Prizori su to koji nikoga nisu ostavili ravnodušnim: ostaci velikog kita, privezani uz mol i čamac u Trstu. Zadivljujuća je veličina životinje koja je slobodno živjela, plivala, jela i bavila se svim ostalim zanimacijama kojima kitovi popunjavaju svoje dane sve dok nije pronađena mrtva. Pošto nije bilo vidljivih znakova smrti, znanstvenici su znali da moraju otkriti što je usmrtilo veliko stvorenje.
- U trbušnom dijelu, koji je bio izložen zraku, nismo vidjeli nikakve znakove sudara ili kakve druge ozljede. Naši znanstvenici su uzeli dio tijela, koji je poslanu laboratorij i čijom ćemo analizom otkriti je li bila riječ o infekciji. Statistike nam pokazuju da ove životinje najčešće umoru u blizini luka, a uzroci su uglavnom neke zaraze. No, tek nakon analize ćemo znati više - objavili su iz ustanove Area Marina Protetta Miramare.
Utvrdili su kako je kit duži nešto više od deset metara, a star je između dvije i pet godina. I premda im se u prvi mah činilo da nema prsne peraje, na ovom pregledu je utvrđeno da ih ima.
Podsjetimo, leš običnog kita (Balaenoptera physalus) u petak ujutro identificirali su stručnjaci nakon što je tijelo pronađeno ispod dokova Porto San Rocco u talijanskoj općini Milje (Muggia).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....