U Hrvatskoj je vrlo teško govoriti o tome ima li naručenih ubojstava jer policija i tužiteljstvo, koji su za to zaduženi, nikada, ili uglavnom nikada, ne dokažu tko je naručio ubojstvo. Najviše što učine jest to da uhite počinitelja, ali krim-obradom vrlo teško otkriju nalogodavce i motive, te tako ostavljaju javnosti da se bavi nagađanjima. Pa znate da su mnogi postupci već pravomoćno okončani, a ne zna se tko je naručitelj ubojstva – govore stručnjaci za sigurnost s kojima je Slobodna Dalmacija razgovarala povodom napada na Josipa Milavića, vlasnika “Studenca”.
– Policija je imala veliku priliku to otkriti u slučaju ubojstva Ive Pukanića, pa nije, nego se sve zadržalo na Joci Amsterdamu, koji je navodno organizirao i pokrenuo Pukanićeve ubojice. Pravi motivi i ime onoga koji je osobno bio zainteresiran za to da naruči to ubojstvo nikada nisu otkriveni, a akteri ubojstva već služe pravomoćne zatvorske kazne – rekao nam je stručnjak za sigurnost mr. Željko Cvrtila.
FOTO: SAČEKUŠA U OMIŠU Dvojica napadača na motoru pucala na vlasnika Studenca pa pobjegli
U krim-obradi griješi se na više načina. Nekada policija nema vremena zbog pritiska javnosti i nadređenih šefova čekati nekoliko mjeseci i prisluškivati komunikaciju osumnjičenih, nego odmah idu u akciju kad otkriju počinitelja.
– U Pukanićevu slučaju u javnost je procurio podatak o broju šasije motora na kojem je bila patentirana eksplozivna naprava. To je bio dovoljan signal počiniteljima da prije uhićenja znaju da su im policajci na tragu i da se riješe dokaza koji ih mogu još više kompromitirati, a time je spriječena dubinska obrada koja je mogla dovesti do naručitelja – navodi Cvrtila.
– Ne rade po principu da puste osumnjičene i mjesecima ih prisluškuju, nego ih odmah uhite. Kako će se tako ikada išta doznati? – pita se jedan zaposlenik u policiji, koji i sam radi na taj način zbog pritiska šefova.
O tome smo porazgovarali i s poznatim kriminalistom Marijanom Kraljevićem Kingom.
– Hrvatska jest moja domovina, ali, nažalost, nije moja država i ja se u sve to ne bih miješao. Samo znam da je policijski sustav tako uspostavljen da nitko ni za što ne odgovara. Načelnik zagrebačke policije, čiji je sin uhvaćen u kriminalnim radnjama, još uvijek je načelnik, javnost nikada ne dozna kako završe policajci koji kradu po 3.000 kuna s očevida ili uzimaju zaplijenjenu drogu od dilera. Jednostavno, problem je sustav – kaže Kraljević, koji se nije htio baviti ovom temom, osim načelno.
GRAMZIVI POLICAJCI KRALI TIJEKOM OČEVIDA Prokockali su si karijere zbog 3.000 kuna
A, gdje su bili policajci?
– Jedno se ubojstvo plaća desetak tisuća eura, a ako je u pitanju neki “kapitalac”, cijena se kreće i do sto tisuća eura. Ali ti dokazi nikada nisu bili dostupni javnosti jer policija ne dođe do njih – kaže Cvrtila.
Poznati kriminalisti upozoravaju nas da ne mislimo da su plaćeni ubojice rijetki ljudi koje se “svijećom” mora tražiti da počine ubojstvo.
– Danas ima na stotine boraca koji su bili u raznim vojskama, a ne znaju što će sa sobom.
U Hrvatskoj su borci još kako-tako zbrinuti, a što je s onima koji su ratovali u “dresu” Armije BiH ili srpske vojske Krajine ili Republike Srpske? Ako i imaju mirovinu, ona ne prelazi 100-200 eura. Takvi su spremni na sve i svašta. A vaš Split i Omiš, gdje je Milavić ranjen, nalaze se niti pedesetak minuta vožnje od granice s BiH – upozoravaju naši sugovornici.
– Još ako pažljivo čitate što se događa po rubnim policijskim postajama koje opslužuju granicu i vidite koliko je uhićenih i suspendiranih policajaca zbog šverca cigareta, suradnje s kriminalcima i niza drugih nelegalnih radnji, lako ćete zaključiti da nije teško prijeći granicu bez dokumenata ako nađete nekoga kome ćete platiti dvjestotinjak eura da vas pusti – rekao nam je jedan policajac koji je i sam pod stegovnim postupkom.
– Policijska postaja Omiš spada u treću kategoriju, gdje se po novom projektu, koji je po mojem mišljenju nakaradan, policajci nakon 15 sati nalaze na ulicama, a u novinama sam pročitao da ih nigdje nije bilo u blizini kad je Milavić ranjen.
Bilo bi zanimljivo da vam policija da informaciju o tome za koliko su minuta nakon ranjavanja došli na mjesto događaja u Omišu – naglasio je Cvrtila za Slobodnu Dalmaciju .
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....