DINAMO DOBIO CIBALIJU

Centarfor rođen u Zemunu zaustavio Hajduk

Vukušić je doveo Hajduk u vodstvo u 13. minuti, a izjednačio je Golubović u 67. Park mladeži je eruptirao. Vrsaljko je pak doveo u 16. Dinamo u vodstvo, a prednost je u 33. povećao Tomečak
Split, 290810.Stadion Park mladezi.Nogometna utakmica sestog kola Prve HNL izmedju NK Split - NK Hajduk.Na slici: Gradonacelnik Zeljko Kerum utakmicu je gledao u drustvu prijatelja sa terase svog restorana SKY u centru Joker.Foto: Vojko Basic / CROPIX
 Vojko Basic/ CROPIX

SPLIT - Gradski derbi završio je bez pobjednika. Split i Hajduk odigrali su u Parku mladeži pred oko 5000 gledatelja neodlučeno 1-1. Utakmica je bila uzbudljiva i živa više nego što je plijenila kvalitetom igre.

Bez previše šansi, svaka momčad iskoristila je svoje najbolje prigode, Hajduk je bio nešto bolji u prvom poluvremenu, a Split u nastavku, tako da je konačan rezultat najpravedniji. I najbolji za gledatelje koji se nisu mogli odlučiti za koga navijati u ovoj utakmici. A bilo je i takvih koji simpatiziraju Split, ali opet nisu željeli vidjeti poraz Hajduka na jedinom mjestu u Splitu gdje su “bijeli” gosti.

Remi u povijesnom derbiju Splitu je donio Bojan Golubović, centarfor rođen u Zemunu kojeg su “crveni” doveli nakon što je na sebe skrenuo pažnju odličnim igrama i golovima u Međimurju. Iako se nije vidio većim dijelom utakmice Golubović je zabio gol vrijedan remija.

S ovim rezultatom ipak zadovoljniji mogu biti igrači Splita, Hajduk je ipak izgubio dva boda koja mu nedostaju da bi se vratio na prvu poziciju na prvenstvenoj tablici.

Otvorena utakmica od samog početka, šanse su se redala na obje strane. Hajduk je u dva navrata prijetio preko Tomasova, a Split je imao dobru situaciju u kojoj se našao Bučan. Dva trenera, Katalinić i Poklepović, ušli su u utakmicu bez kalkulacija, znajući da će momčad koja prva zabije gol imati ne samo rezultatsku nego i veliku psihološku prednost.

U takvoj igri Hajduk je imao jače adute. Dogodilo se upravo ono čega se pribojavao Katalinić, Hajduk ima igrače koji jednim potezom mogu riješiti utakmicu.

U 13. minuti Hajduk je poveo 1-0. Sve je krenulo s lijeve strane, povukao je Ibričić, odigrao je do Anasa Sharbinija, a Grobničanin je izveo svoj specijalitet, centaršut desnom nogom, vanjskim felšom oštro na peterac, taman pod noge Vukušiću. Centarfor “bijelih” reagirao je u stilu rasnog golgetera, pogodio je mrežu nemoćnog Vukovića i nastavio impresivan niz: ovo mu je osmi gol u osmoj utakmici u ovoj sezoni.

Rano vodstvo Hajduka kao da je primirilo igrače Splita koji nisu uspjeli nametnuti svoju igru.

U 27. minuti Split je imao najbolju šansu, poslije kornera s desne strane stoper Budiša se našao u matnoj situaciji, gađao je s pet metara, ali je Oremuš u zadnji čas odbio u korner.

Na otvaranju drugog poluvremena opet smo vidjeli po jednu dobru šansu na obje strane. An. Sharbini nije bio precizan iz blizine, a na drugoj strani zamalo je Oremuš zabio autogol.

Split je igrao na kartu umora koji se osjetio u igri Hajduka nakon napornog gostovanja u Bukureštu. “Crveni” su preuzeli kontrolu, pritisnuli su “bijele” na njihovu polovicu te u najboljem trenutku stigli do izjednačenja.

U 58. minuti poslije kornera s desne strane kojeg je izveo Bučan, najviši u skoku bio je spretni centarfor Golubović koji je iz blizine glavom zakucao loptu u mrežu Subašića.

Hajduk je igrao podređenu ulogu u završnici utakmice, očito ih je umor srušio pa je Split preuzeo kontrolu igre, a Hajduk je bio osuđen na pokušaje iz kontranapada.

Na kraju je Hajduk mogao do pobjede da An. Sharbini nije propustio šansu u sudačkoj nadoknadi.

Prvijenac Vrsaljka za trijumf Dinama

ZAGREB - Vaha je ostao ''mister sto posto'' i nakon Cibalije. Četiri utakmice, četiri pobjede i forma u uzlaznoj putanji rezime je ''modrih'' prije odlaska na odmor zbog akcije reprezentacije. Prava je šteta što više gledatelja nije u nedjelju navečer stiglo u Maksimir vidjeti Dinamo koji pod Halilhodžićevom dirigentskom palicom polako dobiva konture dinamične i kvalitetne momčadi.

