ZAGREB - Drago Tadić iz Osijek Koteksa, njegova supruga Božica Tadić Ćavar, saborski zastupnik Ivan Drmić, novinarka Sanja Marketić i poduzetnik Srećko Jurišić pokušavali su preko raznih posrednika doći do sudaca Vrhovnog suda koji bi za određeni novčani iznos bili spremni ukinuti nepravomoćnu osuđujuću presudu protiv Branimira Glavaša zbog ratnog zločina.
‘Bježi, provaljeni smo!’
Za to su trebali prikupiti čak 700.000 eura. Suština je glavne optužbe protiv navednih osoba, bliskih Branimiru Glavašu, koje su obuhvaćene optužnicom koju je USKOK jučer podnio zagrebačkom Županijskom sudu.
“Bježi od svega. Provaljeno!” - bile su riječi koje je Drago Tadić izgovorio putem telefona sada suoptuženom Srećku Jurišiću 24. srpnja prošle godine. Tadićevo upozorenje da su “provaljeni”, znači ujedno da su osumnjičenici tada također “provalili” da su pod mjerama tajnog praćenja i prisluškivanja. Srećko Jurišić tada je već bio preuzeo 70.000 eura od Sanje Markešić i Ivana Drmića, kako su ga oboje tada i prijavili, koje je dva dana kasnije trebao ponuditi bivšoj državnoj tajnici Ministarstva pravosuđa Marini Dujmović Vuković za “lobiranje” kod sudaca na Vrhovnom sudu. Situacija s presudom protiv Glavaša na Vrhovnom sudu u to je vrijeme već izgledala beznadno za Glavaša i ljude koji su mu željeli pomoći. Vijeće Vrhovnog suda već je donijelo odluku. No, odluka još nije bila otpremljena ni objavljena. Međutim, preko raznih centara moći Tadić, Drmić i ostali, kako ih USKOK tereti, dali su si truda da ipak iznađu rješenje.
Lažno prijavili reket
Prema optužbi, pokušavali su srediti da slučaj “zapne” kod suca evidentičara Vrhovnog suda koji može vratiti slučaj na ponovno odlučivanje. A to bi moglo otvoriti vrata drugačijem ishodu postupka. Optuženici su, očito, imali informacije da bi taj scenarij mogao proći. Ali za to je očito trebalo puno novaca. Darko Tadić za tu je svrhu navodno posudio od poduzetnika Petra Pripuza, vlansika CIOS-a, 50.000 eura.
Pripuz je taj novac početkom srpnja prošle godine, po Tadićevim uputama, predao Srećku Jurišiću ispred zagrebačkog hotela Laguna. Drugi dio novca, 70.000 eura prikupili su S. Markešić i Ivan Drmić. Predali su ga također Jurišiću 23. srpnja u zagrebačkom kafiću Lui. Sljedećeg dana, Drmić i Markešić prijavili su policiji da su izvjesnom Srećku predali 70.000 eura jer ih je on praktički reketario u vezi presdue Glavašu. Tog dana svi su osumnjičenici doznali da su pod mjerama istražitelja.
Kontaktirali Mesića i Pašalića
Uz Marinu Dujmović Vuković, petero okrivljenih u svojim razgovorima spominjalo je i kontakte s nizom pravosudnih dužnosnika, ali i političara. Istražitelji su zabilježili kontakte okrivljenika s predsjednikom Stjepanom Mesićem. Snimljeni telefonski razgovori potvrđuju da su s njim razgovarali o slučaju Glavaš. Imali su i kontakte s Ivićem Pašalićem, spominjali su se razgovori s nekim sucima Vrhovnog suda, a Tadić je o slučaju Glavaš izravno pitao i samog šefa Vrhovnog suda Branka Hrvatina, koji je to prijavio Mladenu Bajiću, te je svjedok u postupku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....