ČOBANKOVIĆ NAŠAO RJEŠENJE ZA SMIRIVANJE SELJAKA

Banke seljacima isplaćuju 205 milijuna kuna državnog duga

Ministar Čobanković isplatu duga države seljacima dogovorio s bankama. Država će 205 milijuna kuna staviti u proračun za 2011.
Vukovar, 220610.Ministar Petar Cobankovic danas se sastao sa predstavnicima seljaka i udrugama, u palaci Srijem Vukovarsko - srijemske zupanije na incijativu zupana Boze Galica. Na fotografiji ministar Petar Cobankovic se rukuje sa Tomislavom Pokrovcom.Foto: Damir Glibusic / CROPIX
 Damir Glibušić / CROPIX

ZAGREB - Ministar poljoprivrede Petar Čobanković dogovorio je s deset najvećih domaćih banaka da preuzmu isplatu 205 milijuna državnog duga seljacima za poticaje iz proljetne sjetve 2008. godine.

Sljedeći tjedan isplata

Tako bi se trebao riješiti problem zbog kojeg su navodno seljaci ponovno izašli na ceste.

- Banke su pristale na naš prijedlog i idući tjedan bismo se dogovorili hoćemo li potpisati ugovore, cesiju ili sličnu opciju - rekao je Čobanković koji je kao i u svim prethodnim pregovorima sa seljacima poručio da je spreman dati ostavku ako većina smatra da ne radi dobro svoj posao.

- Nisam se rodio kao ministar niti ću vječno ostati ministar. Ima drugih poslova - rekao je Čobanković.

Dio seljaka bez novca

Čobanković je tijekom zadnjih prosvjeda sa seljacima dogovorio isplatu ovog duga do lipnja 2011., no dijelu pobunjenih seljaka očito nedostaje novca zbog čega su ponovno izašli na ulice. Kako je objasnio Čobanković, seljaci koji žele novac moći će od sljedećeg tjedna podignuti ga u banci, ali će sami snositi trošak naknada, a ostali mogu pričekati iduću godinu kada bi u proračunu trebala biti predviđena sredstva za taj dug.

Loša socijalna slika

U Ministarstvu ističu da je tek mali broj seljaka na cesti od ukupno 103.000 obiteljskih gospodarstava. Neslužbeno u Ministarstvu navode da pobunjeni seljaci ni ovaj put neće biti zadovoljni ponuđenim rješenjem, nego će vjerojatno svoj bunt proširiti nekim novim zahtjevima. Pojedni stručnjaci ističu da ti prosvjedi pokazuju slabost države i lošu socijalnu sliku na selu. Na prosvjedima su seljaci s malim površinama, koji će se sve više suočavati s problemima kako će Hrvatska ići prema EU i kako će biti manje novca za poticaje. Poticaji su prikrivali stanje dok je bilo novca u državi, a sada je to nemoguće.

Zaštitna cijena pšenica 1,2 kuna

Hrvatska poljoprivredna komora zatražila je danas da se zaštitna cijena pšenice odredi na 1,2 kunu za kilogram. U Hrvatskoj je zasijano 140.000 hektara pšenice, a iako se očekivalo da će urod biti i veći od 600.000 tona, kiša i elementrane nepogode uništili su dobar dio pšenice zbog čega bi prinosi mogli biti jako loši. To će utjecati na rast cijene za kvalitetnu pšenicu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 01:30