NOVO 18:50 Hrvatski alpinist koji je smrtno stradao u lavini na planini Kamešnica na granici između hrvatske i Bosne i Hercegovine je 52-godišnji Edvard Retelj, potvrdilo je u nedjelju Ministarstvo sigurnosti BiH.
Potvrdu identiteta poginulog alpinista dao je član Gorske službe spašavanja BiH Zdenko Marić koji je sudjelovao u potrazi za nastaradlim.
Kako se navodi, Edvard Retelj bio je iskusan planinar koji je sudjelovao u brojnim akcijama spašavanja u okviru Gorske službe spašavanja Hrvatske.
U ime Ministarstva sigurnosti BiH, ministar Fahrudin Radončić iskazao je saćut obitelji, pripadnicima HGSS Hrvatske i prijateljima nastradalog Edvarda Retelja.
Pretragom i sondiranjem izuzetno teškog i nepristupačnog terena ranije su pronađena trojica planinara Dalibor Filipović, Domagoj Laušić i Toni Đogaš.
15:43 Nakon višesatnih napora gorskih spašavatelja iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, u 14,50 sati pronađeno je tijelo poginulog hrvatskog alpinista, koji je jučer poslijepodne stradao u snježnoj lavini na Kamešnici, izvijestila je Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS).
Pripadnici HGSS-a čekaju hoće li lokalne vlasti BiH zatražiti očevid stradavanja hrvatskog alpinista, koji je poginuo na dijelu planine Kamešnice koji je na području BiH. Nakon toga ekipa HGSS-a spustit će tijelo poginulog hrvatskog alpinista, izjavio je Hini pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić. Ističe kako je riječ o vrlo iskusnom aplinistu i himalajcu iz Splita.
Smrtno stradali alpinist bio je u skupini od četiri hrvatska alpinista koje je jučer, tijekom zimskog uspona na Kamešnicu zahvatila velika snježna lavina. Lavina je počela na samom grebenu Kamešnice i spustila se u dužinu od jednog kilometra i širini od oko 150 metara.
Od četvorice alpinista trojica su jučer popodne pronađena živa i medicinski zbrinuta, a za četvrtim čije je tijelo pronađeni danas oko 14,50 sati, bila je organizirana intenzivna potraga, u koju su se, uz ekipe HGSS-a uključili i njihovi kolege iz BiH.
U potrazi i spašavanju alpinista sudjelovali su i helikopter HRZ-a, kao i potražni psi te se provodilo sondiranje lavinskim sondama, pretraživanje RECCO sustavom te prekopavanje.
Kamešnica je nastavak Dinarskog planinskog lanca, koja se nalazi na granici Hrvatske s BiH, u Zagori iznad Sinja. Kompletan vršni greben s najvišim vrhovima Konj, Kurljaj i Garjeta se nalazi u BiH, dok je najviši vrh s hrvatske strane Glavaš.
-------------------------------------------
SPLIT - Nastavljena je intenzivna potraga za četvrtim alpinistom koji je jučer popodne nestao u snježnoj lavini na planini Kamešnici, a jutros je na terenu 130 spašavatelja iz Hrvatske i BiH, izvijestila je Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS).
Zbog još uvijek velike opasnosti od novih snježnih lavina rezervne ekipe za izmjenu umornih spašavatelja čekaju u podnožju planine.
Snježna lavina koja je jučer zahvatila četvoricu alpinista tijekom uspona na najviši vrh Kamešnice, značajno je duža nego što su govorile prve informacije. Naime, lavina je počela na samom grebenu Kamešnice i spustila se u dužinu od jednog kilometra i širini od oko 150 metara, navode iz HGSS-a.
LAVINA NA KAMEŠNICI U tijeku je velika akcija HGSS-a: Nestalog alpinista traži 130 spasioca i potražni psi
Od četvorice alpinista koje je lavina zahvatila, trojica su pronađena i zbrinuta, a za četvrtim od jučer popodne traje intenzivna potraga.
U potrazi jedna ekipa spašavatelja pristupila je s grebena dok je glavnina potrage krenula iz podnožja. Koriste se i potražni psi te se provodi sondiranje lavinskim sondama, pretraživanje RECCO sustavom te prekopavanje. Poteškoću u potrazi stvara i visoki stjenoviti skok na sredini lavine, doznaje se od pročelnika HGSS-a Vinka Prizmića.
Također na tom području povremeno pada kiša, a vršni dio grebena Kamešnice je u magli. Ipak, vremenske prilike su povoljnije nego noćas kada je zbog jake grmljavine i velike opasnosti za spasitelje potraga nakratko bila prekinuta, navode iz HGSS-a.
Kamešnica je nastavak Dinarskog planinskog lanca, koja se nalazi na granici Hrvatske s BiH, u Zagori iznad Sinja. Kompletan vršni greben s najvišim vrhovima Konj (1856 m n/v), Kurljaj (1809 m n/v) i Garjeta (1773 m n/v) se nalazi u BiH, dok je najviši vrh s hrvatske strane Glavaš (1308 m n/v).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....