U slučaju ulaska u buduću vladu, ORaH će inzistirati da se pripadnike Hrvatske vojske ne šalje u oružane misije izvan granica Republike Hrvatske, jedna je od glavnih točaka u dokumentu “Politika nacionalne sigurnosti”, koji je ovih dana predložila stranka Mirele Holy.
Prema svim istraživanjima ORaH je po snazi treća stranka u zemlji i prema tom parametru njihovi stavovi trebaju se uzimati ozbiljno. Tako i podatak da se u programu koji kombinira odnos prema temeljnim aspektima nacionalne sigurnosti s politikom održivog razvoja nalazi nekoliko ideja koje, koliko je poznato, za sada nije predložila ni jedna od važnijih političkih stranaka.
Pod okriljem UN-a
Iako se u ORaH-ovoj “Politici nacionalne sigurnosti” ne odbacuje mogućnost korištenja vojske u oružanim sukobima, striktno se navodi kako se HV može koristiti isključivo ako je napadnuta Republika Hrvatska. Eventualno se postrojbe HV-a smiju slati u neborbene misije u inozemstvu, ali samo u operacijama pod okriljem UN-a. Ovdje se otvara pitanje članstva Hrvatske u NATO-u, međutim, dokument ne nudi odgovor treba li, možda, razmisliti o članstvu.
Klasificirani dokumenti
U skladu s antiglobalističkom politikom, kritizira se angažman pripadnika HV-a u Afganistanu. U ORaH-u tvrde kako je riječ o operacijama od kojih korist imaju treće države (što je aluzija na SAD) i multinacionalne kompanije, a ne domicilno stanovništvo.
Predlaže se i ukidanje Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih službi, a taj posao obavljao bi saborski Odbor za nacionalnu sigurnost. Ujedno bi se provela revizija klasificiranih dokumenata jer u ORaH-u drže kako prevelik broj dokumenata nosi oznaku “tajno” i nije dostupan javnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....