Akcija Udomljavanje je fora, čija su tema Mačke u gradu održat će se u subotu 28. listopada na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu od 10 do 14 sati. Na edukativnom događaju u organizaciji Grada Zagreba i Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba surađuju i Prijatelji životinja te udruge Hrabre njuške i Prava šapa, koje nose teret zbrinjavanja i udomljavanja odbačenih mačaka. Oni će posjetiteljima davati korisne informacije o važnosti kastracije mačaka i hranilišta za mačke.
Slobodnoživuće mačke ne smiju se razmještati, već ih treba kastrirati i vratiti tamo odakle su uzete. Organizirana hranilišta za mačke trebaju biti definirana na razini lokalnih zajednica. Metoda „Uhvati-kastriraj-vrati” velika je pomoć i nužnost u gradovima i općinama. Osim toga, mnoge lokalne zajednice financiraju kastracije skrbničkih (vlasničkih) pasa i mačaka. Na akciji Udomljavanje je fora, posvećenoj kastraciji i pomoći mačkama, bit će predstavljen plan izgradnje sklonište za mačke za Zagreb, odnosno, odgovarajući smještaj za odbačene kućne mačke te one koje se liječe ili su na oporavku poslije kastracije.
U Hrvatskoj za napuštene mačke nema skloništa pa se kastracijom najučinkovitije sprječava njihova patnja zbog izloženosti opasnostima života na ulici.
- U samo sedam godina jedna mačka i njezino potomstvo na svijet mogu donijeti 420 tisuća mačića. Umjesto da ih napuštaju, skrbnici im mogu pomoći kastracijom kao najvažnijim alatom kontrole razmnožavanja i odgovornim udomljavanjem - ističe veterinarka Svjetlana Prodanović, koordinatorica Mreže za zaštitu životinja udruge Prijatelji životinja.
Pojašnjava da se zbog neodgovornih pojedinaca, koji ne zbrinjavaju legla svojih mačaka, mačići na ulici nastavljaju razmnožavati. Ako se brojnost mačaka ne kontrolira kastracijom, osuđene su na lutanje, stalnu potragu za hranom, neprestane cikluse rađanja mačića koji često umiru od bolesti i pothranjenosti, zarazne i neliječene bolesti, borbe za teritorij, smrt od trovanja ili udarca automobila.
- Kastracijom pomažemo slobodnoživućim mačkama, koje inače rađaju i nekoliko puta godišnje, a ujedno ih se štiti od prijenosa mačjih zaraznih bolesti. Mačke koje nisu iscrpljene rađanjem mačića imat će znatno bolji imunitet i bolje opće zdravstveno stanje te se neće međusobno ozljeđivati - naglašava Prodanović.
Navodi da su, osim kontrole razmnožavanja, i mnoge druge prednosti kastracije: sprječavanje nastanka piometre te tumora jajnika i maternice, značajno reduciranje pojave tumora mliječnih žlijezda, smanjenje prijenosa virusnih zaraznih bolesti, dulji životni vijek… Osim toga, životinje ne bježe od kuće, a nema ni međusobnih borbi, ugriznih rana, apscesa i obilježavanja teritorija. Sustavna edukacija, udomljavanje umjesto kupnje i kastracija, to su rješenja koja nude Prijatelji životinja kako bi se spriječile bolne sudbine odbačenih mačaka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....