Cropix
DESET ZA PAMĆENJE

TURBULENTNA 2015. GODINA Od sjaja Barce do pada Blattera i Platinija, ali i Arsenala na Maksimiru

Rakitić je neizostavni član berača trofeja iz Katalonije, a Serie A je u hrvatskim bojama kao u vrijeme Bobana i Bokšića
Piše: Dražen KrušeljObjavljeno: 31. prosinac 2015. 14:57

Nogometna 2015. godina moga bi se pamtiti i kao jedna od najvažnijih u novijoj povijesti najvažnije sporedne stvari na svijetu.

Etički komitet Fife nečasno je otpustio Seppa Blattera i Michela Platinija, a Zdravko Mamić trenutačno djeluje kao čovjek bez nogometne budućnosti. Barcelona nemilosrdno bere trofeje, Ronaldo je došao do 500 golova, a ljubitelji glamura zdvajaju nad fenomenom Leicester Cityja.

Ante Čačić širi optimizam oko hrvatske reprezentacije, a Rijeka i Hajduk ozbiljno zaprijetili Dinamu koji će godinu na izmaku pamtiti i po pobjedi protiv Arsenala.

1. Barcinih pet trofeja

Godinu koju će obilježiti neviđena trofejna berba Barcelona je otvorila porazom protiv Real Sociedada 4. siječnja i prijetnjom raskola u svlačionici. Atmosfera u klubu bila je mučna, a Luis Enrique plesao je na rubu otkaza nakon što je odlučio kazniti Lea Messija selidbom na klupu zbog dvodnevnog kašnjenja iz Argentine. Kako su se oporavili? Tako što je Enrique strateški ustuknuo priznavši da je Messi gazda, ubrzo potom Luis Suarez je počeo isporučivati u serijama, a razigrao se i Neymar pa smo dobili MSN trokut, strašnu kaznenu ekspediciju u vidu "tri amigosa" koje iz pozadine ništa manje efikasno podupiru Iniesta, Busquets i Ivan Rakitić, neizostavni član prve momčadi i strijelac u finalu Lige prvaka. Uz taj trofej, "blaugrana" je 2015. osvojila i "la ligu", Kup kralja, Uefin Superkup i Fifino Svjetsko klupsko prvenstvo. Ispustila je samo španjolski Superkup na ulasku u novu sezonu.

2. Ronaldovih 500 golova

Priča možda nije obogatila trofejni kabinet madridskoga Reala, ali Cristiano Ronaldo u godini na zalasku prešišao je još nekoliko povijesnih miljokaza. Početkom godine osvojio je treću Zlatnu loptu, a krajem rujna postigao je 500. pogodak karijere u samo 753 utakmice. Šest madridskih sezona bilo je dovoljno Portugalcu da korigira praktično sva poglavlja klupskih antologija. On je u međuvremenu prestigao i legendarnoga Raula Gonzalesa te je najefikasniji golgeter svih vremena. U trenutku pisanja ovog teksta Ronaldo se hvali s više golova (336) nego nastupa (322) u dresu "kraljevskog kluba".

3. Pad svjetskih moćnika

Sepp Blatter i Michel Platini ispraćeni su iz međunarodnih organizacija nečasnim otpustom Etičkog komiteta Fife. Osam godina zabrane rada prevodi se kao doživotna diskvalifikacija, što se čini kao primjerena kazna za poticanje i toleriranje kapilarno raširene korupcije. Obojica su najavila da će pravdu tražiti na Međunarodnom arbitražnom sudu (CAS), prijete i građanskim parnicama, mašu milijunskim tužbama, ali dojam je da se radi o posljednjim trzajima dvojice potrošenih VIP dužnosnika. Godina 2015. bit će zapamćena kao vrijeme velike čistke u režiji FBI-a.

4. Uspon i slom carstva Mamićevih

Zdravko Mamić ljetos se prvi put našao iza remetinečkih rešetaka. Tada smo saznali za osebujne bankarske transfere desetaka milijuna kuna s Modrićeva i Lovrenova računa ravno u ruke Dinamova šefa. Drugo putovanje u Remetinec bilo je začinjeno još egzotičnijim inkriminacijama: saznali smo za cijelu paletu off-shore računa i transakcija, za antidatirane ugovore i bjesomučno isisavanje novca iz Dinama. Zdravko Mamić danas djeluje kao čovjek bez nogometne budućnosti, ali, poučeni iskustvom, pričekajmo s velikim zaključcima.

