ZAGREB - U povodu preseljenja Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Državnog zavoda za zaštitu prirode, Agencije za zaštitu okoliša i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u poslovnu zgradu Zagrebtower, danas je glasnogovornica ministarstva Dijana Sušac ponovno ustvrdila da će to preseljenje državnom proračunu godišnje uštedjeti oko 3,5 milijuna kuna, odnosno 35 posto sredstava za troškove ministarstva i pratećih institucija.
Ugovor o najmu osam katova u Zagrebtoweru, površine 9.400 četvornih metara gdje će biti smješteno 620 djelatnika, sklapa se na pet godina, a godišnje se u državnom proračunu mora osigurati oko 6,3 milijuna kuna, umjesto dosadašnjih oko 9,7 milijuna kuna, što je 35 posto manje novca, rekla je Sušac novinarima.
Dijelovi ugovora, kao što su uvjeti zakupa po pojedinačnim stavkama, na zahtjev najmodavca su proglašeni tajnim što je, po riječima Sušac, logično jer se radi o privatnoj kompaniji koja posluje na tržištu i štiti svoje poslovne interese od konkurencije.
No, svi podaci o troškovima ministarstva i njegovih institucija dostupni su javnosti, tvrdi Sušac.
Najavila je da će do kraja godine Ministarstvo zaposliti još 30 ljudi, jer trenutno zapošljava 276 djelatnika, a Vladinom uredbom propisan je broj od 353 djelatnika.
Sušac je novinarima pokazala nove prostore u Zagrebtoweru. Na 22. katu bit će smješten ured ministra Mihaela Zmajlovića, koji će jedini na raspolaganju imati tuš kabinu.
"Sanitarni čvor s WC-om i umivaonikom svakako nije kupaonica, a ako se u njemu nalazi i tuš to u današnje vrijeme ne predstavlja luksuz, to je standardi oblik opreme uredskih prostora", rekla je Sušac.
Odbila je optužbe u medijima da bi preseljenje u Zagrebtower moglo postati "jedan od najvećih Vladinih skandala" istaknuvši kako je sve provedeno sukladno pravilima i propisima, a osigurani su najbolji uvjeti na tržištu.
Na upit što će se dogoditi nakon isteka najma, Sušac je izrazila nadu da će tada država moći investirati u obnovu nekih svojih zgrada, što će omogućiti preseljenje ministarstva u državni prostor.
Prije odluke o preseljenju ministarstvo je tražilo prostor od DUUDI-ja, no on im je poručio da država nema adekvatan prostor tražene veličine i spreman za korištenje.
Nije se išlo u obnovu prostora u Krajiškoj ulici, što je zagovarala bivša ministrica zaštite okoliša i prirode Mirela Holy, jer se radilo o dvije zgrade koje je trebalo obnoviti, a naknadno su utvrdili da bi za troškove obnove trebalo osigurati 27 milijuna kuna, dok bi pretvaranje tih zgrada u "zelene zgrade" stajalo čak 40 milijuna kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....