Mrtvog kapitala vrijednog 500 milijuna eura koji se može prodati, u Vladi su uvjereni, ima. Prema posljednjim podacima Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom država ima više od 14.000 građevinskih zemljišta, 27.000 stambenih objekata, 10.000 poslovnih prostora, 70 vila i više od 300 vojnih nekretnina, piše Dnevnik.hr.
No, da ih nije lako prodati, pokazala je bivša Vlada na neuspjeloj prodaji Titove vile u Kumrovcu, ali i nekoliko državnih tvrtki koje su htjeli privatizirati.
- Prvo je trebalo spasiti od stečaja i propasti i Borovo i Petrokemiju i Đuru Đakovića. Sad kad su stabilizirane, sad mogu ići na tržište. Ali i dalje ne vrijede onoliko koliko ljudi misle - stotine milijuna eura. Jednostavno ne vrijede toliko na tržištu - kazao je bivši ministar gospodarstva i saborski zastupnik HNS-a Ivan Vrdoljak.
Više od milijardu kuna vrijede državni udjeli u tvrtkama na burzi poput Podravke, Končara, Telekoma ili Croatia osiguranja. Državni centar za prodaju nudi 34 tvrtke s većinskim udjelom - hotelske komplekse, ali i proizvodne tvrtke. Ministar smatra da bi država trebala izaći iz tvrtki u kojima ima manje od 25 posto, a takvih je više od 400.
- U takvim slučajevima država ne može utjecati na poslovanje u takvim tvrtkama i bolje je da se prepusti tržištu. Naravno, treba voditi računa koje tvrtke prodati i po kojoj cijeni i je li sada pravo vrijeme i za koju industriju - pojasnio je glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić.
Otvorena je i mogućnost javne ponude dionica cestarskih tvrtki koje su bez kamata dužne 4, 3 milijarde eura što podržava i bivši ministar prometa, SDP-ov saborski zastupnik Siniša Hajdaš Dončić, piše Dnevnik.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....