VAHIN PRVI PORAZ

Dinamo u Solunu pao na 'svoj način': Bišćanov kiks odnio sve

PAOK-ova legija stranaca pobijedila je Dinamo u 2. kolu Europske lige pogotkom bivšeg nogometaša Partizana Vladimira Ivića u 56. minuti nakon prekida
PAOK Salonika's Zlatan Muslimovic, right, fights for the ball with Dinamo Zagreb's Igor Biscan during their Europa League Group D soccer match at the Toumpa stadium in the northern Greek port city of Thessaloniki, Thursday, Sept. 30, 2010. (AP Photo/Nikolas Giakoumidis)
 AP

SOLUN - Nogometaši Dinama propustili su veliku prigodu vratiti se neporaženi iz Soluna. U ravnopravnom nadmetanju s PAOK-om u 2. kolu skupine D Europske lige ostali su kratkih rukava zbog naivno primljenog pogotka nakon prekida, doživjevši prvi poraz u deset utakmica pod vodstvom Vahida Halilhodžića.

Gosti su kontrolirali zbivanja na travnjaku u 1. poluvremenu, a iako su drugo započeli bolje od domaćina i puno bolje nego nedavno na Poljudu, dinamovci su primili pogodak, sličan nekim prošlosezonskim. Domaći su taj poklon-gol krivom procjenom Bišćana i te kako znali iskoristiti, mudro su čuvali loptu, gostima nisu pomogli ni ulasci Moralesa i Beqiraja, a jedinu kakvu-takvu prigodu za izjednačenje propustili su Sammir i Rukavina u 76. minuti. Vukovarac Dario Krešić je tih nekoliko opasnih situacija raščistio u stilu svoga nadimka 'hrvatski Schmeichel'.

Dinamo je započeo hrabro, a PAOK u grču, nije bilo očekivanog pritiska domaćih ni s terena niti s tribina. Nije to bila dominacija gostiju pas-igrom, nego traženje prostora iza leđa domaćima dugim loptama na bokove, pa pritisak na njihovu zadnju liniju i stražnje vezne, koji su odlično radili Badelj i Sammir. Hrvatski prvak nije uspio ozbiljnije ugroziti vrata 'crno-bijelih', Rukavina je bio dobro udvajan, ali je često prijetio, jednom je čak 'fantazist' Vierinha morao u svom 16-ercu spašavati ispred natrčavajućeg Vrsaljka.

Trener domaćih Dermitzakis doista je na klupi ostavio reprezentativnog napadača Salpingidisa, davši u špici prednost Muslimoviću koji nije igrao dva tjedna. Štoviše, bila je to 11-orica PAOK-a bez ijednog Grka, ali samo do 15. minute i ozljede Boussaidija. Gosti su bili taktički spremni na Muslimovićeva povlačenja do centra, zamišljena mantinela domaćima nije uspijevala, štoviše, jedine dvije prijetnje Solunaca u 1. dijelu bile su iz dvaju prekida, ne računamo li Krešićevo snažno ispucavanje preko cijelog terena u ruke Kelavi, što se statistički vodi kao udarac na vrata. No, na Muslimoviću je Cufre napravio prekršaj za taj kobni prekid nakon kojeg je pao pogodak odluke.

Halilhodžić nije toliko iznenadio Ibanezom na lijevom krilu, jer ga za to već neko vrijeme sprema, koliko povratkom na desno krilo Etta umjesto Tomečaka, ali odlučio se Vaha na iskustvo umjesto mladosti i nije pogriješio. Dvojicom brzih igrača na prednjim bokovima spriječena su priključivanja napadu domaćih vanjskih braniča. Chago u prvih 11 također nije bilo iznenađenje, ali jest ostavljanje Ademija na klupi, no Kamerunac je opravdao povjerenje, zatvarao je rupe ispred obrane i dobro blokirao domaćeg organizatora igre Vladimira Ivića. Za pogodak 33-godišnjeg Zrenjaninca iz blizine nakon prekida krivac je kapetan Bišćan.

PAOK - Dinamo 1-0 (0-0)

Poluvrijeme: 0-0. Sudac: Fredy Fautrel 6,5; pomoćnici: Annonier, Gringore (svi Francuska). Strijelci: 1-0 Ivić (56. as. Garcia). Žuti kartoni: Sakkellariou, Sznaucner (Paok);Bišćan, Tonel (Dinamo)

Igrač utakmice: Vladimir Ivić

Stadion: Toumba. Gledatelja: 30 000

PAOK: Krešić 6,5, Boussaidi - (od 16. Sakkellariou 6), Cirillo 7 (od 63. Zuela 6), Contreras 6,5, Sznaucner 6, Vitolo 6, Pablo Garcia 6,5, El Zahr 6 (od 80. Salpingidis), Ivić 7, Vierinha 5,5, Muslimović 6

Dinamo: Kelava 5,5, Vrsaljko 6, Bišćan 5, Tonel 6, Cufre 6,5, Chago 6, Badelj 6, Etto 5 (od 71. Tomečak -), Sammir 6, Ibanez 5 (od 77. Morales -), Rukavina 5 (od 83. Beqiraj -)