Nešto više od tone zaplijenjenoga kokaina, oduzeta zbirka luksuznih satova i automobili, zapljena više od dva milijuna eura u gotovini rezultat je velike međunarodne akcije kodnoga imena "Familia" na područjima triju kontinenata.
Rezultati akcije, koju je prije godinu i pol dana inicirao hrvatski PNUSKOK, a u kojoj su sudjelovali EUROPOL, Frontex, američka DEA te policije, specijalizirane agencije i tužiteljstva iz brojnih zemalja, od Hong Konga, Paragvaja i Urugvaja, preko policija Srbije, Belgije, Švicarske, Italije, Francuske, Češke, Slovenije, predstavljeni su u četvrtak u MUP-u.
U koordiniranim akcijama širom svijeta uhićeno je 16 osoba, a navodni vođa krijumčarske operacije, kao što je Jutarnji list bio izvijestio, osoba je s više identiteta, poznatija pod imenom Michael Dokovich, koji je operacijom upravljao iz iznajmljenoga penthousea u zagrebačkim Mlinovima.
Na današnjoj konferenciji u MUP-u su se okupili brojni gosti iz brojnih svjetskih agencija koje su bile uključene u tu složenu operaciju.
- Među uhićenima su dvojica visokorangiranih pripadnika balkanskoga narkokartela - rekao je u četvrtak Alen Barta, voditelj zagrebačkoga PNUSKOK-a, čiji je odjel operativno vodio hrvatski dio operacije.
Premda se u četvrtak na konferenciji nije govorilo o konkretnim imenima, izvjesno je da je Barta mislio na Dokovicha, pravim imenom Iljmiju Frljučkića te Pjera Šarca koji je ostvarivao kontakte s dobavljačima iz Južne Amerike.
Brojni dužnosnici iz zemalja sudionica operacije u četvrtak su objašnjavali ulogu koju je njihova zemlja imala u akciji. Tako se moglo doznati da su u akciji, koja je formalno završila prošloga tjedna u Zagrebu, prva uhićenja bila u Hong Kongu u travnju ove godine, kad su tamošnje agencije zaplijenile 421 kilogram kokaina u nekoliko različitih skladišta.
- Podaci koje smo dobili preko DEA-e koincidirali su i sa saznanjima naših agencija o međunarodnoj skupini krijumčara kokaina. Uhićeno je pet osoba, dvojica državljana Hong Konga te trojica Australaca - rekao je jučer Barry Chi-wing Lai, predstojnik hongkonškog Carinskog istražnog ureda za kriminal, objasnivši da su na pošiljkama kokaina pronađeni utisnuti brojni pečati koji, prema njihovome mišljenju, predstavljaju oznake narko-kartela.
Drugi val akcije odigrao se u Europi u svibnju ove godine kada je simultanim uhićenjima u Švicarskoj, Češkoj i Srbiji uhićen i navodni narkobos Dokovich, odnosno Frljučkić, te kada je kod njega u Švicarskoj pronađeno 600 kilograma kokaina. Paralelno s uhićenjem u Baselu, u Češkoj su uhićeni piloti koji su upravljali komercijalnim zrakoplovom, koji je pod krinkom VIP tura u Južnu Ameriku prevozio kokain.
- Kod njih je tada pronađeno milijun eura u gotovini. Njima će se suditi pred češkim sudom, a prijeti im kazna od 10 do 18 godina zatvora - rekao je pukovnik Bretislav Brejcha, zamjenik ravnatelja češkoga Nacionalnog ureda za droge.
Treća faza akcije provedena je u Hrvatskoj i Srbiji. U Zagrebu je uhićeno pet osoba, među kojima je i Pjer Šarac te rovinjski policajac Ivan Lešić koji je krijumčare navodno servisirao tajnim podacima. U Srbiji, čiju su policiju u ovoj akciji u hrvatskome MUP-u ocijenili kao “našega najboljega i najpouzdanijega partnera” uhićene su također dvije osobe te je pronađeno i nekoliko pištolja s prigušivačima.
- Otkriveno je da 60% tržišta narkoticima na području Europe vode kriminalne strukture s područja Balkana. Riječ je o jednoj strukturi s fluidnim ustrojem, poput kartela, koja po potrebi objedinjuje nekoliko organizacija zbog određenoga posla, dakle nekoliko različitih organizacija - odgovorio je voditelj Službe kriminaliteta droga PNUSKOK-a na novinarsko pitanje što znači pojam “balkanski narkokartel”, koji su više puta spominjali na konferenciji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....