BROJNE TEORIJE

Odakle mit da mačke imaju baš devet života? Čini se kako je priča prilično stara...

U nekim kulturama ih ima sedam ili šest, no gotovo svi narodi imaju slična stara vjerovanja
 Richard Drewe/Alamy/Profimedia

Legenda da mačke imaju devet života stara je vjerojatno koliko i civilizacija i, uz male varijacije, prisutna u gotovo svim kulturama. Tako u Njemačkoj, Grčkoj, Brazilu i u nekim zemljama španjolskog govornog područja kažu da mačke imaju sedam života, dok su u Turskoj i u arapskim zemljama izbrojali – šest.

Postoji i stara izreka koja objašnjava da mačka ima tri života da se igra, tri da skiće naokolo i tri koja će provesti sa svojim čovjekom. O devet života pisao je i Shakespeare u Romeu i Juliji, piše B92.

Naravno, jasno je, nažalost, da mačka nema zaista devet života. Ipak, korijen ovog mita leži u činjenici da se mačka gotovo uvijek dočeka na noge i da je zahvaljujući fantastičnoj spretnosti, refleksima i elastičnosti sposobna da se izvuče iz većine neprilika u koje upadne, ali i da izađe na kraj s naizgled daleko opasnijim neprijateljima.

Zašto im je dodijeljeno (najčešće) baš devet života nije poznato. Po nekima, korijeni mita leže u starom Egiptu. Drevni bog sunca Ra često je prikazivan kao mačka, a po legendi, on je iz svog tijela stvorio još osam vrhovnih bogova te je predstavljao devet života u jednom. Po drugima, broj je možda stigao iz Kine, gdje se devet smatra sretnim brojem.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 22:50