INTERVJU, PREDSJEDNIK HSLS-A

Darinko Kosor: Kad smo otišli iz koalicije, HDZ nam je prijetio

Kosor tvrdi da su priču o njegovu namještenom dolasku na čelo HSLS-a lansirali neki bivši članovi stranke, ali da HSLS nikad nije bio jedinstveniji
 Željko Hajdinjak/CROPIX

ZAGREB - Otkako je HSLS izašao iz vladajuće koalicije, priče oko te stranke ne prestaju. Jedna od posljednjih je da je na izbornom saboru HSLS-a održanom u studenom 2009. u Slavonskom Brodu Darinko Kosor pobijedio zbog namještanja glasova. No, šef stranke tvrdi da je riječ o podmetanjima dijela članova koji su napustili HSLS.

- U svakoj su laži kratke noge. Dok smo bili u koaliciji s HDZ-om, onda je ta moja pobjeda bila okarakterizirana kao velebna. Devet mjeseci nitko nije imao primjedbi na izbor, a sada kad smo napustili koaliciju, moj je izbor za predsjednika HSLS-a odjednom postao namješten - kaže Darinko Kosor.

- Glavni udarac takvim lažima dao je Ivan Čehok, koji je otišao iz stranke, ali je javno potvrdio transparentnost Sabora. Osim toga, javila mi se i Đurđa Adlešič, koja ima isti stav kao i Čehok, što je i logično, jer je upravo bivše vodstvo na čelu s njom organiziralo taj sabor. Podmetanja stižu od dijela bivših članova stranke, dijela HDZ-a te obavještajnog podzemlja, no mogu nam staviti soli na rep - dodaje.

Znači, ne vjerujete u mogućnost sazivanja izvanrednog sabora?

- Neće biti nikakvog izvanrednog sabora HSLS-a. Održat će se redovni, za malo više od tri godine. Prema Statutu, ne postoji ni jedan posto šanse da se to dogodi. Na godišnjem sam odmoru i mirno se igram s djecom. To su priče nekih bivših članova koji su bili spavači HDZ-a u HSLS-u. Neki ne prihvaćaju to da u Hrvatskoj ne postoje samo HDZ i SDP nego i druge političke opcije. Ja želim vratiti HSLS na poziciju između te dvije velike stranke koju je imao 90-ih godina. Tko nije za to, neka ide u HDZ ili gdje već hoće.

Jeste li očekivali ovako oštre napade? Neki su vas prozivali da uništavate HSLS, da ste samovoljni i da ljude isključujete iz stranke protivno Statutu?

- Očekivao sam napade i s desne i s lijeve strane. Bio sam spreman na njih. Većina članova koji su otišli iz stranke dobrovoljno je to učinila, a samo je jednog isključila Statutarna komisija. Ja sam 19 godina u stranci i do sada smo imali dvije slične situacije,1997. i 2002., no u stranci nikad u povijesti nije bilo više jedinstva nego sada. Ispisano je oko 100 članova, a to je samo 0,5 posto ukupnog članstva. Orkestrirani napadi bivših članova samo su nas još više ujedinili.

Je li vaš glavni ‘grijeh’ što ste rekli ‘ne’ HDZ-u ili ima i drugih povoda za napade?

- Orkestrirani napadi na mene i HSLS uslijedili su nakon što smo odlučili otići iz koalicije. Stalno se podrazumijevalo da je HSLS mala klijentelistička stranka, kao nekakav ‘HDZ-ov mali od kužine’. Ali, to nije tako i naša odluka je uzdrmala mnoge krugove - političke, medijske, obavještajne… Nitko se do sada nije usudio HDZ-u reći “ne”. Mislim da su napadi koji su nakon toga uslijedili bili poruka ne samo HSLS-u, nego i drugim strankama, posebice HSS-u i SDSS-u što im se može dogoditi ako se odluče na isti potez. No, ja nikada nisam dvojio, niti požalio svoju odluku. Mislim da smo napravili ono što je najbolje za budućnost HSLS-a. Otišli smo jer nismo htjeli dijeliti odgovornost za nešto na što nismo imali utjecaja.

Je li bilo pokušaja premijerke da vas odgovori od odlaska?

- Ne, iskreno rečeno, nije bilo takvih pokušaja.

A je li bilo kakvih drugih pritisaka od strane HDZ-a?

- Da, zadnjih tjedana je bilo puno pritisaka u cijeloj Hrvatskoj na naše članove, a najbrutalnije je to iskazano u Virovitičkoj županiji, gdje se nekim članovima i članovima njihovih obitelji prijetilo otpuštanjem s radnih mjesta.

'Od svih me razočarala jedino Đurđa Adlešič'

Čiji vas je postupak najviše razočarao?

- Bio sam razočaran jedino postupkom Đurđe Adlešič jer je stalno govorila kako neće otići iz stranke. Što se ostalih tiče nisu me iznenadili jer su to bili uglavnom ljudi koji su jednom nogom zadnjih godina već bili van stranke. A neki su u HSLS bili ubačeni i iz HDZ-a.

Jeste li i što dogovorili s SDP-om?

- Nije bilo nikakvih dogovora s SDP-om. Mi ćemo se u narednom periodu baviti pozicioniranjem HSLS-a kao samostalne stranke. Da sam razmišljao o osobnoj karijeri, mogao sam u ovom sazivu Vlade biti dvije godine njezin potpredsjednik, a na idućim izborima sa dosadašnjim partnerima zastupnik. No, sve odluke sam podredio budućnosti HSLS-a, a ne sebe.

Kako komentirate da vas HNS i ne želi u savez?

- Ima tu i puno dezinformacija. Trenutačno nas isključivo zanima da jačamo stranačku infrastrukturu i da stranka do kraja godine prijeđe rejting od pet posto.

Zadnja istraživanja HSLS-u ne daju mnogo postotaka?

- Prije šest mjeseci imali smo rejting oko jedan, a sada imamo 3 posto. To govori da ova događanja nisu naštetila rejtingu i ugledu stranke. Samo u Zadru smo u tri tjedna dobili 200 novih članova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 01:19