CICO SLAVIO

Englezi sjajni, Francuzi sramotni, kiks Slovenaca

Finland's Roni Porokara, right, is challeneged by Moldova's Vitalie Bordian during their Euro 2012 Group E qualifying soccer match in Chisinau, Moldova Friday Sept. 3, 2010 (AP Photo/John McConnico)
 AP

Petak je ispunjen mnogim kvalifikacijskim nogometnim utakmicama za Europsko prvenstvo 2012 . godine, kojem su zajedno domaćini Poljska i Ukrajina.

Nakon solidno obavljenog posla na kormilu ruske reprezentacije, sjajni nizozemski strateg Guus Hiddink se prebacio u Tursku, gdje će s tamošnjom nacionalnom momčadi pokušati dogurati do Europskog prvenstva.

Start je bio i više nego uspješan, pa je tako Turska pobijedila Kazahstan u Astani s 3-0 (skupina A). Unutar samo tri minute, od 24. do 26., Turska je zabila dva pogotka i time potpuno odbacila neizvjesnost s ovog ogleda. Strijelci su bili Arda Turan i Hamit Altintop. Do kraja se i Nihat Kahveci upisao u strijelce.

Mnogo je teže bilo gostovanja Irske kod Armenije u Jerevanu, u utakmici skupine B. Pobijedila je Irska 1-0 kasnim pogotkom u 76. minuti. Strijelac za važna tri irska boda bio je Keith Fahey, vezni igrač Birminghama.

Gostovala je Finska u Kišnjevu kod Moldavije, u sklopu utakmice 1. kola skupine E, te su poraženi 2-0. Ključni moment se dogodio u 36. minuti kada je Hyypiä zaradio crveni karton i tako svoju momčad ostavio brojčano slabiju na travnjaku.

Ta se prednost domaćina nije odmah materijalizirala, ali jest u nastavku u kojem su Moldavci zabili dva pogotka. Strijelci su bili Suvorov u 69., te Dorosh u 74. minuti.

S novim izbornikom, Nizozemcem Dickom Advocaatom, Rusija je startala s pobjedom u skupini B. Za očekivati je bilo takvo što jer je Rusija gostovala kod slabašne Andore. Pobijedili su s 2-0 uz dva pogotka Pavela Pogrebnjaka.

Srbija je imala jednako lagano gostovanje. S Farskih otoka se vraćaju uz pobjedu 3-0, te strijelce Lazovića, Stankovića i Žigića.

Niti novi izbornik Laurent Blanc, niti prilično izmijenjena momčad u odnosu na onu sa Svjetskog prvenstva (što zbog Blancovih zahvata, što zbog aktualnih kazni od strane tamošnjeg saveza), nisu zaustavili poniranje ove reprezentacije.

No, treba reći da su Bjelorusi u devedeset minuta igre u ogledu 1. kola skupine D zapucali samo jednom u okvir vratiju francuskog golmana Llorisa, ali su pritom i poentirali. Francuska obrana je bespotrebno petljala u svom šesnaestercu, a na jednu povratnu loptu je Kisljak sjajno reagirao, pod gredu zabio i taj pogodak u 86. minuti je odlučio pobjednika.

Francuska je imala osam udaraca u okvir vratiju, no opet su pokazali ogromne probleme pri realizaciji. Remy, Hoarau, kasnije i Saha, predvodili su napad koji je opet ostao neučinkovit.

Izbornik Fabio Capello tako je na dobar način započeo svoj ''rehabilitacijski program'' u očima engleske javnosti nakon vrlo blijedog nastupa ''gordog albiona'' na Svjetskom prvenstvu u Južnoafričkoj Republici i eliminacije već u osmini finala.

Tottenhamov napadač Jermain Defoe bio je trostruki strijelac, prvi gol zabio je već u 2. minuti utakmice, a preostala dva u 61. i 86. minuti. Bio je uključen i u akciji kod jedinog pogotka na utakmici kojeg nije zabio, a strijelac svog prvog gola u karijeri za reprezentaciju bio je Adam Johnson u 83. minuti.

Valja pohvaliti i Waynea Rooneyja, koji nije postigao pogodak, ali se istaknuo s tri asistencije.

Kvalifikacije za EP, 1. kolo:

skupina A:

Kazahstan - Turska 0-3 (Turan 24, Ham. Altintop 26, Nihat Kahveci 75)

Belgija - Njemačka 0-1 (Klose 51)

skupina B:

Armenija - Irska 0-1 (Fahey 76)

Andora - Rusija 0-2 (Pogrebnjak 14, 64-11m)

Slovačka - Makedonija 1-0 (Hološko 90+2)

skupina C:

Farski otoci - Srbija 0-3 (Lazović 14, Stanković 18, Žigić 90)

Estonija - Italija 1-2 (Zenjov 31 / Cassano 60, Bonucci 63)

Slovenija - Sjeverna Irska 0-1 (Evans 70)

skupina D:

Rumunjska - Albanija 1-1 (Stancu 80 / Muzaka 87)

Luksemburg - Bosna i Hercegovina 0-3 (Ibričić 6, Pjanić 12, Džeko 16)

skupina E:

Moldavija - Finska 2-0 (Suvorov 69, Dorosh 74)

Švedska - Mađarska 2-0 (Wernbloom 51, 73)

San Marino - Nizozemska 0-5 (Kuyt 16-11m, Huntelaar 38, 48, 67, Van Nistelrooy 89)