KVALIFIKACIJE ZA EP

VIDEO Cico osvojio Sofiju, Slovencima bod u Beogradu

AP

Slovačka nogometna reprezentacija došla je do velika tri boda u 2. kolu kvalifikacijskog ciklusa za Europsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini, slavljem na gostovanju kod Rusije 1-0.

Odlučujući trenutak na utakmici igranoj na stadionu Lokomotiva u Moskvi zabio je Miroslav Štoch u 27. minuti i tako Slovake odveo do velike pobjede nad vjerojatno glavnim konkurentom za plasman na Euro.

Vezni nogometaš Fenerbahçea zabio je gol nakon velike greške domaćeg vratara Igora Akinfejeva, koji je pogrešno dodao pred vlastitim šesnaestercem. Loptu namijenjenu ruskim braničima presjekao je Štoch i loptu s ruba kaznenjaka poslao u gornji lijevi vratarov kut.

Rusija je pravi presing napravila tek u posljednjih desetak minuta, ali na kraju ipak nije uspjela izjednačiti, iako su u posljednjim trenucima slovačkom vrataru Janu Muchi opasno prijetili Alan Džagojev i Roman Pavljučenko.

Bivši izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Kranjčar, danas na klupi Crne Gore, došao je i do druge pobjede u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2012. godine.

Nakon domaće pobjede protiv Walesa s 1-0 u skupini G, Crnogorci su u utorak istim rezultatom iznenađujuće slavili i u gostima kod Bugarske.

Mirko Vučinić i Branko Bošković kombinirali su u 35. minuti, a na odbijenu je loptu natrčao Elsad Zverotić i snažnim udarcem s 20-ak metara uz pomoć vratnice matirao golmana Nikolaja Mihajlova. Zanimljivo, Kranjčar je slavio u Bugarskoj i kao izbornik Hrvatske u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2006. godine (3-1).

Zgoditke nisu vidjeli ni gledatelji u Minsku gdje je Bjelorusija, u okviru skupine D, došla do boda protiv Rumunjske. Novi je to uspjeh izabranika Bernda Stangea koji su prošli tjedan senzacionalno srušili Francusku u Parizu.

Srebrni i brončani s nedavnog Svjetskog nogometnog prvenstva u Južnoafričkoj Republici, Nizozemci i Nijemci, upisali su pobjede i u 2. kolu kvalifikacijskog ciklusa za Euro 2012. godine.

Nijemci su tako u sklopu skupine A očekivano lako svladali Azerbajdžan sa 6-1 na Allianz Areni u Münchenu, u utakmici u kojoj se istaknuo Miroslav Klose s dva postignuta gola. Po jedan su dodali Lukas Podolski, Heiko Westermann i Holger Badstuber, dok je jedan u vlastitu mrežu zabio Rashad Sadygov.

U istoj skupini Turska je preokretom na Atatürk Olimpijskom stadionu u Istanbulu dobila Belgijce 3-2, dok je Austrija golovima Rolanda Linza i Erwina Hoffera na stadionu Ernsta Happela u Beču pobijedila Kazahstan 2-0 u utakmici koju je sudio hrvatski arbitar Marijo Strahonja.

Belgijci su dvama golovima Daniela van Buytena imali bod u rukama do 78. minute kada je Arda Turan postavio konačnih 3-2. Također, Belgijci su sve do 50. minute imali i vodstvo 1-0, ali isključenje Vincenta Kompanyja iz 64. minute usmjerilo je utakmicu na mlin Turaka.

U sklopu skupine C Talijani su pod vodstvom Cesarea Prandellija ostvarili i drugu pobjedu. Nakon teške pobjede na gostovanju kod Estonije (2-1), očekivano lako pali su Farski Otoci s 5-0 na stadionu Artemio Franchi u Firenci. Po jedan gol za “azzurre” postigli su Cassano, De Rossi, Quagliarella, Pirlo i Gilardino.

U drugoj utakmici skupine Srbija i Slovenija su podijelili bodove u Beogradu odigravši 1-1. Milivoje Novakovič doveo je Slovence u vodstvo u 63. minuti, a izjednačio je Nikola Žigić četiri minute prije kraja.

U skupini E Švedska se u Malmöu prošetala do pobjede nad San Marinom i na kraju je slavila 6-0, dok su Nizozemci dobili Finsku 2-1 u Rotterdamu dvama golovima novopečenog napadača Schalkea Klaas-Jana Huntelaara. Zanimljivo, Šveđane u uvjerljivom slavlju nad ipak slabašnim San Marinom nije omelo ni isključenje Olafa Mellberga već u 34. minuti. U tom je trenutku Švedska već imala vodstvo 3-0, a u dvoboju se istaknuo Milanov napadač Zlatan Ibrahimović s dva gola.

Francuska nogometna reprezentacija prekinula je niz od čak četiri poraza i pobjedom u Sarajevu protiv Bosne i Hercegovine (2-0) vratila se na dobar put u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2012. godine.

Izabranici Safeta Sušića nadali su se da će iskoristiti kaos unutar francuske vrste kako bi se dokopali nova tri boda u skupini D, ali "tricolori" su, svjesni teške situacije u koju bi se doveli novim porazom, zaigrali odlučnije i u drugom poluvremenu rastužili navijače na stadionu Asim Ferhatović Hase.

