Čest je to scenarij: ljudima na balkon sleti ptica koja ima prsten na nozi. Daju joj vode i razmišljaju kome da jave, jer je ptica očito nečija. Kad netko objavi na društvenim mrežama fotografiju ptice i pita za savjet što napraviti, mnogo je prijedloga. No, ono što treba napraviti je vrlo jednostavno - javiti se Zavodu za ornitologiju pri Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti (HAZU) koji vode Hrvatsku prstenovačku centralu. Njihova mail adresa je Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..
- Pošaljite im lokaciju i datum kada ste pticu pronašli te kod s prstena. Taj jedinstveni kod je zapravo najvažniji jer se preko njega u bazi podataka može vidjeti gdje i kada je ptica prstenovana. Na neke veće vrste stavlja se i plastično prstenje u boji. Ako prijavljujete takav prsten, svakako naglasite boju prstena i boju znakova na njemu. Svaka država za određenu vrstu ima svoju kombinaciju boja - savjetuju stručnjaci iz udruge BIOM.
Ako je ptica na kojoj se nalazi prsten gradski golub, radi se o ptici iz uzgoja i u tom se slučaju njen pronalazak ne prijavljuje centrali, jer oni prikupljaju podatke isključivo za divlje ptice. Za golubarske prstenove treba se javiti Hrvatskom savezu klubu uzgajivača golubova listonoša.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....