HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 40:68 Sramotna igra naših košarkaša na otvaranju Europskog prvenstva

Obrana je dobar dio utakmice bila u redu, ali vanjski šut je u potpunosti zakazao

Jedno vrijeme se činilo da konačni rezultat ipak neće biti strašan kako su mnogi strahovali. Ali onda su se reprizirali raspadi sistema u pripremnim utakmicama i Španjolska je u 1. kolu skupine C Europskog prvenstva pobijedila Hrvatsku sa ružnih 68-40. Posljednja četvrtina je završila s nevjerojatnih 19-3 za branitelje naslova prvaka.

Obrana je dobar dio utakmice štimala, ali vanjski šut je bio grozan. GROZAN! Utakmica protiv Španjolske je izložbeni primjerak na kojem se možemo pozvati na starije kolega koji su patentirali izlaze poput „ne bi pogodili bačvu“ ili „bunar“. Ukupni šut 25 posto, trice 2/17. S takvim postotkom bi se i slabija momčad teško pobijedila.

Obrana će Hrvatskoj trebati u preostale četiri utakmice u kojem se traži prolaz u drugi krug. Posebno protiv Gruzije jer se mora pobijediti. U suprotnom će se Hrvatska u prvom mogućem trenutku oprostiti od prvenstva. Španjolska je serijom 15-0 pobjegla na 18-5 i ostala nedostižna. Hrvatska reprezentacija u ovom trenutku nema snagu kojom bi protiv moćnijeg suparnika nadoknadila zaostatak 24-9, s koliko je završila prva četvrtina. Pogotovo ne kada kao protiv Furije promašuje sa svih pozicija. Prva tri promašena šuta najavila su konačni rasplet. Na kraju su neki i odbijali šutirati.

Jasmin Repeša otvorio je utakmicu s Antom Tomićem na klupi, a za borbu s Marcom Gasolom izabrao je Luku Žorića. I to nije izgledalo nimalo loše jer je novi centar Fenerbahcea energijom dobro parirao najboljem obrambenom igračem u NBA ligi. No, to je mala utjeha.

Utakmica u Celju pokazala je i da u Hrvatskoj još uvijek postoje oni kojima je stalo i koji vjeruju u košarku. Pozitivno su odgovorili na Repešin poziv, ali na kraju su se pljesak i podrška pretvorili u zvižduke igračima i sporadične uvrede na račun izbornika. Reprezentacija od Podgorice 2005. godine nije imala ovakvu podršku. Oko dvije tisuće hrvatskih navijača, većina u „kockicama“ dominirali su dvoranom Zlatorog.

Skakali su na svaki koš, dizali na noge i nudili navijački vjetar u leđa skandiranjem „Hrvatska, Hrvatska“ i „U boj za narod svoj“ kada god se mogao namirisati povratak Hrvatske u utakmicu. Organizatori su također bili spremni na suradnju (barem u ovoj utakmici) pa su „Zmajčice“ pripremile koreografiju na plesnu verziju starog hita „Za dobra stara vremena“.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 40:68 (9-24, 11-9, 17-16, 3-19)

HRVATSKA: Ukić, Draper, Bogdanović, Rudež, A. Delaš, Simon, M. Delaš, Šarić, Markota, Tomić, Andrić, Žorić

ŠPANJOLSKA: Rubio, Calderon, Rodriguez, Fernandez, Claver, Mumbru, San Emeterio, Llull, Gabriel, Aguilar, Rey, M. Gasol

KRAJ UTAKMICE

39. minuta - Žorić zabija prvi koš iz igre za Hrvatsku u zadnjoj četvrtini

37. minuta - Bogdanović je ubacio jedno slobodno bacanje

37. minuta - Hrvatska je i dalje bez koša u zadnjoj četvrtini

35. minuta - Nekoliko loših napada Hrvatske i Španjolska je došla na visokih +20

32. minuta - Calderon zabija za Španjolsku

31. minuta - Gasol zabija oba slobodna bacanja

4. ČETVRTINA

30. minuta - Tomić i Bogdanović pogađaju slobodna bacanja i dovode Hrvatsku na -12

30. minuta - Rudež zabija tricu

29. minuta - Bogdanović zabija za Hrvatsku

28. minuta - Marc Gasol s jednim ubačenim slobodnim bacanjem i trica Calderona za povećanje vodstva Španjolaca

26. minuta - Rodriguez i Fernandez su odigrali odličnu akciju i podigli prednost na +13

25. minuta - Nakon prekršaja Gasola, Ukić zabija jedno slobodno bacanje, a Delaš zabija nakon odbijanca

24. minuta - Fernandez zabija za Španjolsku, a nakon neisorištenog napada Hravtske ubacuje i koš-faul i slobodno bacanje

23. minuta - Žorić smanjuje zaostatak, Hrvatska je na -9

22. minuta - Bogdanović zabija za Hrvatsku

20. minuta - Dva brza pogotka s jedne i druge strane na otvaranju treće četvrtine

3. ČETVRTINA

POLUVRIJEME

19. minuta - Šarić ubacuje oba slobodna bacanja, Mumbru u idućem napadu zabija tricu

18. minuta - Bogdanović nakon prekršaja Clavera, ubacuje jedno slobodno bacanja, Calderon pogađa za Španjolsku

16. minuta - Nakon što je Gasol zabio jedno slobodno bacanje, Bogdanović zabija za Hrvatsku

16. minuta - Bogdanović zabija svoj prvi koš na utakmici

15. minuta - Fernandez zabija nakon prekršaja Rudeža

14. minuta - Tomić zabija prvi pogodak u drugoj četvrtini za Hrvatsku, a nakon neiskorištenog napada Španjolske i Šarić zabija

2. ČETVRTINA

10. minuta - Llull tricom diže na visokih +15

9. minuta - Hrvatska dolazi na -10

7. minuta - Ukić smajnuje zaostatak

6. minuta - Španjolska je u kratkom vremenu napravila seriju 16-0 i došla do vodstva od 13 razlike

4. minuta - Fernandez ponovno pogađa za Španjolsku

4. minuta - Fernandez i Rubio s dva brza koša dovode Španjolsku u vodstvo

3. minuta - Rubio je pogodio jedno slobodno bacanje nakon prekršaja Simona, a odmah u idućem napadu Simon je pogodio tricu

3. minuta - Markota je promašio tricu u prvom napadu Hrvatske, a nakon četiri neiskorištena napada s jedne i druge strane, MArc Gasol dovodi Španjolsku u vodstvo

1. minuta - Počela je utakmica