DISKRIMINATORNA OVLAST

EUROPSKI SUD: Nismo nadležni tumačiti usklađenost Ovršnog zakona s Ugovorom o funkcioniranju EU-a

 Darko Tomaš / CROPIX

Nakon što je Općinski sud u Novom Zagrebu podnio zahtjev Europskom sudu za prethodnu odluku u okviru postupka koji se vodi povodom prigovora protiv platnog naloga radi neplaćene RTV pristojbe, Europski sud je 11. travnja donio rješenje kojim se oglasio nenadležnim za tumačenje usklađenosti Ovršnog zakona s Ugovorom o funkcioniranju Europske unije u pravnim situacijama koje ne sadržavaju nijednu poveznicu s pravom EU-a.

Postupak je započeo donošenjem rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave, koje je donio javni bilježnik na prijedlog ovrhovoditelja Hrvatske radiotelevizije protiv ovršenika, hrvatskog državljanina s prebivalištem u Zagrebu, radi neplaćene RTV pristojbe, izvijestio je u srijedu Vrhovni sud.

Općinski sud je podnio zahtjev za prethodnu odluku Europskom sudu jer smatra da je odredba članka 1. Ovršnog zakona, koja daje ovlast javnim bilježnicima da provode prisilno ostvarenje tražbine na temelju vjerodostojne isprave donošenjem rješenja o ovrsi, diskriminatorna jer dovodi do neravnopravnosti državljana Hrvatske u odnosu na državljane ostalih država članica EU-a.

''Takvom odredbom nacionalno zakonodavstvo daje ovlast javnim bilježnicima da donose ovršne naslove koji se ne priznaju u ostalim državama članicama EU-a'', stoji u priopćenju Vrhovnog suda, koji je pritom podsjetio na odluku Suda EU-a u predmetima Zulfikarpašić i Pula parking, po kojoj se hrvatski javni bilježnici, kada izdaju rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave, ne mogu smatrati sudom.

Obzirom da postupak pred javnim bilježnikom ne nudi jamstvo neovisnosti i nepristranosti i da je lišen načela kontradiktornosti postupka, Općinski sud smatra da taj postupak dovodi do neravnopravnosti stranaka u postupku, pa su time narušena osnovna načela poštenog i pravičnog suđenja zajamčena Konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.

''Međutim, kako to proizlazi iz odluke Europskog suda, obzirom da je riječ o unutarnjoj pravnoj situaciji bez poveznica s pravom EU-a te da hipotetska gledišta povezana sa slobodnim kretanjem sudskih odluka nisu dostatna za zasnivanje nadležnosti Suda EU-a za razmatranje ovog zahtjeva za prethodnu odluku, Europski sud je nenadležan za davanje odgovora na postavljena pitanja'', stoji u priopćenju.

Vrhovni sud dodaje kako je predmet tim značajniji jer je sud koji je podnio zahtjev za prethodnu odluku do donošenja odluke Europskog suda prekinuo stotinjak predmeta u postupcima povodom prigovora na platne naloge sadržane u rješenjima o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave, koje su izdali javni bilježnici.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 19:01