LUDNICA U ZENICI

VIDEO BiH razbila Grčku, Džeko i društvo sve bliže Brazilu, Finska šokirala Španjolsku

Je li doš'o i taj dan da Bosna vidi Mundijal? Ludnica je u Zenici, „zmajevi“ s u na Bilinom polju sa 3-0 deklasirali bivše europske prvake Grke koji su im najveći konkurenti za prvu poziciju u grupi G - i sad na korak do raja.

Reprezentacija Safeta Sušića ima na kontu 13 bodova iz 5 utakmica, tri više od Grčke i pet više od Slovačke koja nije uspjela dobiti Litvu (1-1) i to je šansa koju BiH ne smije propustiti. Nikad nisu bili na velikom natjecanju, Baka Slišković i Ćiro Blažević zapinjali su u baražu, ako sad ne odu na Mundijal, neće nikad.

Grci nisu imali šanse u grotlu Bilina polja, prvi im je zabio Džeko na visoki centaršut bio je najspretniji u 16-tercu, a za drugi je poentirao Ibišević, koji je ispravio pogrešku Misimovića čiji je udarac sa 11 metara obranio grčki vratar Karnezis.

Svoj drugi gol ove večeri Džeko je zabio u 52. minuti i to opet glavom na nabačaj Misimovića. To je bila definitvna potvrda pobjede i početak velike nogometne groznice u susjedstvu.

I Crnogorci su u jednakom stanju euforije jer su dobili važnu utakmicu u Kišnjevu, 0-1 protiv Moldavije, zabio je Vučinić u 79. minuti. Izdržali su s igračem manje i zadržali dva boda prednosti ispred Engleza koji su pak nakantali San Marino. Crnogorcima odgovara to što su kiksali Poljaci protiv Ukrajine (1-3) i zapravo su već sad u najgoru ruku osigurali play-off.

Za senzaciju se pobrinula Finska koja je odigrala 1-1 sa Španjolskom, zabio je Pukki u 79. minuti i poništio prednost koju je „furiji“ donio Ramos. Bila je prava drama u završnici, napravili su Španjolci mali milijun šansi, ali nisu zabili gol za pobjedu. Sad im je imperativ dobit Francuze u izravnom duelu za prvo mjesto. Trikolori su pak dobili Gruziju.

Portugal se spasio u zadnji čas ili je bolje reći da je Izrael zapravo propustio eliminirati Ronalda i društvo sa puta za Rio. Coentrao je bio strijelac u trećoj minuti sudačke nadoknade za 3-3 u utakmici u kojoj Izrael imao vodstvo od 3-1 u 69. minuti.

Bila je to prava drama u Tel Avivu pred 40.000 gledatelja, utakmica važna za obje momčadi koje traže priključak za vodećom Rusijom.

Portugal je poveo već u drugoj minuti, kad je zabio Alves poslije kornera kojeg je izveo Coentrao. Izrael je izjednačio u 25. minuti golom Hemeda. Do 69. minute već je bilo 3-1 strijelci su bili Basat i Gershon.

Iako je ostalo dvadesetak minuta do kraja, Izrael nije izdržao. Postiga je na asistenciju Ronalda smanjio na 2-1, a onda se u završnici odvila prava drama koja je kulminirala golom Coentraoa u zadnjim trenucima za 3-3.

Utakmice Sjeverne Irske i Rusije u Belfastu odgođena je zbog velikog snijega koji je napadao na Windsor Park. Dvije federacije dogovorile su se da su utakmica odigra u subotu ako vremenske prilike to dopuste.

Rusija je vodeća u grupi sa maksimalnim učinkom iz četiri utakmice, a slijede Izrael i Portugal sa osam bodova iz pet utakmica.

Njemačka je imala lagan posao kod Kazahstana, tri laka komada za treću pobjedu u grupi. Strijelci su Schweinsteiger, Goetze i Muller. Njemačkoj je glavni rival Švedska koja je igrala protiv Republike Irske. Švedska zaostaje, Ibra i društvo nisu dobili žilave Irce (0-0)...

