Kako doznaju novinari Slobodne Dalmacije iz KBC-a Split u Klinici za infektologiju u nedjelju poslijepodne nalaze se dvije osobe, jedan muškarac i jedna žena, koje su u dva odvojena incidenta u posljednjih 48 sati ugrizli poskoci.
Oba ugriza su se zbila u splitskoj okolici, odnosno u zaleđu Trogira i Omiša, a nesretne osobe, tvrde, nisu ni na koji način izazivale zmije, već su bili u šetnji prirodom. Svi su ugrizeni u predjelu ruku. Kako doznajemo, u ovom trenutku nisu životno ugroženi, dobili su adekvatnu medicinsku skrb i oporavljaju se.
Kako je sada u tijeku berba maslina, a zmija, zbog toplog vremena i visokih temperatura zraka još ima na otvorenome, iz KBC-a Split apeliraju na ljude da budu oprezni i da imaju u vidu i "na pameti" da su zmije vrlo aktivne.
Ako susretnemo poskoka, treba se ponašati jednako kao i pri susretu sa svakom divljom životinjom. Trebamo ponajprije imati na umu da smo mi na njenom terenu i da to stvorenje nema nikakve loše namjere prema nama. Divlje životinje nikada neće napasti bez razloga, tako da je, ako ih susretnemo, najbolje se udaljiti. Velika većina životinja, a među njima su i zmije, se užasava ljudi, pa ako je ostavimo na miru, neće baš juriti za nama s ciljem na nas ozlijedi. Vrlo je vjerojatno, zapravo, da će pobjeći od nas jednakom brzinom kao i mi od nje.
Ipak, ako slučajno nagazimo na poskoka, a on nas ugrize, iz Zavoda za javno zdravstvo kažu kako je u tom trenutku najbolje sjesti ili leći. Ako je ikako moguće, treba izbjegavati i najmanji pokret.
- Ruku ili nogu na kojoj je ugrizna ranica treba imobilizirati. Oko pet do deset centimetara iznad mjesta ugriza ugrizeni ekstremitet treba podvezati srednje jakim stiskom kako bi se zaustavila venska i limfna cirkulacija, a u svrhu usporavanja širenja otrova u organizmu. Važno je, međutim, da se ne podveže prečvrsto kako se ne bi zaustavila arterijska cirkulacija - ističu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....