BORBA S POPLAVAMA

Božinović: Uskoro počinje s radom SRUK; Trut: ‘Količine padalina su ekstremne, sustav nije zakazao‘

Siguran je da će Hrvatska imati sustav koji može u kratkom vremenu obavijestiti sve građane koji imaju mobilne telefone
 Zeljko Hajdinjak/Cropix

Potpredsjednik Vlade Davor Božinović obišao je u srijedu Mursko Središće, najkritičniju točku u Međimurju gdje ugroza zbog visokog vodostaja Mure još uvijek nije prošla, a najavio je i kako bi uskoro u testnu fazu trebao ići projekt SRUK – sustav ranog upozoravanja na krize.

Kako je istaknuo Josip Grivec, načelnik međimurskog Stožera civilne zaštite, u Murskom Središću došlo je do izlijevanja Mure, ali ne u naseljima, a gradonačelnik Dražen Srpak pak je izjavio da su predviđanja Hrvatskih voda da će klimaks biti sutra navečer, s 1000 kubika protoka.

„Sad je protok 650 te računamo da će gotovo duplo ići još. Vodostaj iznosi 500 ovdje gdje stojimo, a rekord je bio 536 i to 2014. godine, s time da je onda bio puno niži protupoplavni zidić koji smo kasnije podigli na višu razinu i sad je situacija bolja”, rekao je Srpak.

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Božinović je u Mursko Središće stigao nakon što je obišao kritična područja u Varaždinskoj županiji te je ustvrdio da je na sjeveru Hrvatske vidljiva jako visoka razina organizacije svih žurnih službi i stožera civilne zaštite, pa tako i na razini Grada Murskog Središća i Međimurske županije.

„To je ta sinergija koja nam treba u ovakvim, kriznim situacijama. Znate da Vlada već godinama inzistira na tome da se poboljša koordinacija koja nije bila na odgovarajućoj razini kad smo preuzeli odgovornost za vođenje države. I od onih prvih požara 2017. godine u Splitu do danas možemo konstatirati da svi djeluju kao jedno”, rekao je Božinović.

Dodao je da hrvatska vlada radi na poboljšanju koordinacije, ali i na opremanju žurnih službi podsjetivši kako se do prije pet, šest godina govorilo o tome raspolažu li žurne službe s dovoljno opreme, dok to danas više nije tema, budući da je Hrvatska, od ulaska u Europsku uniju, počela ubrzano povlačiti europska sredstva.

„Koliko god sam gradova obišao, pogotovo Dalmacija i središnja Hrvatska, svuda se ponavlja – ovo je rekord, s nečim sličnim se još nismo susretali. Na sreću, to nije situacija ovdje jer od one poplave 2014. vlast je uložila sredstva koja, imam dojam, podižu sigurnost među stanovnicima Murskog Središća i stanovnicima Međimurja. To je nešto na čemu svaka vlast treba raditi”, poručio je Božinović.

Govoreći o planovima, odnosno mjerama koje će se poduzeti kako bi se ovakve i slične situacije spriječile u budućnosti, ministar je istaknuo da to mora biti kombinacija svih mjera koja uključuje i infrastrukturne projekte koje može odraditi država koristeći EU fondove. Kazao je kako se radi na cijelom nizu retencija, odvodnih kanala diljem Hrvatske, ali i na poboljšanju informiranja stanovništva.

„Mi smo pred krajem projekta koji bi trebao ići u testnu fazu koji se zove SRUK – sustav ranog upozoravanja na krize. Negdje početkom lipnja bismo ga testirali. To je projekt kojeg smo predstavili Europskoj komisiji i za koji smo u Ministarstvu unutarnjih poslova dobili sredstva”, kazao je Božinović.

Siguran je, kaže, da će do kraja godine Hrvatska imati sustav koji može u vrlo kratkom vremenu obavijestiti sve građane koji imaju mobilne telefone i skidati aplikacije o tome da im prijeti određena opasnost, što će, kazao je, otvoriti niz mogućnosti.

Trut: Količine padalina i bujičnih voda su ekstremne, sustav nije zakazao

Ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut u srijedu je rekao da sustav zaštite od poplava nije zakazao, da se sve snage sustava bore kako bi pružile zaštitu od rekordno visokih razina padalina i bujičnih voda.

"Bore se da zaštite ono što se zaštititi da jer ekstremna je situacija. Znači, bilježimo ne rekorde, nego nikad zabilježene razine vode i razine padalina u Republici Hrvatskoj", rekao je u izjavi novinarima u Hrvatskoj Kostajnici.

Koncentracija snaga je, naveo je, u Sisačko-moslavačkoj i Karlovačkoj županiji te se nada da će sve što je preventivno poduzeto "biti dovoljno i da nas (voda) neće nigdje pobijediti".

Na terenu je dovoljno pripadnika svih službi, osigurana je i njihova rotacija, naveo je te rekao kako nitko u sustavu nije zakazao.

"Ne, sigurno da nije nitko zakazao, sve je napravljeno sukladno propisima, iskustvima, znanju i sposobnostima. Ne bilježimo ovakvu elementarnu nepogodu samo u Hrvatskoj nego i šire.

Vidite da je to i u Bosni i Hercegovini, Italiji, Sloveniji. Ogromne su padaline. Više od 240, 270 litara na određenim područjima u 24 sata, što je ekstremna padalina. A voda je takav mediji da ona mora imati svoj put, da ona mora nekuda doći…", rekao je.

Nasipi na branjenim područjima uz rijeke svi "dobro stoje", rekao je, a poplave su rezultat bujičnih voda "koje dolaze nekontrolirano sa svih strana i za koje jednostavno nema obrane".

Kao primjer naveo je nasipe i obrambene zidove koji su napravljeni prije 10,15 godina s visinom i do 15 posto većom od razine najviših voda koje su se u povijesti zabilježene na nekom području, a da su sada preniski.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. travanj 2024 06:58