Na 60. svjetskom natjecanju u oranju koje će se slijedeće godine održati u Kanadi Republiku Hrvatsku predstavljat će Ivan Spudić iz Karlovačke županije u kategoriji plugova premetnjaka i Mario Spudić iz iste županije u kategoriji plugova ravnjaka.Oni su pobjednici 10. natjecanja orača Republike Hrvatske koje je u subotu održano u Sinjskom polju, na oranicama obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Lade Mandaca iz Brnaza i Anđele Mateljan iz Košuta.
U Muši, predjelu Sinjskog polja gdje je održano državno natjecanje orača, u subotu je bilo kao u mravinjaku. Ni najstariji poljoprivrednici cetinskog kraja ne pamte da je u polju na jednom mjestu bilo toliko svijeta, poljomehanizacije i automobila. Subotnje natjecanje organizirala je Hrvatska udruga za organizaciju natjecanja orača (HUONO) uz pomoć Udruge natjecanja u oranju Splitsko-dalmatinske županije i Poljoprivrdne savjetodavne službe. Pokrovitelji natjecanja bili su Ministarstvo poljoprivrede, Splitsko-dalmatinska županije te gradovi Sinj i Trilj.
Na 10. jubilarnom državnom natjecanju orača nastupila su 34 natjecatelja iz 17 hrvatskih županija, iz svake županije po dvojica i to jedan u kategoriji plugova ravnjaka, a jedan u kategoriji plugova premetnjaka.
Poslije prigodnih govora dr. Ivana Katalinića, predsjednika HUONO, Marine Mikšić, ravnateljice Poljoprivredne savjetodavne službe, Elene Perković Paloš, zamjenice gradonačelnika Sinja i Viska Haladića, dožupana splitsko-dalmatinskog, natjecanje je proglasio otvorenim Luka Čuljak, pomoćnik ministra poljoprivrede. Potom su Luka Čuljak i Elena Perković Paloš vozeći se u kićenoj kočiji predvodili defile 34 traktora do ranije označenih parcela za natjecanje.
Natjecatelji plugovima ravnjacima orali su parcele duge 100 i široke 20 metara, a oni s premetnjacima imali su parcele jednake dužine koje su na jednoj strani bile široke 24, a na drugoj 16 metara. Svaki natjecatelj imao je ukupno 3 sata za oranje. Pritom su imali na raspolaganju 20 minuta za otvaranje, odnosno prvu brazdu, a preostalih 2 sata i 40 miniuta za oranje cijele parcele. Natjecanje su budnim očima pratili suci koji su, sukladno svjetskim standardima, ocjenjivali kvalitet oranja svakog natjecatelja u cijelom nizu parametara.
Uz natjecanje u subotu je na predjelu Muša u Sinjskom polju bio pravi dernek, a šušuru su pridonijeli pratitelji orača iz svih županija odakle su stigli natjecatelji. Početni pečat udarili su Gradska glazba Sinj i Sinjske mažoretkinje, a onda je u nazočnosti stotine znatiželjnika zasviralo nekoliko grupa tamburaša. Najviše pažnje privukli su Cugeri iz Brodsko-posavske županije koji vele da, prateći hrvatski trend, s puno većim elanom tamburaju nego oru te su dodali da tu svoju navadu nemaju namjeru mijenjati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....