanarsko pravo, rekla je da je prije deset godina imao stanarsko pravo. "Ali, nije on jedini u tom problemu, u Hrvatskoj je oko 4.000 obitelji kojima je država odjednom ukinula stanarsko pravo i njih sve čeka deložacija". Dodala je da su unazad dvije godine branili već tri obitelji od deložacije, gdje su im iznenada ukinuta stanarska prava i to su ljudi koji nemaju gdje ići, ne mogu u 60-im godinama dizati kredite i kupovati stanove, a država im nikave solucije ne nudi.
FOTO: Facebook
Istaknula je kako su prvi pokušaj deložiranja obitelji Božić uspjeli spriječiti, tada je došla i socijalna služba te rekla da je Drago Božić imao stanarsko pravo na stari dio kuće, a budući da je kuća ruševna, on je nadogradio jedan manji dio. U međuvremenu mu je oduzeto to stanarsko pravo na stari dio kuće i sada ga prvotni vlasnik deložira. Smatra tragedijom što je Božiću kada je išao legalizirati nadograđeni dio kuće država uzela novac, iako nije bio vlasnik, a sada ga bacaju na cestu. Rekla je da je Božić danas pušten iz bolnice gdje je bio zbog upale pluća.
Palfi je istaknula kako "Živi zid" nema ništa protiv da se imovina koja je oduzeta građanima vrati u njihovo vlasništvo, ali samo traže od države da ljudima koje baca na ulicu osigura alternativni smještaj.
Ervan Begović, odvjetnik ovrhovoditelja, čije ime nije htio otkriti, rekao je novinarima da fizička osoba koja je vlasnik nekretnine iseljava drugu fizičku osobu koja 20 godina bespravno stanuje u njegovoj nekretnini. Rekao je i kako objekt koji je Drago Božić nadograđivao i platio za taj objekt legalizaciju nije povezan s onim što je predmet ovrhe. "On je bespravno izgradio svoj objekt na dijelu objekta koje je vlasništvo ovrhovoditelja i to njegovo pravo ne može derogirati pravo vlasnika da štiti svoju privatnu imovinu", rekao je odvjetnik.
Policija: 'Sinčić je odbio postupiti po zapovjedi unatoč ponovljenom upozorenju'
Čak 31 osoba na čelu sa Ivanom Sinčićem privedena je u službene policijske prostorije. Postupanje je trajalo punih 95 minuta, a nakon nekoliko sati provedenih na ispitivanju svi su pušteni na slobodu. PU zagrebačka ujedno demantira da se prema Sinčiću postupalo "iz bilo kojih drugih motiva osim dosljednje provedbe zakona!".
- U 11,10 sati Sinčić je bez odobrenja prošao ispod trake 'Stop policija' kojom je bio ograđen prostor postupanja. Prišao je policijskim službenicima pa je zaustavljen i legitimiran. Izdana mu je zapovjed da se udalji iz ograđenog prostora, no on je to odbio pa je upozoren da će biti priveden. Međutim, Sinčić je i dalje odbio postupiti po zapovjedi unatoč ponovljenom upozorenju pritom govoreći da ne želi. Bez uporabe sredstava prisile doveden je u policijske prostorije na prekršajnu obradu - ističu iz PU zagrebačke napominjući da je Sinčić svojim ponašanjem ispunio elemente prekršaja zbog kojih su mu i stavljene lisice na ruke.
Inače, tijekom asistiranja i pružanja pomoći sudskom ovršitelju Općinskog građanskog suda, u kući je osim ovršenika kojeg je trebalo iseliti, bilo više desetaka osoba. Iako ih je, ističu još iz zagrebačke policije, sudski ovršitelj pozvao da napuste stan kako bi se mogla provesti službena radnja, svi su se oglušili i pružali pasivni otpor nakon čega su uporabljena sredstva prisille i zahvati za privođenje. (H. Karakaš Jakubin)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....