Do šokantne pobjede je došla Albanija u Oslu kod Norveške od 1-0, te je potpuno zakomplicirala situaciju u toj skupini E. Vodi s utakmicom manje Švicarska (10 bodova), no samo bod manje imaju Albanija i Island, a tri manje Norveška. Junak albanske pobjede je bio Hamdi Salihi u 67. minuti, a albanska obrana je prije i nakon toga izdržala inicijativu domaćina.

Turska je odigrala s pola snage i uzela tri boda kod Andore (2-0). Jedan je pogodak postigao Burak Yilmaz, koji neumoljivo trese ove sezone mreže za Galatasaray i u Ligi prvaka. Turci i dalje prilično zaostaju u skupini D za Nizozemcima, Mađarima i Rumunjima.

Slovenski nogometaši nastavljaju s užasnim izvedbama u aktualnim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2014. godine. U petak su, u petom nastupu, upisali već četvrti poraz...

Na svom ljubljanskom stadionu Slovenija je pala protiv Islanda 2-1, odnosno, pokopao je domaćina 23-godišnji igrač Tottenhama Gylfi Sigurdsson. Oba je pogotka potpisao Sigurdsson, a pri drugome u 78. minuti mu je asistirao neuništvi Gudjohnsen.

Jedini strijelac, ali nedovoljan za Sloveniju, bio je 33-godišnji Milivoje Novakovič. Slovenija je ostala na pretposljednjem mjestu bez ikakve šanse za odlazak u Brazil, dok se Island lansirao na drugo mjesto. Ima bod manje od Švedske, ali i utakmicu više.

Slovenia-Islanda 1-2 Highlights All Goals by marcoxxx46

Rutinski su domaći posao u skupini B obavili nogometaši Bugarske. Sa čak 6-0 je pala Malta, a heroj je ogleda bio trostruki strijelac 23-godišnji Aleksandar Tonev. .

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2014., 5. kolo:

skupina B:

Bugarska - Malta 6-0 (Tonev 6, 38, 68, Popov 47, Gargorov 55, Ivanov 78)

Češka - Danska 0-3 (Cornelius 57, Kjaer 67, Zimling 82)

Redoslijed: 1. Italija 10 (4 utakmice), 2. Bugarska 9 (5), 3. Češka 5 (4), 4. Danska 5 (4), 5. Armenija 3 (3), 6. Malta 0 (4).

skupina C:

Kazahstan - Njemačka 0-3 (Schweinsteiger 20, Götze 22, Müller 74)

Austrija - Farski otoci 6-0 (Hosiner 8, 20, Ivanschitz 28, Junuzović 77, Alaba 78, Garics 82)

Švedska - Irska 0-0

Redoslijed: 1. Njemačka 13 (5 utakmica), 2. Švedska 8 (4), 3. Irska 7 (4), 4. Austrija 7 (4), 5. Kazahstan 1 (5), 6. Farski otoci 0 (4).

skupina D:

Andora - Turska 0-2 (Inan 30, Burak Yilmaz 45)

Nizozemska - Estonija 3-0 (Van der Vaart 47, Van Persie 72, Schaken 82)

Mađarska - Rumunjska 2-2 (Vanczak 16, Dzsudzsak 71-11m / Mutu 68-11m, Chipciu 90+2)

Redoslijed: 1. Nizozemska 15 (5 utakmica), 2. Mađarska 10 (5), 3. Rumunjska 10 (5), 4. Turska 6 (5), 5. Estonija 3 (4), 6. Andora 0 (5).

skupina E:

Slovenija - Island 1-2 (Novakovič 34 / Sigurdsson 55, 78)

Norveška - Albanija 0-1 (Salihi 67)

Redoslijed: 1. Švicarska 10 (4 utakmice), 2. Albanija 9 (5), 3. Island 9 (5), 3. Norveška 7 (5), 5. Slovenija 3 (5), 6. Cipar 3 (4).

skupina F:

Izrael - Portugal 3-3 (Hemed 24, Ben Basat 40, Gershon 70 / Bruno Alves 2, Postiga 72, Fabio Coentrao 90+3)

Luksemburg - Azerbajdžan 0-0

Redoslijed: 1. Rusija 12 (4 utakmice), 2. Portugal 8 (5), 3. Izrael 8 (5), 4. Sjeverna Irska 3 (4), 5. Azerbajdžan 3 (5), 6. Luksemburg 2 (5).

16. svibanj 2024 22:38