U Facebook grupi "Poreč i okolica - Zbrinjavanje napuštenih i ozlijeđenih životinja" osvanula je jeziva objava o zlostavljanju mačaka.
Naime, u grupi se opisuje hranilište za mačke, koje nitko nije htio u svojim dvorištima, u svojoj blizini. Mačke koje su ostavljene na tom hranilištu i one koje su se tu našle u potrazi za hranom, na prostoru iznad groblja u Poreču. O mačkama su se brinule volonterke koje su ih redovito hranile, te čistile od parazita i po potrebi vodile kod veterinara.
U grupi nadalje opisuju da su volonterke tijekom jučerašnjeg dana doživjele veliki stres, jer se pojavilo nekoliko lovaca, koji su bez promišljanja, postoji li tu i netko drugi u blizini, pustili koliko su primijetili pet pasa istarskih goniča, koji su se razletjeli po prostoru i počeli naganjati mačke, piše Istra24.
Jedna od mačaka koje su nastradale, živjela je na ovom prostoru sedam godina, bila je kastrirana, te nedavno liječena u Vet Centru zbog upale uha, zvala se teta Mica, i bila je najstarija maca na hranilištu, stoji u objavi.
- Maca koja je trebala živjeti svojih još barem pet godina kao sretna maca. Danas je rastrgana na komade. Ima ih još do kojih ne možemo doći jer su pokušale pobjeći duboko u žbunje koje je puno trnja i ne možemo nikako unutra. Zvala se policija koja je napravila svoj dio posla i svoj zapisnik. Što će od svega toga biti, ništa, jer tako funkcionira naša država. Volonteri su navodno krivi, jer nemaju ograđen dio na kojem borave kokice i mace. Znači uvijek su volonteri krivi i naravno krive su mačke, napisano je u objavi, te ukazano da za one koji puštaju ‘nabrijane‘ i pomalo krvoločne pse nikoga nije briga.
"To je problem volontera koji nemaju ograđen i zaštićen dio, a znamo svi da ograđeno dvorište za mačke ne znači ništa, jer one preskoče ogradu bez problema. Lovce ne briga, lovci imaju pravo puštati pse, a još nije ni sezona lova.., što će biti kad bude? Hoćemo li morati strepiti jesu li te naše mace uopće sigurne? A nisu krive ni dužne nikome ništa. Komunalni redari su došli i rekli da ne znaju ni zašto ih se zvalo za to jer da to nije javna površina", navode u grupi.
Ukazuju da se livada na kojoj je smješteno hranilište nalazi na zemljištu od Agrolagune, te ističu da veterinarska ambulanta Poreč nije dobila nalog od komunalnog redara da zbrine mrtva tijela mačaka, jer se ne radi o javnoj površini. Ističu da su volonterke Tamara i Kristina skupljale komade tijela mrtve mačke, koje je kasnije o svom trošku odnijela i zbrinula volonterka Tamara u Vet Centru, piše Istra24.
Ima li sve to više smisla pitaju u grupi, te ukazuju na nelogičnosti zakona i pravilnika o zbrinjavanju tijela životinja i to samo zato što je neko područje javno ili privatno.
"Mačke su slobodnoživuće i ne znaju gdje je javni dio, a gdje privatni dio, a možda netko misli da znaju pa eto. Ako netko misli da znaju objasnite nam kako da objasnimo mački gdje mora umrijet, na kojem dijelu?", poručeno je u objavi, te naglašeno da jedini dobar izraz koji Zakon ima je "slobodnoživuće" mačke, a taj izraz se svakodnevno pretvara u strepnju za živote mačaka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....