- Zadovoljan sam ulaskom u igru. Ne treba zaboraviti da je Dinamo u dva tjedan imao pet utakmica i da su mi igrači malo potrošeni - rekao je Vahid Halilhodžić koji je upoznao i tamniju stranu Maksimira i Dinama; nedostatak adekvatne podrške tribina. Jer, bojkot je i dalje na snazi, pa na ''štih'' polako dolaze gostujući navijači, poput Ultrasa iz Vinkovaca koji su u nedjelju prvi put u povijesti nadglasali Maksimiru. Kad smo već kod pojma ''prvi put'' onda treba naglasiti prvi gol Šime Vrsaljka u karijeri za Dinamo, kao i prvijenac u sezoni koji upisao Ivan Tomečak, junak utakmice koji hvata pravu formu nakon oporavka od ozljede trbušnog zida.

Vaha je uoči utakmice odlučio odmoriti Antu Rukavinu, a priliku u vrhu napada dao je Sivonjiću. No izostanak golgetera nije se osjetio u igri Dinama koji je do vodstva stigao već u 16. minuti kada je Vrsaljko glavom matirao vratara Matkovića nakon ubačaja Moralesa iz slobodnog udarca. Utakmicu je u mirne vode odveo Tomečak koji je u 33. iskoristio sjajnu loptu Sammira i potkopao loptu za povećanje vodstva, ali i konačan rezultat.

- Dok je bilo svježine pokazali smo puno. Pogotovo u prvome djelu kada smo imali veliku inicijativu u igri s puno dinamike i kratkih paseva. Pobjeda Dinama je apsolutno zaslužena, a pogotovo kada se uzme u obzir da momčad Cibalija teško prima golove.

Peh za Dinamo mogla bi biti ozljeda glavnog kreatora Sammira koji je dobio pred kraj utakmice dobio neugodan udarac u gležanj.

- I to baš u trenutku kada sam ga htio zamjeniti i uvesti Chagu u igru. Gležanj je natekao, ali nadam se da će biti sve u redu sa Sammirom za slijedeću utakmicu i derbi s Hajdukom na Poljudu - rekao je Vahid Halilhodžić koji će idućih nekoliko dana provesti u Francuskoj.

- Moram se razdužiti i odmah se vraćam u Zagreb. Nadam se da ćete me se poželiti.

SPLIT – HAJDUK 1-1 (0-1)

SPLIT: Vuković 6,5 - Radnić 6, Milović 6,5, Budiša 6, Vidić 6,5 - A.Vitaić 6,5, Lojić 6 - Bučan 6,5 (od 88. Deranja-), Serdarušić 6 (od 62. P. Šimić 6,5), Obilinović 6 (od 58. Grizelj 6) - Golubović 7.

HAJDUK: Subašić 6,5 - Oremuš 6 (od 81. Maloča-), Vejić 7, J.Buljat 6,5, Jozinović 6 - Andrić 6, Brkljača 6 - Tomasov 6 (od 84. Ah.Sharbini -), Ibričić 6,5, An. Sharbini 6,5 - Vukušić 7 (od 75. Čop-).

Strijelci: 1-0 Vukušić (13., as. An.Sharbini), 1-1 (Golubović 58., as. Bučan).

Igrač utakmice: Bojan Golubović (Split).

Sudac: Goran Gabrilo 6,5; pomoćnici: P.Gabrilo i M.Ivanković (svi iz Splita).

Žuti kartoni: Obilinović, Lojić, P.Šimić, A.Vitaić (Split); J.Buljat (Hajduk).

Stadion: Park mladeži.

Gledatelja: 5.000.

DINAMO – CIBALIA 2-0 (2-0)

Sudac: Zlatko Šimčić 6,5 (Koprivnica); pomoćnici: Križarić (Čakovec), Hudika (Varaždin)

Strijelci: 1-0 Vrsaljko (16. as. Morales), 2-0 Tomečak (33. as. Sammir)

Žuti kartoni: Sammir (Dinamo), Mazalović, Paramaković, Jurić (Cibalia)

Igrač utakmice: Ivan Tomečak (Dinamo)

Stadion Maksimir. Gledatelja: 1887

Dinamo (4-2-3-1): Lončarić -, Etto 7, Bišćan 7, Cufre 6,5, Vrsaljko 7, Badelj 6, Ademi 6, Tomečak 7, Sammir 7 (od 78. Chago - ), Morales 7 (od 72. Dodo -), Sivonjić 5,5 (od 84. Rukavina - ).

Cibalia (4-1-4-1): Matković 5, Božić 6, Tomić 5,5, Lučić 5,5, Paramaković 5, Mazalović 5,5, Bartolović 5 (od 81. Koledić -), Jurić 5, Rugašević 5,5 (od 56. Grgić 5,5), Prgomet 5, Baraban 5 (od 69. Terzić -).