Zbog visokih temperatura vode i hipoksičnih uvjeta, u Medulinskoj lokvi stradalo je 46 velikih jedinki riba somova i šarana te je u sinoć započelo interventno rješavanje te nepredviđene situacije, izvijestili su u ponedjeljak poslijepodne iz Općine Medulin.
Predstavnici te općine odmah po saznanju su kontaktirali nadležne stručne službe kako bi se pristupilo sanaciji. Stoga su u ponedjeljak na terenu uz mještane bili i djelatnici Općine Medulin, djelatnici Fakulteta prirodnih znanosti u Puli te djelatnici Zavoda za javno zdravstvo i Veterinarske stanice.
Utvrđeno je da je zbog izrazito hipoksičnih uvjeta i visoke temperature vode stradalo 46 velikih riba (somovi i šarani). Prikupljeni su i najnoviji podaci te će se usporediti s referentnim vrijednostima iz studenoga 2022. godine, a sve u cilju praćenja stanja Medulinske lokve te očuvanja njezine prirodne raznolikosti.
- Premda nam je ova situacija svima vrlo tužna, sa stajališta struke ista ima i pozitivnu stranu za očuvanje Medulinske lokve s obzirom na to da se dogodio pomor invazivnih vrsta kojima nažalost Medulinska lokva ne predstavlja prirodno stanište - naveli su iz Općine Medulin. Npominju i da su djelatnici nastavnog Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije prikupili uzorke vode za analizu, a u jutarnjim satima također je izvršena hitna intervencija uklanjanja uginulih riba.
Općina Medulin zahvalila je svim službama na brzoj i stručnoj intervenciji kao i mještanima koji su sudjelovali na razne načine.
Medulinska lokva je maleno jezero u kojem žive raznolike životinjske i biljne vrste. Jedinstveno je to prirodno mjesto u urbanom djelu Medulinao kojem prvi zapisi datiraju još iz 1573. godine. Nekad davno lokva je bila kanalom spojena s morem udaljenim nekoliko stotina metara.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....