Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat u srijedu je izrazio očekivanje da već ovog petka u Saboru konačno budu izglasane izmjene zakona o obnovi, a na sjednici Vlade idućega tjedna i izmjene postojećeg programa mjera radi pojednostavljenje procedure i smanjenje dijela dokumentacije.
Jedna od najvažnijih promjena koje će donijeti izmjene postojećeg programa mjera je pojednostavljenje procedure i smanjenje dijela potrebite dokumentacije, istaknuo je Horvat na trećoj po redu sjednici Stručnog savjeta za obnovu koja je održana u srijedu, o čemu su izvijestili iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
„Očekujem da će se ovog petka u Saboru konačno izglasati izmjene i dopune Zakona o obnovi, kako bismo isti mogli početi provoditi na terenu. No, bez obzira na to, vremena za čekanje nemamo i zbog toga danas raspravljamo o nacrtu izmjena Programa mjera koji želimo donijeti na sjednici Vlade već idućeg tjedna“, rekao je ministar Horvat, koji je predsjednik Stručnog savjeta.
Stručni savjet za obnovu osnovala je Vlada kako bi obavljao savjetodavne i po potrebi druge poslove vezane uz stručna pitanja u provedbi Zakona o obnovi. Njime se ujedno osigurava uključenost predstavnika struke, što je jedna od ključnih pretpostavki donošenja svakog dokumenta, kaže se u priopćenju.
Uz širenje područja primjene programa mjera na Sisačko-moslavačku i Karlovačku županiju te uvođenje Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje u proces obnove, Horvat je naglasio kako je intencija tih izmjena dodatno unaprijediti, olakšati i ubrzati okvir za obnovu.
„Smanjuje se obim potrebne dokumentacije koju je potrebno priložiti uz pojedini zahtjev, ali se ujedno propisuje obveza javnopravnih tijela da po službenoj dužnosti dostave dokumentaciju i podatke kojima raspolažu, tako da građani ne moraju dostavljati one podatke koje država već ima. Također, propisuje se i način predaje obrazaca putem sustava e-Obnova, za koji očekujemo da uskoro bude u punoj funkciji“, objasnio je Horvat.
Na predloženi okvir predstavnici struke (građevinari, arhitekti, geolozi, seizmolozi i predstavnici uključenih komora, udruga i fakulteta) će do kraja tjedna moći izraziti svoje mišljenje i prijedloge za njegovo unaprjeđenje, navodi se u priopćenju.
Zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Olivera Majić potvrdila je težnju Stručnog savjeta da se pojednostavi cjelokupna procedura.
„Takav vid suradnje sa svim predstavnicima struke, kako bismo kvalitetno izradili ovaj program mjera, ali i razradili segment skraćivanja procedura, je jako važan. Ovime se stvari bitno pojednostavljuju i u tom smjeru moramo nastaviti dalje, kako bismo našim građanima maksimalno olakšali cijeli ovaj proces“, rekla je Majić.
Predsjednik Društva arhitekata Zagreba Tihomil Matković rekao je kako su u predloženim izmjenama postojećeg programa mjera napravljene određene dorade, naročito u segmentu prijave potrebne dokumentacije, gdje je dodano kako će se i kroz sustav eGrađani moći prijavljivati nastala šteta, a dio dokumentacije koji se nalazi u državnim bazama podataka bi se trebao moći automatski povlačiti.
„To bi svakako trebalo poboljšati stanje prijava, no drago mi je čuti da se planira i cijeli set programa kojima će se omogućiti pomoć pri prijavi šteta za starije stanovništvo“, naglasio je Matković.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....