Nakon 17 godina veze i četiri godine braka našem najuspješnijem tenisaču Goranu Ivaniševiću i poznatoj manekenki Tatjani Dragović slijedi brakorazvodna parnica, u kojoj će se dogovoriti o skrbi o djeci, te podjela zajedničke imovine i podmirenje dugova, o kojima se i javno raspravlja već nekoliko godina. Hoće li vjerovnici posrnulih tvrtki Gorana Ivaniševića sjesti i na njihovu osobnu imovinu ili se uskoro bivši bračni par dovinuo nekom drugom rješenju - s obzirom na to da su već tijekom braka dio osobne imovine prebacili u isključivo vlasništvo Tatjane Dragović, dok su tvrtke (i dugovi) ostali u vlasništvu Gorana Ivaniševića - tek će se vidjeti.
Ivanišević i Dragović vjenčali su se 2009. u SAD-u , u talijansko-hrvatskoj katoličkoj misiji Sveta Marija Zvijezda Mora u San Pedru. Jesu li brak proveli i registrirali u matičnim knjigama u Hrvatskoj, nije nam poznato. No, stručnjaci obiteljskog prava kažu da to nije od ključne važnosti.
Tri bitne stvari
- Kad se osobe vjenčaju u inozemstvu, a brak je sklopljen sukladno našim propisima - dakle, nije istospolan, supružnici nisu već u braku ili se ne radi o drugim slučajevima koje naš zakon ne priznaje - proces uvođenja u matične knjige je jednostavan, obavlja se kod matičara. Postoje primjeri da supružnici provedu brak kroz matične knjige tek kad se odluče razvesti - kaže naš sugovornik. Tijekom razvoda roditelja maloljetne djece u sudskom postupku brakorazvoda odlučuje se o tri bitne stvari: s kojim će roditeljem djeca nastaviti živjeti, koliko će drugi roditelj plaćati alimentaciju te kako će se i koliko drugi roditelj i djeca viđati. Kao i u svakom drugom slučaju, brzina i uspješnost procesa ovisit će o stupnju dogovora i roditeljske odgovornosti Gorana i Tatjane te njihove spremnosti da djecu - Amber Mariju (10) i Emanuela (5) - stave u prvi plan.
Najpoznatiji posao
Podjela zajednički stečene imovine nije predmet tog spora. Žele li sudski dijeliti bračnu stečevinu morat će pokrenuti poseban spor. - Obiteljski zakon kaže da će sve što su supružnici stekli tijekom bračne ili izvanbračne zajednice biti podijeljeno popola. Supružnici mogu imati i bračni ugovor kojim su već unaprijed dogovorili podjelu zajedničke imovine na neki drugi način. Tada vrijede pravila iz bračnog ugovora. No, supružnici uopće ne moraju ulaziti u sudski postupak za podjelu imovine. Mogu se mimo suda dogovoriti što će kome pripasti, ozakoniti taj dogovor i gotovo - objašnjava jedan odvjetnik.
Imaju li Ivanišević i Dragović bračni ugovor, nije nam poznato. No poznato je da se imovina nekad izrazito bogatog para u posljednje vrijeme svodi na dugove, sporove, tvrtke u stečaju i - osobnu imovinu, koja mahom glasi na ime Tatjane Dragović. Tvrtke glase na Gorana Ivaniševića.
Prema nama poznatim podacima, Goran Ivanišević je, zajedno s roditeljima, suvlasnik tvrtke Sport Line d.o.o., kojoj je najpoznatiji posao bio gradnja poslovno-stambenog kompleksa Lazarica 2 na splitskim Firulama, a koju očekuje stečaj s likvidacijom. Tvrtka je dužna 5,7 milijuna kuna, od čega Ministarstvu financija oko 1,13 milijuna kuna poreza. Već krajem 2011. tvrtka je imala dugova u vrijednosti od oko 12 milijuna kuna, dok im je kratkoročna imovina - vjerojatno neprodani stanovi - iznosila oko 5,3 milijuna kuna.
Vjerovnici će se naplatiti od preostale imovine tvrtke - koja još nije utvrđena - te iz osobne imovine suvlasnika do visine temeljnog kapitala te tvrtke. A on iznosi oko 21 milijun kuna, što znači da se do te vrijednosti mogu naplatiti iz osobne imovine vlasnika.
Poseban postupak
Ako vlasnik - u ovom slučaju Goran - imovinu prebaci na suprugu, kao što je učinio, naplaćivanje vjerovnika prilično je otežano. - Vjerovnik se može naplatiti i iz bračne stečevine vlasnika, ali ako imovina glasi na supružnika mora u posebnom sudskom postupku dokazati da se doista radi o imovini koja je zajednički stečena, a ne o imovini koju je jedan supružnik, primjerice, kupio naslijeđenim novcem ili novcem koji je zaradio prije ulaska u brak ili izvanbračnu zajednicu. Dakle, to je jedan od načina da se kupuje vrijeme i otežava vjerovnicima. Ako se radi o bivšem bračnom partneru, vjerovnicima je još teže, jer se mijenja adresa prebivališta i slično. A ako bivši partner prebaci imovinu ili novac na treću osobu, u praksi vjerovnici mogu staviti dužnicima soli na rep. Mogu kazneno goniti dužnika, ali do novca više neće doći - kaže naš sugovornik.
Dosad je objavljeno da je Tatjana vlasnica 45.000 dionica Karlovačke banke vrijedne 1,9 milijuna kuna, banke u koju je Goran svojevremeno uložio 10 puta veći iznos. Vlasnica je i dvaju stanova u Zagrebu, manjeg od 210 kvadrata u Dalmatinskoj ulici, u kojem je obitelj živjela, te većeg od 434 četvorna metra u Radničkoj. Na koga glase zemljišta u okolici Splita koja se vežu uz Gorana te ostala njegova imovina, nije nam poznato. Također nije poznato ima li Ivanišević ušteđevine ni gdje je pohranjena.
Sigurnija opcija
Stanovi kojima je vlasnica Tatjana opterećeni su kreditom od 975 tisuća eura podignutim prije tri godine u Veneto banci. Budući da je kredit dignut nakon kupnje stana i da su oba stana opterećena istim kreditom, može se pretpostaviti da kredit nije dignut za njihovu kupnju, već da su stanovi garancija za kredit za neku drugu namjenu - možda tvrtku koja je već tada počela posrtati.
Koliko je kredita dosad vraćeno, nije poznato. No, budući da je vrijednost tih nekretnina veća od vrijednosti kredita, vjerojatno bi bili zanimljivi vjerovnicima, kao i dionice Karlovačke banke. Budući da glase na Tatjanu, dokazivanje će biti bitno teže.
- Vjerovnik bi morao dokazati da je ta imovina dio bračne stečevine, odnosno stečene tijekom trajanja braka ili izvanbračne zajednice. A početak izvanbračne zajednice također se mora dokazivati - je li to početak zajedničkog života, je li počela i ranije ili je bila riječ o ležernijem odnosu i nakon što su počeli zajednički živjeti - tumači odvjetnik. Dakle, prema dostupnim podacima, ostane li u podjeli imovine nakon razvoda Ivaniševića i Dragović osobna imovina na Tatjani Dragović, mnogo je sigurnija nego ako je dijele popola i dobar dio završi u vlasništvu Gorana Ivaniševića - a time i potencijalno na meti vjerovnika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....