Igrali su Francuzi bolje tijekom cijele utakmice, ali su otpor Edina Džeke i društva slomili tek u završnici. Najprije je Karim Benzema u 72. minuti sjajnom varkom "izvrtio" svog čuvara i matirao Kenana Hasagića, da bi šest minuta kasnije nakon odlične akcije i niza dodavanja priču zaključio Florent Malouda.

Novi francuski izbornik Laurent Blanc je tako nakon poraza od Norveške u prijateljskoj utakmici i Bjelorusije u kvalifikacijama napokon u trećem pokušaju došao do prve pobjede. U istoj je skupini tri boda očekivano ugrabila i Albanija hrvatskog trenera Josipa Kuže. Albanci su s minimalnih 1-0 svladali slabašni Luksemburg.

Engleska je, baš kao i u prošlom ciklusu, sjajno otvorila kvalifikacije. Nakon uvjerljive pobjede protiv Bugarske, momčad Fabija Capella je u skupini G slavila i u Švicarskoj (3-1). Iako je zbog seksualne afere i napada dijela otočkih medija bilo upitno hoće li zaigrati Wayne Rooney, napadač Manchester Uniteda ne samo da je istrčao na travnjak, nego je zabio pogodak već u desetoj minuti.

Olakšao je na taj način posao svojoj reprezentaciji koja je u drugom poluvremenu postigla još dva pogotka, zahvaljujući Adamu Johnsonu i Darrenu Bentu. Švicarcima nije pomogao gol Xherdana Shaqirija, a valja reći da su od 65. minute igrali s igračem manje, nakon što je Stephane Lichtensteiner u razmaku od samo osam minuta dobio dva žuta kartona.

Portugal se doveo u vrlo tešku situaciju u skupini H budući da nakon dvije odigrane utakmice ima samo jedan bod. Na remi protiv Cipra (4-4), Portugalci su dodali i večerašnji poraz u Norveškoj (1-0). Jedini je strijelac u 21. minuti bio Erik Huseklepp.

Skupina I ponudila je jedno veliko iznenađenje, a na pragu je bilo i drugo, još veće. Češka je u Olomoucu izgubila od Litve (1-0) za koju je u 26. minuti pogodio kapetan Darvydas Šernas. Milan Baroš je u 40. minuti propustio izjednačiti s bijele točke. Škotska se, pak, u Glasgowu protiv slabog Lihtenštajna izvukla u sedmoj minuti sudačke nadoknade! Tada joj je Stephen McManus donio pobjedu 2-1.

Kvalifikacije za Europsko nogometno prvenstvo 2012. godine, 2. kolo:

skupina A

Turska – Belgija 3-2 (Altintop 48, Sentürk 67, Turan 78 / Van Buyten 28, 69)

Austrija – Kazahstan 2-0 (Linz 90, Hoffer 90)

Njemačka – Azerbajdžan 6-1(Westermann 28, Podolski 45, Klose 45, 90, Sadiqov 53-ag, Badstuber 86 / Melikov 57)

Redoslijed: 1. Njemačka 6, 2. Turska 6, 3. Austrija 3 (-1), 4. Azerbajdžan 0( 1), 5. Belgija 0, 6. Kazahstan 0

skupina B

Rusija – Slovačka 0-1 (Štoch 27)

Makedonija – Armenija 2-2 (Đorovski 42, Naumoski 90+2-11m / Movsisyan 41, Maunucharyan 90)

Republika Irska – Andora 3-1 (Kilbane 15, Doyle 41, Keane 55 / Alejo 45)

Redoslijed: 1. Republika Irska 6, 2. Slovačka 6, 3. Rusija 3, 4. Armenija 1, 5. Makedonija 1, 6. Andora 0

skupina C

Srbija – Slovenija 1-1 (Žigić 86 / Novakovič 63)

Italija – Farski Otoci 5-0 (Gilardino 12, De Rossi 21, Cassano 27, Quagliarella 81, Pirlo 90)

Redoslijed: 1. Italija 6., 2. Srbija 4, 3. Sjeverna Irska 3 (-1), 4. Estonija 3, 5. Slovenija 1, 6. Farski Otoci 0

skupina D

Bjelorusija – Rumunjska 0-0

Albanija – Luksemburg 1-0 (Salihi 37)

BiH – Francuska 0-2 (Benzema 72, Malouda 78)

Redoslijed: 1. Albanija 4, 2. Bjelorusija 4, 3. BiH 3, 4. Francuska 3, 5. Rumunjska 2, 6. Luksemburg 0

skupina E

Švedska – San Marino 6-0 (Ibrahimović 7, 77, D. Simoncini 12-ag, A. Simoncini 26-ag, Granqvist 51, Berg 80)

Nizozemska – Finska 2-1 (Huntelaar 7, 16-11m / Forssell 18)

Mađarska – Moldavija 2-1 (Rudolf 50, Koman 66 / Suvorov 79)

Redoslijed: 1. Švedska 6, 2. Nizozemska 6, 3. Mađarska 3, 4. Moldavija 3, 5. Finska 0, 6. San Marino 0