BARCA NA PLUS OSAM

Kakav šok u Madridu - Sporting Gijon izbacio Real i Mourinha iz utrke za naslov!

Nogometaši Sportinga iz Gijona, 13-plasirana momčad Primere, pobijedili su u prvom dvoboju 30. kola španjolskog prvenstva Real u Madridu 1-0
 AP

Nogometaši Sportinga iz Gijona, 13-plasirana momčad Primere, pobijedili su u prvom dvoboju 30. kola španjolskog prvenstva Real u Madridu 1-0. U 78. je minuti utakmice nakon sjajne akcije po lijevoj strani i povratne lopte Nacha Casesa gol odluke zabio De las Cuevas pogodivši Casillasovu mrežu neobranjivim prizmenim udarcem od vratnice.

Nanio je asturijski sastav time Realu prvi ovosezonski prvenstveni poraz u 15. utakmici. U svih 14 dosadašnjih domaća je momčad slavila. Imao je sastav Josea Mourinha dominaciju na terenu i puno prilika za pogodak, koje su Portugalčevi napadači uporno promašivali. Činio je to i Gonzalo Higuain, koji je u 56. minuti ušao u igru zaigravši prvi put nakon četveromjesečne pauze i operacije kralježnice. Mogao je sudac Gonzalez također svirati i 11-erac za domaću momčad zbog jednoga očiglednog igranja rukom gostujućeg stopera u vlastitom 16-ercu.

Sastav trenera Manuela Preciada, u čijem kadru nije bilo Mate Bilića, namučio je izrazito Real i u prvom dijelu prvenstva, izgubivši u Gijonu samo 1-0. Na svom su travnjaku ove sezone Asturijci remizirali i s Barcelonom (1-1), dok su na Nou Campu izgubili s minimalnih 1-0. Uzeli su bod također na gostovanju kod četvrtoplasirane Valencije (0-0), kao i kod trećeplasiranog Villarreala (1-1).

Golom nakon prekida, atipično za njih, nogometaši Barcelone pobijedili su u gostima Villarreal na Madrigalu 1-0 u subotnjem dvoboju 30. kola španjolskoga nogometnog prvenstva. Gol su iskombinirala jedina dvojica viših nogometaša u redovima Guardioline momčadi. Nakon kornera s desne strane zadnji veznjak Busquets je prenio loptu glavom s prve na drugu vratnicu, gdje je stoper Pique izbjegao zaleđe, fantastično primio loptu na prsa i zakucao je volejem iza leđa odličnoga domaćeg vratara Diega Lopeza. Bio je to njegov drugi ovosezonski pogodak.

Lopez je obranio nekoliko fantastičnh lopti, ali isto je s druge strane učinio i Victor Valdes, pogotovo u 85. minuti, kada je obranio volej-udarac Santija Cazorle iz neposredne blizine.

Pique je tako odveo Barcelonu na osam bodova razmaka od Real Madrida osam kola prije kraja.Uspio je pritom Guardiola djelomično sačuvati Lionela Messija, kojeg je uveo u igru u 52. minuti.

Nemilosrdan je prema bivšem klubu, iz kojeg je ljetos stigao u Valenciju, bio Roberto Soldado. Zabio je 25-godišnji napadač sva četiri gola u 4-2 pobjedi Valencije na gostovanju kod Getafea, i to sva četiri u drugom poluvremenu, od 46. do 77. minute. U prvom poluvremenu, koje je završilo vodstvom Getafea 1-0, propustio je krvnik dojučerašnjih suigrača još dvije fantastične prigode.

Ukupno je ove sezone nakon ova četiri gola Soldado na deset postignutih golova u prvenstvu.

Domaći poraz Mourinha nakon devet godina!

Točno 150 utakmica trajala je neprekinuta serija nepobjedivosti Josea Mourinha i njegovih klubova u domaćim prvenstvenim natjecanjima. Trenirajući Porto, Chelsea, Inter i Real Madrid Mourinho nije izgubio prvenstveni dvoboj kod kuće više od devet godina. Niz započet 23. veljače 2002. godine porazom (3-2) njegova Porta od Beire Mar na Antasu, prijašnjem Portovu stadionu, trajao do ove subote, kada je Mourinhov Real izgubio na Santiago Bernabeuu od Sporting Gijona 1-0 u srazu 30. Primerina kola. Čarolija najboljega svjetskog trenera trajala je devet godina i 150 utakmica, u kojima su kao domaćini njegovi nogometaši ostvarili učinak od 125 pobjeda i 25 remija.

Jednako impozantan bio je ovosezonski skor Reala u domaćim službenim utakmicama. Do poraza od momčadi Manuela Preciada Portugalac je sa svojom momčadi ostvario sve do jedne pobjede, 22 ukupno. Pobijedili su Madriđani ove sezone u svih 14 domaćih prvenstvenih dvoboja, sva četiri sraza Kupa kralja i sva četiri dvoboja Lige prvaka. Niti jednom nisu izgubili, niti jednom remizirali.