MELBOURNE, AUSTRALIA - JANUARY 19: Ivo Karlovic of Croatia plays a forehand in his first round match against Ruben Bemelmans of Belgium during day one of the 2015 Australian Open at Melbourne Park on January 19, 2015 in Melbourne, Australia. (Photo by Scott Barbour/Getty Images)
PETRA MARTIĆ ISPALA

Karlović popravio hrvatski omjer: Bez problema prošao u 2. kolo Australian Opena

Najiskusniji hrvatski tenisač Ivo Karlović nije dopustio iznenađenje u dvoboju s belgijskim kvalifikantom Rubenom Bemelmansom
Piše: HinaObjavljeno: 19. siječanj 2015. 12:21

Ivo Karlović je bez poteškoća za 93 minute sa 6-4, 6-2, 6-4 svladao Belgijca Rubena Bemelmansa i prošao u 2. kolo Australian Opena u Melbourneu.

Nakon poraza najmlađih hrvatskih predstavnika Ane Konjuh i Borne Ćorića, najiskusniji hrvatski tenisač Ivo Karlović nije dopustio iznenađenje u dvoboju s belgijskim kvalifikantom Rubenom Bemelmansom, 173. igračem na ATP ljestvici. Karloviću su za pobjedu 6-4, 6-2, 6-4 bile potrebne svega 93 minute, u dvoboju u kojem je 23. nositelj Australian Opena izgubio samo 12 poena na servisu.

Ljevoruki Bemelmans je Karlovićevom početnom udarcu zaprijetio tek kad je 35-godišnji Zagrepčanin servirao za pobjedu. Najviši tenisač svijeta morao je u posljednjem gemu meča spasiti jedine dvije break-lopte (15-40) koje je njegov suparnik imao, što je učinio osvojivši četiri poena zaredom. Karlović je u ovoj pobjedi zabio 19 asova te u svom 12. nastupu u Melbourne Parku po šesti put prošao prvu prepreku.

Druga tenisačica svijeta, Ruskinja Marija Šarapova trebala je 85 minuta za 6-4, 6-1 pobjedu nad hrvatskom Fed Cup reprezentativkom Petrom Martić u 1. kolu Australian Opena.

Petra Martić, koja je u glavni ždrijeb prvog Grand Slam turnira sezone stigla iz kvalifikacija, pružila je vrlo dobar otpor pobjednici Australian Opena iz 2008., ali ostala je bez pobjede koja bi joj bila najljepši dar za 24. rođendan. Za nešto više od časnog poraza Martić je nedostajala bolja realizacija na drugom servisu.

Šarapova je preciznim i agresivnim reternima iskoristila gotovo svaku priliku kad je hrvatska tenisačica promašila prvi servis, dopustivši joj osvajanje tek četiri od 22 poena kad je morala posegnuti za drugim servisom.

Martić se u prvom setu vraćala iz zaostatka 2-5, ali je drugim izgubljenim servisom izgubila i prvu dionicu meča. Šarapova je potom nanizala još pet gemova u drugom setu i previše pobjegla Martić za mogući preokret. Iako rezultat sugerira da je Ruskinja bila značajno bolja u drugom setu, činjenica da je druga dionica trajala tek minutu kraće od prvog seta, zorno pokazuje da se Martić nije predavala i poprilično je namučila jednu od favoritkinja za naslov.

Prije Martić, svoj nastup na Australian Openu završila je i 17-godišnja Ana Konjuh od koje je sa 6-4, 6-4 bolja bila 26-godišnja Slovakinja Magdalena Rybarikova, 47. tenisačica svijeta.

U utorak će na teren i preostale dvije hrvatske predstavnice. Mirjanu Lučić-Baroni čeka Čehinja Tereza Šmitkova, dok će Donna Vekić igrati protiv Njemice Mone Barthel.

Rafael Nadal (ŠPA/3) - Mihail Južnij (RUS) 6-3, 6-2, 6-2

Andy Murray (VB/6) - Yuki Bhambri (IND) 6-3, 6-4, 7-6 (3)

Marinko Matošević (AUS) - Aleksander Kudrjavcev (RUS) 6-4, 6-7 (5), 4-6, 7-5, 6-3

Joao Sousa (POR) - Jordan Thompson (AUS) 6-4, 7-6 (5), 6-4

Martin Kližan (SLK/32) - Tatsuma Ito (JAP) 7-6 (6), 6-2, 6-4

David Goffin (BEL/20) - Michael Russell (SAD) 6-3, 6-3, 5-7, 6-0

Marcos Baghdatis (CIP) - Tejmuraz Gabašvili (RUS) 6-2, 6-7 (5), 3-6, 6-4, 6-4

Lukaš Lacko (SLK) - Maximo Gonzalez (ARG) 4-6, 6-2, 7-5, 6-7 (4), 6-1

Grigor Dimitrov (BUG/10) - Dustin Brown (NJEM) 6-2, 6-3, 6-2

Edouard Roger-Vasselin (FRA) - Tommy Robredo (ŠPA/15) 2-3, predaja

Andreas Seppi (ITA) - Denis Istomin (UZB) 5-7, 6-3, 2-6, 6-1, 6-4