Institut Plavi svijet objavio je uzbudljivu vijest za sve ljubitelje morskih životinja. Premda se ograđuju tvrdeći kako je riječ o mogućem opažanju, očito je kako imaju razloga vjerovati dojavama očevidaca. Naime, nakon punih 11 godina, u Jadranskom moru viđena je posebna vrsta dupina.
- Dobili smo informaciju o mogućem opažanju skupine bjelogrlih dupina u Kvarneru (ispred Rijeke) u više navrata tijekom prošlog tjedna! Ova vrsta u Jadranu je opažena samo nekoliko puta, a posljednje opažanje zabilježeno je 2010. ispred Cattolice u Italiji.
Bjelogrli dupini imaju izduženo, gotovo crno tijelo s bijelom sedlastom mrljom na vratu, zaobljenu glavu na kojoj se ne vidi kljun, veoma dugačke prsne peraje i široku, zaobljenu, srpastu leđnu peraju. Odrasli mužjaci mogu biti duži od 6 metara dok su ženke manje. Primijetite li ove dupine molimo vas da nam to čim prije dojavite te pošaljete fotografiju i/ili video ako ga imate! - napisali su u objavi na društvenim mrežama.
Bjelogrli dupin (lat. Globicephala melas) je morski sisavac iz porodice dupina. Putuju u jatima od oko 25 do 30 jedinki, piše morski.hr. Odrasli bjelogrli dupini teže između tisuću i tri tisuće kilograma. Ženke dosežu dužinu od 3,7 metara, a mužjaci narastu i do 5,5 metara.
U Jadranskom moru se dugoperajni bjelogrli dupin (Globicephala melas), ulješura (Physeter microcephalus), crni dupin (Pseudorca crassidens) i grbavi kit (Megaptera novaeangliae) pojavljuju kao zalutale jedinke. Obični dupin (Delphinus delphis) koji je nekad bio prisutan u cijelom Jadranskom moru sada se smatra regionalno izumrlom vrstom, a rijetko se pojavljuju jedino zalutale ili zaostale jedinke.
Do sad je u Jadranu zabilježeno pojavljivanje deset vrsta iz skupine kitova (Cetacea), ali je danas samo dobri dupin (Tursiops truncatus) stalno prisutan u cijelom jadranskom bazenu. Prugasti dupin (Stenella coeruleoalba), glavati dupin (Grampus griseus) i Cuvierov kljunasti kit (Ziphius cavirostris) prisutni su u različitim gustoćama u južnom dijelu Jadranskog mora dok se veliki kit (Balaenoptera physalus) sezonski pojavljuje u srednjem i južnom Jadranu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....