Svečanom sjednicom Gradskog vijeća u nedjelju je, u Istarskom narodnom kazalištu, obilježen Dan grada Pule, a pulski gradonačelnik Boris Miletić tom je prigodom poručio kako današnji datum zauzima posebno mjesto u 3.000 godina dugoj povijesti grada te kako su tekovine antifašizma i vrijednosti mira, suživota i tolerancije duboko utkane u njegovu temelju.
Miletić je ustvrdio i kako je Pula u elitnom društvu stotinu najodrživijih destinacija na svijetu, grad otvoren za nove investicije. No, i unatoč brojnim pokazateljima da je lider i primjer ostalima, kako je rekao, "čini se kako su Pula i Istra i dalje nekima trn u oku".
"Jer, kako drukčije tumačiti nezainteresiranost države kao najvećeg pojedinačnog vlasnika prema Uljaniku i njegovim radnicima. Građani su s pravom ljuti, razočarani i tužni jer ni nakon godinu dana nakon što smo upozorili vladu na probleme Uljanik grupe, ne znamo stav vlade oko Uljanika niti znamo kakva je budućnost brodogradnje u Hrvatskoj", ustvrdio je gradonačelnik Miletić. Opetovano je apelirao na Vladu da "prestane zavlačiti ionako već izmučene radnike, da preuzme odgovornost i ponudi konkretna rješenja za spas Uljanika i opstojnost brodogradnje u Puli i Rijeci".
Uljaniku treba restrukturiranje i modernizacija
"Uljaniku treba restrukturiranje i modernizacija", poručio je Miletić dodajući kako su pred Pulu postavljeni visoku ciljevi jer su tome gradu uzor najrazvijeniji gradovi i regije u Europi.
Vjeruje, kaže, da je došlo vrijeme da se u Hrvatskoj počnu događati suštinske promjene. "Za to se svi zajedno moramo boriti, da više novca ostaje tamo gdje taj novac nastaje. Dokle god državna birokracija i politika to ne shvate, nema ubrzanog razvoja Hrvatske", zaključio je Boris Miletić.
Ustvrdivši kako je Pula predvodnik novih trendova kako u Istri tako i u Hrvatskoj, istarski župan Valter Flego kazao je kako je Pula danas moderan, europski orijentiran grad suživota i tolerancije koji se ubrzano razvija i koji s pravom nosi titulu jednog od najboljih gradova za život i rad u Hrvatskoj.
Uručene nagrade, položeni vijenci
Na sjednici su uručene nagrade i povelje ovogodišnjim laureatima, a prije toga položeni su vijenci na spomen-ploču palim borcima i žrtvama fašizma na Giardinima, na spomenik palim borcima i žrtvama fašizma u Titovom parku, spomenik poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu u Parku Franje Josipa, na središnjem križu na Gradskom groblju groblju i na Spomeniku palim antifašističkim borcima Pule na Gradskom groblju te na Mornaričkom groblju. Tom je prigodom istaknuto kako su žrtve hrabrih boraca iz Narodnooslobodilačke borbe i Domovinskog rata osnova današnjeg društva koje se zalaže za toleranciju te kako je antifašizam tekovina koja se u Puli njeguje danas jednako kao i sredinom prošlog stoljeća.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....