NLB LIGA

Cedevita ponizila Olimpiju, poraz Zadra i Zagreba!

Marko Miščević/ CROPIX

Košarkaši Union Olimpije su dosad hit-momčad Eurolige. U jakoj skupini D, s Panathinaikosom, CSKA-om, Efes Pilsenom i ostalima, nakon pet utakmica imaju omjer 4-1 i vodeća su momčad skupine zajedno s Atenjanima.

No, u subotu su Ljubljančani u ogledu 8. kola regionalne NLB lige teško stradali. Gostovali su u Sutinskim Vrelima i protiv hrvatskog predstavnika Cedevite upisali poraz uz minus od 38 poena (95-57). Jedina četvrtina u kojoj je Union Olimpija parirala je bila ona otvorna, a nakon nje je Cedevita imala plus od četiri poena (20-16). Međutim, sve nakon toga je proteklo u posvemašnjoj dominaciji Cedevite, posebno posljednja četvrtina u kojoj su suparniku utrpali čak 32 poena.

Najbolji igrač kod Cedevite je bio Dontaye Draper sa 28 poena. Pametno je trošio lopte, pa je tako za dva poena gađao 6-7, za tri poena 3-5, a s linije slobodnih bacanja 7-7. Tomislav Petrović je dodao 14, a Hrvoje Kovačević 13 poena kod pobjednika.

U drugom dosad završenom ogledu Hemofarm je u Vršcu pobijedio Nymburk 86-85, a pobjedničke je poene s linije slobodnih bacanja postigao Miljan Pavković.

Porazi Zagreba i Zadra

Nakon što je Cedevita uvjerljivom pobjedom protiv Union Olimpije najavila moguću uspješnu večer hrvatskih klubova u NLB ligi, poraze su upisali Zadar i Zagreb.

U susretima 8. kola Zagreb je tako doživio četvrti poraz (sve su ih nanizali u posljednjih pet utakmica), dok je sastav iz Zadra poražen i šesti puta.

Sjajna igra Luke Žorića, izglednog kandidata za najkorisnijeg igrača kola, nije pomogla zagrebašima na gostovanju kod Širokog koji je slavio 83-76 pobjedu u utakmici čiji je dio proveo i s plusom od 20 i više poena. Zakompliciralo se domaćinima u posljednjoj četvrtini, Zagreb je stigao i na -3 u završnici dvoboja, međutim, ne i do potpunog preokreta.

Žorić, centar Zagrebove momčadi, utakmicu je završio s 29 poena, deset uhvaćenih lopti i pet blokada. Suparnici su na njemu napravili deset prekršaja, a on je podizao svoj valorizacijski indeks koji se zaustavio na impresivnih 48. Ipak, pravu pratnju u momčadi nije imao.

Najbolji su u redovima pobjedničke momčadi bili Hrvati, Vedran Morović s 18 koševa i pet skokova i Ivan Grgat 12 poena i osam uhvaćenih lopti.

Za razliku od Zagreba koji je tijekom utakmice stizao prednost, Zadrani su je gradili na gostovanju kod Budućnosti, ali i prosuli u posljednjih deset minuta da bi Aleksej Nesović pred sam kraj susreta pogodio za 86-86 i produžetak utakmice u kojoj je domaćin slavio 105-92.

Brown s 23 i Car s 22 poena bili su najbolji za Zadar, spomenuti Nesović s jednim promašajem iz igre za učinak od 16 koševa, te po četiri skoka i asistencije i tri osvojene lopte, odnosno Dragičević i Kadziulis s po 23 koša svaki, u redovima Budućnosti koja je upisala petu pobjedu.

NLB liga, 8. kolo:

Cedevita - Union Olimpia 95-57

Hemofarm - Nymburk 86-85

Budućnost - Zadar 105-92, produžetak

Široki - Zagreb 83-76

Redoslijed: 1. Hemofarm 6-2, 2. Budućnost 5-3, 3. Cedevita 5-3, 4. Olimpija 5-3, 5. Nymburk 5-3, 6. Zagreb 4-4, 7. Široki 4-4, 8. Krka 4-3 (-1), 9. Partizan 3-4 (-1), 10. Cibona 3-4 (-1), 11. Igokea 3-4 (-1), 12. Zadar 2-6, 13. Radnički 3-4 (-1), 14. Crvena zvezda 1-6 (-1).

06. listopad 2024 05:30