WIMBLEDON

Federer protiv Benneteaua na rubu poraza

Novak Đoković nastavio je pohod prema obrani naslova u Wimbledonu pobijedivši Čeha Radeka Štepaneka. U sljedećem kolu igrati će protiv sunarodnjaka Troickog
 AP

Bilo bi to ipak previše. Rafael Nadal je dan ranije pao u pet, Roger Federer se u petak navečer morao izboriti za pobjedu u pet setova. Nakon što je izgubio prva dva protiv Francuza Juliana Bennteaua koji je dugo izgledao kao čovjek koji će kreirati novu senzaciju. Vrlo dobar, talentiran tenisač koji je prošao tridesetu a još nije osvojio naslov na Touru.

Francuz je dobio prvi set. I drugi u tie-breaku u kojem je Švicarac imao tri set-lopte. Bez obzira koliko je Benneteau igrao dobro, povremeno odlično, Švicarac se uporno tražio i često griješio.

Povratak je krenuo u trećem setu, u četvrtom je propustio tri vezane break-lopte i onda je morao drhtati dok tie-break nije završio. Ovog puta je otišao na njegovu stranu, ali jedva. Nakon što je dvaput imao mini brak viška.

I tu je stigao kraj. Kraj priče za Francuza. Igrački više nije mogao, fizički pogotovo. Počeo je skakutati, tražio je pomoć fizioterapeuta koji je dvaput masirao umorne noge, ali da je to napravio još tisuću puta ne bi pomoglo. Čovjek koji je izgubio prva dva seta, izbjegao sudbinu Rafaela Nadala dan ranije. Mnogi su u All England Clubu odahnuli, Roger Federer još uvijek igra. U traganju za još jednim naslovom u All England Clubu.

- Bilo je brutalno, malo sreće na mojoj strani. Ostao sam živ u trećem i četvrtom setu, peti je bio lakše. Julian je igrao čudesno najveći dio meče, ali je bilo jasno da ima fizički problem u petom.

Srpski tenisač Novak Đoković nastavio je pohod prema obrani naslova u Wimbledonu pobijedivši u 3. kolu Čeha Radeka Štepaneka, dok je njegov protivnik u 4. kolu i sunarodnjak Viktor Troicki izbacio 15. nositelja Juana Monaca...

Češki tenisač koji je ove godine u All England Clubu postavljen za 28. nositelja uzeo je prvi set najboljem igraču svijeta, ali za više od toga nije bilo mogućnosti. Đoković je dominirao u preostala tri seta te je nakon ukupno dva sata i 45 minuta igre slavio sa 4-6, 6-2, 6-2, 6-2. Ubilježio je Srbin čak 49 winerra u odnosu na 27 svoga protivnika.

Sljedeći zadatak za Đokovića biti će ogled protiv sunarodnjaka Viktora Troickog koji je u tri seta porazio 15. nositelja Argentinca Juana Monaca sa 7-5, 7-5, 6-3. U svakom je setu srpski tenisač radio dva breaka, a Monaco jedan, a devet dvostrukih pogrešaka Troicki je anulirao s 13 asova za svoj najbolji rezultat na Wimbledonu u karijeri. Spomenimo da su Đoković i Troicki do sada igrali 12 puta, a sve osim prvog dvoboja u Umagu 2007. godine dobio je Novak.

Marin Čilić doznao je ime svog suparnika u 3. kolu Grand Slam turnira Wimbledona. Riječ je o Amerikancu Samu Querreyju koji je sa 6-7(3), 7-6(7), 7-6(8) i 6-4 bio bolji od Kanađanina Milosa Raonica. U meču u kojem su gledatelji mogli vidjeti tek tri oduzeta servisa, Amerikanac se bolje snalazio u situacijama kada je jedan poen odlučivao o setu.

Raonic je nakon osvojenog prvog seta imao dvije set lopte za drugi, međutim nije ih realizirao. I u trećem je imao jednu, no i to je Querrey spasio, te na kraju zasluženo slavio i izborio dvoboj s našim Marinom Čilićem.

Bit će to njihov treći međusobni susret, a prethodna dva igrana su upravo na travnatoj podlozi i to oba puta u Londonu. Prije tri je godine naš tenisač slavio u 2. kolu Wimbledona u pet setova, da bi isto, samo u tri seta, ponovio i ove sezone u Queen's Clubu slavivši sa 6-3, 3-6, 6-3.

Niti kod tenisačica nije bilo iznenađenja u prvim mečevima u petak. Najbolja svjetska tenisačica i 1. nositeljica Ruskinja Marija Šarapova tek je u drugom setu, i to prvenstveno zahvaljujući svojih pet dvostrukih pogrešaka, imala nešto više posla protiv Tajvanke Su Wei Hsieh. Naime, nakon dobivenog prvog seta sa 6-1 pri vodstvu Ruskinje 2-1 u drugom, Hsieh je nanizala tri gema i povela 4-2. Tada se Šarapova "uozbiljila" i završila dvoboj s četiri osvojene igre u nizu za konačnih 6-1, 6-4 za sat i 19 minuta tenisa.

U reprizi prošlogodišnjeg polufinala Šarapova će u 4. kolu igrati protiv Njemice Sabine Lisicki koja je u 3. kolu sa 7-6(5), 1-6 i 6-2 nadvisila 19-godišnju nadolazeću Amerikanku Sloane Stevens. Unatoč 35 neprisiljenih pogrešaka Lisicki, te jednakom broju oduzetih servisa obiju tenisačica, Njemica je dobila na iskustvo i još jednom dokazala da joj trava izuzetno odgovara.

U dvoboju koji je u četvrtak prekinut zbog mraka, 178. igračica s WTA ljestvice 19-godišnja Slovakinja Jana Cepelova u svom debiju na Wimbledonu u 2. kolu je bila bolja od 26. nositeljice Španjolke Anabel Medine Garrigues sa 6-7(7), 7-6(5), 6-3. Treće kolo Cepelovoj donosi sraz s 2. nositeljicom Bjeloruskinjom Viktorijom Azarenkom.

Florian Mayer (Njem/31) - Jerzy Janowicz (Polj) 7-6 (5), 3-6, 2-6, 6-3, 7-5

Roger Federer (Švi/3) - Julien Benneteau (Fra/29) 4-6, 6-7 (3), 6-2, 7-6 (6), 6-1

Xavier Malisse (Bel) - Fernando Verdasco (Špa/17) 1-6, 7-6 (5), 6-1, 4-6, 6-3

Denis Istomin (Uzb) - Alejandro Falla (Kol) 6-3, 6-4, 3-6, 7-6 (5)

Mihail Južni (Rus/26) - Janko Tipsarević (Srb/8) 6-3, 6-4, 3-6, 6-3