Marin Cilic of Croatia returns a shot to Illya Marchenko of Ukraine during the first round of the U.S. Open tennis tournament in New York, Monday, Aug. 30, 2010. (AP Photo/Frank Franklin II)
 AP
US OPEN

Marin Čilić bez previše muke sredio Marčenka, Gonzalez predao Ivanu Dodigu!

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u 2. kolo US Opena uvjerljivom pobjedom nad Ukrajincem Marčenkom (73. na ATP ljestvici) rezultatom 7-5, 6-3, 6-1
Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 30. kolovoz 2010. 22:52

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u 2. kolo US Opena uvjerljivom pobjedom nad Ukrajincem Iljom Marčenkom (73. na ATP ljestvici) rezultatom 7-5, 6-3, 6-1...

Problema je Čilić imao tek u 1. setu, te je nakon slabijeg starta u meč imao veliki zaostatak od 5-2. No, tada 13. tenisač svijeta i 11. nositelj turnira ubacuje u višu brzinu, te serijom od pet uzastopnih gemova dolazi u vodstvo.

U drugom setu je Međugorac u dva navrata oduzimao servis protivniku, a jednom izgubio svoj početni udarac, što je bilo dovoljno za sigurnih 6-3, a potpuni raspad Marčenkove igre iskoristio je za konačnih 6-1 u trećem setu.

Meč je ukupno trajao dva sata i osam minuta, a Čilić je u njemu realizirao sedam od ukupno 14 break-lopti, te je osvojio 32 poena više od svog protivnika (101-69).

Bio je to prvi međusobni meč ove dvojice igrača, a u 2. kolu će Čilić igrati protiv Japanca Keija Nishikorija.

Imao je Nishikori olakšan posao u 1. kolu, budući mu je Kazahstanac Evgenij Korolev predao meč kod njegova vodstva 7-6(0), 5-2. Nishikori je 147. igrač svijeta s kojim je Čilić dosad igrao samo jednom i pobijedio. Bilo je to 2008. godine na tvrdoj podlozi Indian Wellsa, a tada je Čilić slavio 6-2, 6-4.

Ivan Dodig izborio je plasman u 2. kolo US Opena, nakon što je njegov protivnik u 1. kolu, Čileanac Fernando Gonzalez, predao meč kod rezultata 6-7(2), 6-1, 1-0...

U prvom su setu oba tenisača držala svoje servise od početka do kraja, te je on na kraju odlučen u 13. igri, u kojoj je Gonzalez bio uspješniji 7-2.

U drugom setu je Dodig uz dva breaka došao lako do izjednačenja, a onda je u trećem setu kod prednosti Hrvata 1-0 favorizirani Čileanac bacio ručnik i predao meč.

Tako se teren broj 13. pokazao nesretnim za 27. nositelja i dvostrukog četvrtfinalista posljednjeg Grand Slam turnira sezone, a sretnim za Dodiga koji će u svom debitanskom nastupu na US Openu u 2. kolu igrati protiv Nizozemca Thiema de Bakkera, koji je sa 6-4, 7-5, 6-2 nadigrao Francuza Marca Gicquela.

Dodig je 146. igrač svijeta, dok je De Bakker 98 mjesta bolje rangiran na ATP ljestvici. Međutim, u međusobnim ogledima vodi Dodig, koji je slavio u jedinom dosadašnjem meču igranom 2009. na tvrdoj podlozi Challengera u Koldingu (2-1 u setovima).