Jelavić u osam minuta zabio dva pogotka Celticu

Celtic je do boda došao dvama golovima Marca-Antoinea Fortunea i jednim Paula McGowana
Nikica Jelavic (L) of Rapid Vienna celebrates his goal against Celtic as Paul Caddis walks away during their Europa League soccer match at Ernst Happel Stadium in Vienna December 17, 2009. REUTERS/Heinz-Peter Bader (AUSTRIA - Tags: SPORT SOCCER)
 HEINZ-PETER BADER

Bivši nogometaš Hajduka Nikica Jelavić odigrao je sjajnu utakmicu u 6. kolu skupine C Europa lige u kojoj je njegov Rapid kod kuće remizirao sa Celticom 3-3.

Jelavić je zabio prva dva Rapidova gola na stadionu Gerhard Hanappi, asistirao za treći i apsolutno je bio najistaknutiji igrač utakmice.

Rapid je već u 19. minuti imao prednost od 3-0, ali je lošom igrom u drugom poluvremenu uspio sve prokockati u utakmici koja nije imala rezultatsku važnost budući su i Rapid i Celtic već od ranije izgubili i teoretske šanse za plasman u nokaut-fazu natjecanja.

Rapid je zabio praktički iz prvog napada na utakmici, točnije učinio je to Jelavić udarcem ljevicom u donji lijevi vratorov kut s nekih 18 metara. Jelavić je svoj drugi gol na utakmici, četvrti ove sezone u Europa ligi i treći Celticu (zabio vodeći gol u remiju 1-1 u Glasgowu, op.a.) zabio u 8. minuti iz neposredne blizine nakon asistencije Hamdija Salihija. Za treći gol Rapida hrvatski je napadač ponovo bio najzalužniji, budući je sjajno prodro po lijevoj strani, u slalomu zavaro dvojicu Celticovih igrača i potom se odužio Salihiju na asistenciji sjajno ga posluživši na nekih šest, sedam metara, a Albancu nije bilo teško poslati loptu u praznu mrežu.

Celtic je do boda došao dvama golovima Marca-Antoinea Fortunea i jednim Paula McGowana, a ovaj potonji za konačan rezultat pao je u prvoj minuti sudačke nadoknade. Jelavić je odigrao svih 90 minuta.

U drugoj odigranoj utakmici Hapoel je u Tel Avivu pobijedio HSV 1-0 i tako osvojio prvo mjesto u skupini. Samuel Yeboah zabio je jedini gol na utakmici u 23. minuti, a Mladen Petrić odigrao je svih 90 minuta za gostujući sastav.

U skupini B Genoa Ivana Jurića nije uspjela izboriti plasman u 1/16 finala. Genoa je na svom Luigi Ferraris stadionu poražena od Valencije 2-1 u utakmici u kojoj su domaćinima za prolaz igrala samo tri boda. Valencia je na kraju slavila golom Davida Ville u posljednjim trenucima susreta nakon velike pogreške domaćeg vratara Alessija Scarpija koji je prilikom ispucavanja krivo zahvatio loptu, praktički ju dodao Villi, koji se potom sjurio prema golu, pogodio praznu mrežu i tako se iskupio za promašeni jedanaesterac iz 86. minute. Jurić je odigrao svih 90 minuta, a u 25. minuti zaradio je žuti karton.

U drugoj utakmici Lille je očekivano savladao prašku Slaviju na domaćem travnjaku, te uz Valenciju izborio nastavak natjecanja kao drugoplasirana momčad. Strijelci za Lille bili su Yohan Cabaye, Yao Kouassi Gervinho i Ludovic Obraniak, a za Slaviju Stanislav Vlček.

Posljednje, 6. kolo skupine G Europa lige donijelo je dvije gostujuće pobjede. Levski je slavio u na Olimpicu protiv Lazija 1-0, a Red Bull Salzburg na El Madrigalu kod Villarreala identičnim rezultatom.

Kolo je bilo je lišeno rezultatske napetosti budući su već ranije plasmane u 1/16 finala osigurali nogometaši Red Bull Salzburga i Villarreala.

Nemotiviranost i lošu formu Lazija iskoristio je bugarski prvak Levski koji je slavio 1-0 golom Hrista Jovova iz 60. minute. Zanimljivo je kako Levski do ove utakmice u pet dotad odigranih ogleda nije postigao niti jedan gol i osvojio niti jedan bod.

U drugoj odigranoj utakmici Red Bull Salzburg je slavio na El Madrigalu kod Villarreala golom Slovaka Dušana Šventa iz 7. minute i tako prošao u 1/16 finala sa maksimalnim učinkom od 18 osvojenih bodova u skupini. Nikola Pokrivač odgledao je cijelu utakmicu s klupe salzburške momčadi.

Domaćom, premda nebitnom pobjedom (1-0) nad moldavskim Šerifom turski je Fenerbahçe, najbolja momčad H skupine nogometne Europa lige, potvrdio prolaz Twentea u 1/16 finala.

Nizozemci su paralelno u dvoboju šestog kola u Bukureštu remizirali protiv Steaue. Bilo je 1-1. Nizozemska momčad bivšega engleskog izbornika Stevea McClarena time je na kraju potvrdila proljeće u Europi.

Nevažne su utakmice igrane u skupini I. Prvoplasirana Benfica upisala je petu pobjedu premda joj ona nije trebala. Pred 15.000 ljudi na Stadionu svjetlosti lisabonska je momčad pobijedila atenski AEK 2-1. Dvostruki je strijelac za domaće bio argentinski ljevokrilni reprezentativac Angel di Maria.

Za goste je pretkraj smanjio Ismael Blanco. Reprezentativac Bosne i Hercegovine Sanel Jahić odigrao je za Grke drugih 45 minuta.

Everton je prošao dalje unatoč bezbolnome domaćem porazu (1-0) od bjeloruskog BATE Borisova. I Englezi su se kvalificirali ranije. Menadžer David Moyes stoga je protiv Bjelorusa na Goodison izveo šarenu momčad.