Patuljasti (Pygmy) morski konjici vjerojatno su najveći majstori kamuflaže među ribama na našoj planeti. Ove nježne i sićušne vrste morskih konjica žive na koraljnim grebenima jugoistočne Azije, te su kao što im i ime sugerira, vrlo mali, obično manji od dva centimetra. Koliko su vješti u skrivanju govori nam podatak da su kao vrsta prvi puta otkriveni tek 1969. godine kada su znanstvenici istraživali uzorke gorgonija (životinje iz razreda koralja) te uz njih primijetili par ovih neobičnih stvorenja.
Od tada pa do danas u svijetu je otkriveno više vrsta. Neke žive na mekim koraljima, neke na gorgonijama, a neke se slobodno kreću morskom travom i algama. Odnos između morskih konjica i gorgonija je neinvazivan i neparazitski, te mu gorgonija služi kao siguran dom i zaklon. Neke vrste provode cijeli životni vijek na istoj gorgoniji te od nje ‘preuzimaju‘ svoju boju.
Isto kao i kod ‘običnih‘ morskih konjica, mužjak nosi oplođena jajašca koja je izlegla ženka. U jednom porodu kojeg su znanstvenici promatrali, tata konjic je na svijet donio 34 živa malena. Oni izgledaju kao sićušne verzije odraslih i od samog rođenja su potpuno samostalni.
Žive na dubinama između 15 i 40 metara i hrane se sićušnim račićima i planktonom. Nemaju zube, pa svoj plijen uvlače kroz cjevasti nos. Rep koriste kao alat uz s pomoću kojeg se pričvrste za koralje. Nemaju plivači mjehur, što je vrlo neobično za ribe.
Osjetljivi su na prijetnje koje pogađaju koraljne grebene, poput klimatskih promjena i uništavanja staništa. Često se nalaze u zaštićenim morskim područjima, no zbog svoje veličine i staništa prilično ih je teško proučavati. Ovi vješti skrivači su rijetki i teško ih je promatrati u divljini, što ih čini omiljenima među rekreativnim roniocima i podvodnim fotografima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....