UGLEDNA AGENCIJA

AFP optužio hrvatsku Vladu za poticanje uzleta radikalne desnice

 Vlado Kos/EPH

ZAGREB - Francuska novinska agencija AFP objavila je izrazito kritički nastrojen članak o novoj hrvatskoj Vladi, u kojoj ju optužuju kako ne čini ništa, pa čak i doprinosi usponu radikalne desnice.

Članak su prenijeli brojni svjetski mediji, a povod za objavu je nedavni bojkot službene komemoracije u Jasenovcu od strane židovskih, srpskih i antifašističkih udruga.

Agencija piše kako je ustaška Nezavisna država Hrvatska bila marionetska država nacističke Njemačke, no kako moderni simpatizeri Ustaše smatraju utemeljiteljima Hrvatske.

Povjesničar Tvrtko Jakovina za AFP je izjavio kako je ublažavanje ustaških zločina prisutno već godinama, no kako je bilo puno manjeg intenziteta. - Sada je prodrijelo među vladine ministre i vodeće medije.

Članak se osvrće i na ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, kojeg naziva ‘navodnim simpatizerom Ustaša’, te piše o njegovom oduševljenju novim dokumentarcem o Jasenovcu, kojeg su Židovi optužili za povijesni revizionizam.

- Država ne radi ništa... niti ne želi spriječiti oživljavanje radikalne desnice, rekao je Ognjen Kraus, čelnik Židovske općine u Hrvatskoj.

Agencija navodi potpuni izostanak direktne reakcije na skandiranje ustaškog pozdrava 'Za dom spremni' za vrijeme utakmice s Izraelom, na kojeg je Vlada priopćenjem reagirala samo 'osuđujući sve totalitarne režime', bez spominjanja ustaškog.

AFP ističe kako su, na kraju, i premijer Tihomir Orešković i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović poimence osudili ustaške zločine, nakon što ih je posjetio posebni izaslanik SAD-a za pitanja holokausta ranije ovog mjeseca.

Članak uspoređuje hrvatsku Vladu s drugim desnim vladama u istočnoj Europi, poput Mađarske i Poljske, no napominje kako su one osvojile većinu na izborima, dok je HDZ bio prisiljen na pregovore oko koalicije.

Navodi se kako je vođa srpske manjine u Hrvatskoj, Milorad Pupovac, upozorio na atmosferu netolerancije u državi, te kako mu je glavni tajnik HDZ-a Milijan Brkić odgovorio da 'ode tamo gdje se osjeća sigurno ako se ovdje osjeća ugroženo.'

Spominje se i pritisak na medije, u sklopu koga pišu o napadu na novinara Jutarnjeg lista Antu Tomića. Slučaj je osudila Europska federacija novinara, no ministar Hasanbegović komentirao je kako nas slučaj ‘podsjeća na važnost odgovornosti za javno izgovorenu i pisanu riječ.’

Članak završava spomenom prosvjeda na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje su se studenti pobunili protiv suradnje s Katoličkim bogoslovnim fakultetom.

Kako bismo novi Jutarnji.hr učinili još boljim, bržim i modernijim, tijekom perioda transformacije do 6. svibnja paralelno ćete ga moći pratiti na dvije adrese – stari portal nalazi se na adresi Jutarnji.hr, a novi na novi.Jutarnji.hr.
Na novom se portalu promjene događaju svaki dan stoga popunite upitnik na dnu stranice ili kliknite na link i napišite nam svoje mišljenje kako bismo portal što bolje prilagodili upravo vama!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 20:14