- Zatvorski sustav je organiziran i funkcionira - konstatirao je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković predstavljajući na Vladi izvješće o stanju u zatvorskom sustavu za 2018. godinu.
U razdoblju od 2012. do 2016. godine bilježi se stalni pad broja zatvorenika, a na to su prvenstveno utjecale zakonske izmjene koje su otvorile veće mogućnosti za izricanje alternativnih kazni, blago povećanje uvjetovanog dijela kazne i ranijeg otpuštanja zatvorenika te djelovanje probacijske službe na području cijele Hrvatske. Tijekom 2018. godine u ustrojstvenim jedinicama Uprave za zatvorski sustav boravilo je 11.352 zatvorenika. Došlo je do blagog porasta, ali najviše zbog porasta broja istražnih zatvorenika zbog nezakonitog prelaska granice.
Ustrojstvene jedinice Uprave za zatvorski sustav i probaciju su Središnji ured, 14 zatvora, sedam kaznionica među kojima je i Zatvorska bolnica u Zagrebu, dva odgojna zavoda, Centar za dijagnostiku u Zagrebu te Centar za izobrazbu.
Obrazovanje
S obzirom na spol, dominiraju muški zatvorenici koji čine čak 95 posto zatvorske populacije, što predstavlja konstantu.
Tijekom 2018. godine u zatvoru je zbog ubojstva bilo 199 muškaraca i 11 žena, a zbog teške tjelesne ozljede deset muškaraca. Za ratne zločine zatvorsku kaznu je služilo 30 muškaraca i niti jedna žena. Za zloupotrebu opojnih droga u zatvoru su također bili samo muškarci, njih 24, kao i za silovanje (17) te spolni odnošaj s djetetom (13).
Zbog krađe i teške krađe u zatvoru je bilo 80 muškaraca i četiri žene, zbog razbojništva 44 muškarca, a zbog prijevare 49 muškaraca i deset žena.
Izvješće koje je Vladi prezentirao ministar Bošnjaković pozabavilo se i obrazovnom strukturom zatvorenika, koja pokazuje da je gotovo polovica sa završenom srednjom školom (50,80 posto), a samo deset zatvorenika (0,47 posto) ne zna pisati, čitati ili ne poznaje osnovne računske operacije. Višu ili visoku školu završilo je 4,46 posto zatvorenika, a bez školske naobrazbe je njih 1,31 posto.
Zanimljiv je podatak o porastu broja zatvorenika - stranih državljana. U zatvorskom sustavu nalazilo se 389 osoba (368 muškaraca i 21 žena) koje nisu hrvatski državljani. Od toga broja, njih 76 su državljani EU, a 313 nisu državljani EU.
U izvješću se ističe da je vidljiv trend značajnog povećanja broja stranih državljana (gotovo 73 posto) u odnosu na godinu prije kada se u zatvorskom sustavu nalazilo ukupno 225 stranaca. Povećanje je, tvrdi se, najvećim dijelom uvjetovano migrantskom krizom zbog koje je znatno povećan broj počinjenih kaznenih djela trgovanja ljudima i protuzakonitog ulaženja, kretanja i boravka u Hrvatskoj.
Invaliditet
U zatvorskom sustavu posebna se evidencija vodi o starijim osobama. Tako se posljednjeg dana 2018. godine iza rešetaka nalazilo 190 zatvorenika starijih od 59 godina (172 muškarca i 18 žena), što je gotovo šest posto ukupne populacije, u dobi između 60 i 70 godina bilo je njih 150, u dobi između 70 i 80 godina ukupno 38 zatvorenika, a dvoje je zatvorenika starije od 80 godina.
Tijekom 2018. godine u kaznionicama i zatvorima boravilo je 15 osoba s teškim tjelesnim invaliditetom (vezani uz kolica), 61 osoba ograničeno pokretna uz pomoć pomagala, dvije osobe s oštećenim vidom (koriste bijeli štap), 30 osoba s oštećenim sluhom, 18 osoba s višestrukim oštećenjima, dok je 17 osoba bilo lišeno poslovne sposobnosti.
Sukobi
U Bošnjakovićevu se izvješću ističe kako se osobe s invaliditetom u pravilu nastoji ne odvajati od ostale zatvorske populacije, nego se radi na njihovoj inkluziji, uz podržavanje postupka njihova uključivanja u sve one dnevne aktivnosti u kojima mogu i žele sudjelovati zajedno s ostalim zatvorenicima.
Posebno poglavlje odnosi se na ovisnosti pa je tako bilo 1299 ovisnika o drogama, što čini 11,44 posto ukupne zatvoreničke populacije. Od 106 maloljetnika koji su 2018. izdržavali zatvorsku kaznu, njih 17 bilo je ovisno o drogama.
Ovisnika o alkoholu od ukupnog broja zatvorenika bilo je 327.
Premda u zatvorskom sustavu nedostaje ljudi, sistematizirano je 3558 radnih mjesta, a popunjeno je bilo njih 2611, ministar Bošnjaković tvrdi da je stanje u zatvorima dobro.
“U 2018. godini evidentirano je ukupno 166 slučajeva tjelesnih sukoba zatvorenika, što je za 31 slučaj više naspram broja tjelesnih sukoba u 2017. godini. U odnosu na ukupan broj zatvorenika tijekom ove dvije godine, povećanje broja tjelesnih sukoba u 2018. godini iznosi 0,2 posto što je zanemarivo”, stoji u izvješću. Na 11,3 tisuće zatvorenika bilo je primijenjeno samo 56 prisilnih mjera, a zabilježeno je pet pokušaja bijega iz zatvora. Tijekom godine život je izgubilo 18 zatvorenika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....