Glasnogovornik Vlade Nikola Jelić, komentirajući stajalište Europske komisije da će Arbitražni sud nastaviti djelovati čak i ako se Hrvatska povuče iz arbitraže, izjavio je u srijedu da EK nije nadležna za arbitražni sporazum te da je riječ o bilateralnom ugovoru između dviju ravnopravnih članica EU.
"EK nije nadležna za pitanje arbitražnog sporazuma. Riječ je o bilateralnim ugovoru dviju ravnopravnih članica EU", rekao je Jelić Hini, upitan za komentar.
Europska komisija nešto ranije, u srijedu je istaknula da će Arbitražni sud za pitanje granica između Hrvatske i Slovenije nastaviti djelovati, čak i ako se Hrvatska povuče iz arbitraže.
"Da budemo jasni, čak i ako hrvatski parlament izglasa povlačenje iz arbitraže, Arbitražni sud će ostati i nastaviti s radom. Europska komisija ne vidi održivu alternativu arbitražnom postupku", rekla je u srijedu glasnogovornica Europske komisije Mina Andreeva na konferenciji za novinare neposredno prije nego što će Sabor izglasati povlačenje Hrvatske iz arbitražnog postupka.
Dodala je da je s tim u vezi komisija izrazila zabrinutost hrvatskoj Vladi u pismu potpredsjednika Fransa Timmermansa, koje je jučer upućeno ministrici vanjskih poslova Vesni Pusić. U tom se pismu izražava zabrinutost Europske komisije zbog namjera Hrvatske "da se jednostrano povuče iz arbitražnog postupka".
Andreeva je ponovila da arbitražni sporazum sadrži mehanizme za rješavanje zabrinutosti Hrvatske, a da se pritom očuva u potpunosti rad arbitražnog postupka.
Istaknula je kako Komisija očekuje od Hrvatske, jednako kao što bi očekivala i od Slovenije, da nastavi podržavati rad arbitražnog suda. Dodala je i da snažno ohrabruje Hrvatsku da ostane u arbitražnom postupku te da se drži preuzetih obveza.
Europska komisija pomagala je Hrvatskoj i Sloveniji u zaključivanju arbitražnog sporazuma, ali nema nikakve nadležnosti u vezi s arbitražnim postupkom niti je ona strana u tom postupku.
Hrvatski sabor u srijedu je jednoglasno obvezao Vladu da pokrene postupak o izlasku iz Arbitražnog sporazuma o rješenju graničnog pitanja sa Slovenijom.
Slovenija je "teško povrijedila" odredbe međunarodnog ugovora i pravilo sudjelovanja u arbitraži u dobroj vjeri i zato Hrvatska drži da Arbitražni sud ne može ispuniti svoje zadaće, kaže se u obrazloženju koje je vlada poslala Saboru uoči sjednice.
"Hrvatska ocjenjuje da Arbitražni sud nije u mogućnosti na način koji se očekuje od neovisnog i stručnog međunarodnog suda, ispuniti svoje zadaće. Javno objavljeni razgovori člana Arbitražnog suda kojeg je imenovala Slovenija i zastupnice Slovenije, za koje je potvrđeno da su vjerodostojni otkrivaju da su temeljna načela arbitražnog postupka, načela poštenja, zakonitosti, neovisnosti i vjerodostojnosti, sustavno i teško prekršena, i to na štetu Hrvatske", kaže se u obrazloženju.
Prekršena su i pravila i povjerljivost postupka, drži vlada i zato je predložila zaključak kojim ju je Sabor obvezao "na pokretanje postupka za prestanak Sporazuma o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije potpisanog 4. studenoga 2009., koji je na snazi od 29. studenoga 2010.".
Europska komisija žali odluku Sabora, ali je poštuje
Europska komisija poštuje odluku demokratsku odluku u Saboru o povlačenju iz arbitraže o granici sa Slovenijom, ali izražava žaljenje zbog jednostrane odluke Hrvatske da iziđe iz sporazuma koji je ranije potpisala te je spremna posredovati između Hrvatske i Slovenije kako bi olakšala traženje rješenja, rekla je u srijedu glasnogovornica Komisije Mina Andreeva nakon što je hrvatski je parlament jednoglasno obvezao vladu da pokrene postupak o izlasku iz Arbitražnog sporazuma o rješenju graničnog pitanja sa Slovenijom.
"Primamo na znanje glasovanje u hrvatskom parlamentu o povlačenju iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom. Poštujemo demokratsko glasovanje parlamenta, ali također žalimo što je Hrvatska jednostrano odlučila izići iz sporazuma koji je prethodno potpisala", kazala je Andreeva zamoljena da iznese stajalište Komisije nakon što je Sabor donio odluku.
Andreeva kaže da je sada na Arbitražnom sudu da razmotri pravne posljedice hrvatskog postupka.
"Sada je u prvom redu na Arbitražnom sudu da, kada službeno bude obaviješten, procijeni pravne posljedice toga koraka. Na toj osnovi, Komisija će pozorno pratiti situaciju", rekla je Andreeva.
Komisija će, kaže Andreeva, saslušati obje strane i pokušati posredovati među njima. "Europska komisija će saslušati obje strane i pokušati posredovati među njima kako bi olakšala traženje rješenja. Ne vidimo održivu alternativu arbitražnom procesu", rekla je Andreeva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....