5. Dinamo nokautirao Arsenal

Završna rečenica iz prethodnog odlomka aktualna je i ovdje. Putovanje kroz Ligu prvaka "modri" su počeli šokantnom pobjedom protiv Arsenala, što je jedan od vrednijih skalpova u maksimirskoj riznici, i javnost je potrčala zaključiti kako se sprema nešto veliko i uzbudljivo, možda čak i famozno prezimljavanje u Europi. Umjesto toga, uslijedilo je pet poraza kao plastičan dokaz da su nam klubovi u kontinentalnim razmjerima ipak ozbiljno potkapacitirani.

6. Fenomen Leicester Cityja

Za Božić 2014. godine bili su čvrsto zakovani za dno Premiershipa, nekom nedokučivom akrobatikom na proljeće su izborili opstanak, a 12 mjeseci kasnije eto ih na čelu najbogatije svjetske lige. Govorimo o četvrtoj najjeftinijoj momčadi lige i njihovu menadžeru Claudiju Ranieriju koji je prethodno potjeran s klupe grčke reprezentacije zbog katastrofalnih rezultata (poraz protiv Farskih otoka, primjerice). Što se to dogodilo s "lisicama" da su tako podivljale, nemoguće je racionalno objasniti, ali moguće je uživati u njihovu nogometu i navijati da ovaj Robin Hood našeg doba nastavi još neko vrijeme "pljačkati" bogate i privilegirane klubove čije su svlačionice zatrpane zvijezdama.

7. Hrvatska Serie A

Stadioni Serie A ne pamte sličnu eksploziju hrvatskog talenta od vremena Zvone Bobana i Alena Bokšića. Vodeći Inter vozi na gorivo Marcela Brozovića i Ivana Perišića, za vrat mu puše Juventus koji polako otkriva klasu i moć Marija Mandžukića, a u šampionsku utrku su se s velikim ambicijama uključili i Nikola Kalinić te Milan Badelj (i u mnogo manjoj mjeri Ante Rebić) u dresu Fiorentine. Stepenicu niže drugoligašku karavanu s klupe predvode mladi Crotoneov trener Ivan Jurić i njegov raspucani napadač Ante Budimir, dok hrvatska enklava u Speziji uživa respekt i nakon otkaza Nenadu Bjelici.

8. Glamurozan trenerski vrtuljak

Jose Mourinho je dobio otkaz u Chelseaju. Ta vijest jedva da je medijski konzumirana, a već su joj publicitet oduzeli Pep Guardiola, koji nakon isteka treće münchenske godine napušta Bayern, i Carlo Ancelotti koji će ga naslijediti za kormilom najtrofejnijega njemačkog kluba. Kako stvari stoje, ovdje neće biti kraj priči jer madridski navijači ne žele Rafu Beniteza na čelu svojih "galacticosa", Louisu Van Gaalu se opasno trese stolica, Pellegrini je dužan osloboditi prostor Guardioli na Etihadu itd., itd.

9. Rijeka i Hajduk postaju legitimni izazivači

Nakon godina imitacije života 1. MaxTV HNL postaje koliko-toliko zanimljivo natjecanje. Zaslužni su za to Rijeka i Hajduk koji napokon na jedno zimovanje odlaze kao legitimni izazivači za naslov. Rijeka je uspjela izgurati cijelu polusezonu bez poraza, što je rezultat vrijedan pozornosti, ali koncept koji se razvija u laboratoriju Damira Burića i s manje bodova na kontu djeluje zabavnije i uzbudljivije. Žele li ostati legitimni izazivači, Rijeka i Hajduk moraju dodatno ojačati momčadi, ali indikacije s terena govore da baš i ne idu u tom smjeru, što dobro ilustrira slučaj Moisesova transfera u Palmeiras.

10. Ante Čačić u pohodu na Ćirin rezultat

Jedan blijedi paket-aranžman (Baku, Oslo) bio je dovoljan razlog Mamiću i pobočnicima u HNS-u da iz nacionalne momčadi izguraju Niku Kovača i na njegovo mjesto instaliraju Antu Čačića. Potez je dočekan mješavinom zgražanja i ismijavanja, ali Ante Čačić nije se dao obeshrabriti krajnje mlakom dobrodošlicom. Posvetio se, za početak, kreiranju poticajne atmosfere i za kratko vrijeme napunio momčad optimizmom. Rezultat? Pobjede protiv Bugarske, Malte i Rusije, ulaznica za Euro u džepu. I planovi za izlazak iz sjene brončanih sljedećeg ljeta...

Linker
15. studeni 2024 05:06