PREKRASNI PRIZORI

Ljubav ide kroz želudac, čak i u životinjskom svijetu. Pogledajte ovog vodomara kako se udvara...

Poslije parenja ženka polaže od šest do osam jaja, svaki dan jedno. Kad snese zadnje, počnu na njima naizmjence sjediti oba partnera
 John Scamell/solent News & Photo Agency/Solent News/Profimedia

Stara je izreka da ljubav ide kroz želudac i prilično je ispravna. Nije da samo ljudi vole hraniti one koje vole - tako je to i u životinjskom svijetu. Ova dva vodomara dokaz su da je ta teorija itekako točna. Jedan od njih netom prije ulovio je ribu i odlučio je pokloniti ženki. Fotograf John Scamell objasnio je kako već godinama proučava ove ptice, pa mu je njihovo ponašanje jasno.

- Ovo je tipično za vodomare u vrijeme udvaranja. Čuo sam njihovo glasanje, pa sam se tiho prišuljao i primijetio ih kako stoje na deblu. Bio je to nevjerojatan, prekrasan prizor. Uživao sam gledajući mužjaka kako ženki dodaje ribu i sretan sam što sam to uspio snimiti- ispričao je Scamell.

image
John Scamell/solent News & Photo Agency/Solent News/Profimedia

Vodomara (Alcedo athis) najčešće vidimo u niskom letu, uz površinu vode ili uz obalu. Tek ako imamo sreće, sletjet će na obližnju granu i pokazati se u svom sjaju, piše portal Priroda Hrvatske.

Tad se vidi njegovo raskošno perje. Gornji je dio tijela plavkast, a ovisno o kutu gledanja može biti od tamnoplavo zelene do zelenoplave s još dodatnom svjetlucavom, tirkiznom prugom. Pera na pokrilju imaju azurnoplave vrhove, što daje dojam lagane pjegavosti. S donje je strane hrđastocrven do kestenjastosmeđ, osim na bijelom vratu. Kljun je u ženke s donje strane dijelom narančastocrven, a u mužjaka crn. Rep je kratak, a noge male, ali kljun je dugačak.

Njime hvata ribu, ali i kukce i njihove ličinke, račiće i punoglavce. S promatračnice prati ribice i kad odabere jednu, strmoglavljuje se u vodu “na glavu”. Ako ima sreće, u kljunu će zamlatarati ribica s kojom se vraća na granu da bi je na miru pojeo. Ako treba, prvo će je lupiti o granu i onda je okretati tako da joj prvo guta glavu. Ako nema kakve debele i čvrste grane za promatračnice, zna najprije lebdeći čekati ribu. Kao ribolovac, vodomar traži sporije tekućice ili bistre stajaćice gdje lako lovi ribu. Zimi ga nalazimo i uz more.

image
John Scamell/solent News & Photo Agency/Solent News/Profimedia

Važno mu je da voda ima strmu obalu za razmnožavanje, od gline ili čvrstog pijeska. U njoj buši tunel dugačak do 90 centimetara, s komorom za gnijezdo na kraju. Na prijelazu iz veljače u ožujak počinju svadbeni letovi vodomara, a mužjak se udvara ženki donoseći joj ribice.

Poslije parenja ženka polaže 6 – 8 jaja, svaki dan jedno. Kad snese zadnje, počnu na njima naizmjence sjediti oba partnera. Inkubacija jaja traje do tri tjedna, a onda izleglim ptićima sljedeća 3 – 4 tjedna roditelji donose hranu u gnijezdo. Potom izlijeću van. Vodomari imaju redovito dva legla, katkad i tri u godini. Katkad jedan mužjak istodobno podiže dva legla s dvije različite ženke. U nas su vodomari stanarice, a u istočnim i sjevernim dijelovima Europe selice. To je široko rasprostranjena ptica Europe i Azije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 04:18