OSUĐEN ZBOG ZLOPORABE OVLASTI U POSLOVANJU

Sud u Sarajevu odbio prihvatiti presudu Kutli izrečenu u RH

 Goran Mehkek/CROPIX

Županijski sud u Sarajevu odbio je zahtjev hrvatskog Ministarstva pravosuđa za izvršenje presude Miroslavu Kutli kojega je zagrebački Županijski sud 2010. godine osudio na dvije godine i osam mjeseci zatvora zbog zloporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju, doznaje u petak Hina iz pravosudnih izvora u Bosni i Hercegovini.

Sud je ocijenio kako ne postoji osnova za priznavanje presude iz Hrvatske jer kaznena djela koja su stavljena na teret Kutli nemaju ekvivalent u kaznenom zakonu koji je u vrijeme njihova izvršenja bio na snazi u BiH. Također je konstatirano kako je za slična djela počinjena u razdoblju između 1991. i 1995. godine u BiH bila proglašena amnestija.

Takva odluka sarajevskog suda rezultat je presude koju je u siječnju ove godine donio Vrhovni sud Federacije BiH ukinuvši raniju odluku Županijskog suda u Sarajevu kojom je Kutli potvrđena kazna izrečena u Hrvatskoj. Vrhovni je sud tada naložio ponovno odlučivanje na Županijskom sudu.

Vrhovni je sud FBiH odluku o ukidanju presude temeljio na istoj argumentaciji na koju se u presudi od 27. veljače pozvao Županijski sud u Sarajevu, ovoga puta odbivši zahtjev za priznavanje presude suda u Zagrebu kojom je Kutle osuđen u slučaju poznatom kao "Gradski podrum".

Kutlin odvjetnik u BiH Damir Alagić nije želio komentirati sadržaj presude Županijskog suda u Sarajevu, posebice zbog toga što je moguće da se predmet ponovno nađe pred Vrhovnim sudom FBiH.

"Zadržavamo pravo da nećemo komentirati presude", kazao je Alagić Hini no inzistirao je na tvrdnji kako njegov branjenik nije kriv za kaznena djela koja su mu stavljana na teret u Hrvatskoj i zbog kojih je i osuđen.

Kutlin odvjetnik ističe kako je ipak najvažnije to što uzajamno priznavanje presuda u dvije države znači da kazneno djelo za koje je ona izrečena mora na identičan način postojati u kaznenom zakonodavstvu i Hrvatske i BiH. "Ovdje se to nije poklopilo odnosno to ovdje ne postoji, a također postoji i amnestija za takva kaznena djela u BiH", istaknuo je Alagić.

DORH: RH kao država presuđenja zadržava pravo izvršenja ove presude

Nakon objave ove informacije stigla je hitra reakcija Državnog odvjetništva RH, u kojoj se ističe da RH kao država presuđenja zadržava pravo izvršenja ove presude. “Nadležna tijela će poduzeti sve mjere predviđene domaćim zakonodavstvom”, naglašavaju u DORH-u

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. svibanj 2024 21:38