MARTIN KEEP Afp
ISPISAO POVIJEST

Nevjerojatan meč u finalu Australian Opena odigrali su Rafael Nadal i Danil Medvjedev
Piše: SN, HinaObjavljeno: 30. siječanj 2022. 14:56

Slavio je na kraju španjolski tenisač sa 2:6, 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:5 nakon pet sati i 24 minute igre i stigao do rekordnog 21. Grand Slam naslova. Iza sebe je ostavio Rogera Federera i Novaka Đokovića koji imaju 20 Grand Slamova.

Do danas je Nadal sa njima danas bio surekorder s osvojenih 20 trofeja na najznačajnija četiri teniska turnira. Federera ove godine nije bilo u Melbourne Parku jer se oporavlja od operacija na koljenu, a Đokoviću je bilo onemogučeno da se bori za svoj deseti naslov na Australian Openu, jer nije bio cijepljen protiv Covida-19 te nije ispunio kriterije federalnih vlasti za ulazak na tlo Australije.

PAUL CROCK Afp

Nakon dva seta i maratonske 84-minutne druge dionice činilo se da će Danil Medvjedev napraviti nešto što nijedan od trojice spomenutih velika nije uspio i postati prvi tenisač u Open eri (1969.) koji je nakon premijernog Grand Slam naslova drugi osvojio već na sljedećem turniru iz ove serije.

Statistika finala Australian Opena

SOFASCORE

Grafika: SofaScore

Naime, Rus je u Melbourne stigao kao aktualni pobjednik US Opena, gdje je u rujanskom finalu pobijedio Novaka Đokovića i tako spriječio srbijanskog tenisača da postane prvi nakon Roda Lavera (1969.) koji je u istoj kalendarskoj osvojio četiri najveća teniska turnira na svijetu, te prvi u povijesti sa 21 pojedinačnim Grand Slam naslovom.

MICHAEL ERREY Afp

No, iako je imao prednost od 2-0 u setovima, a u drugoj dionici dvaput nadoknadio 'break' zaostatka, trenutačno drugi tenisač svijeta je poražen u svom drugom uzastopnom finalu i nije uspio uzvratiti Nadalu za poraz u svom premijernom Grand Slam finalu, na US Openu 2019., kad se nakon zaostatka od 0-2 u setovima dovukao do petog, ali ga i tada, kao i u nedjelju u Melbourne Parku - izgubio.

AARON FRANCIS Afp

Nošen gromoglasnom podrškom s tribina Rod Laver Arene, Nadal je za četvrtu uzastopnu pobjedu u mečevima s Medvjedevim po četvrti put u karijeri okrenuo zaostatak od 0-2 u setovima, a prvi je put to učinio u finalu Grand Slam turnira. I sve to u 36. godini, čime je postao četvrtim najstarijim pobjednikom u povijesti Australian Opena.

Za razliku od drugog seta, u kojem je dvaput imao 'break' prednosti, i dva 'mini-breaka' u odlučujućem gemu, ali nije došao do set-lopte, kad je dobio priliku za produžetak finala Nadal nije ponovio pogrešku. Servis za treći set je odradio savršeno, bez izgubljenog poena te nakon tri sata i deset minuta igre smanjio zaostatak u setovima na 1-2.

WILLIAM WEST Afp

U dramatičnom raspletu 62-minutnog četvrtog seta, samo minutu prije ponoći po lokalnom vremenu, 35-godišnji Španjolac je dramu ovog finala doveo do vrhunca. Nadal je prvi došao do 'breaka' i poveo sa 2-1, da bi već u sljedećem gemu izgubio stečenu prednost. Uslijedio je 12-minutni gem u kojem je Medvjedev spasio šest 'break-lopti', ali ne i sedmu, kad je neobranjiv bekend pasing Španjolcu donio novu prednost.

Rus je u osmom gemu propustio 15-40, dvije prilike za izjednačenje na 4-4, a već u sljedećem morao spašavati set-loptu. Uspio je natjerati Nadala na još jedan servis-gem, u kojem 35-godišnji Španjolac, baš kao i u trećem setu, nije napravio pogrešan korak i bez izgubljenog poena odveo meč u peti set.

Činilo se da je Nadal peti set prelomio u petom i šestom gemu. U petom je po šesti put u meču slomio suparnikov servis, a u šestom nakon 16 minuta borbe spasio tri 'break-lopte' i došao do vodstva od 4-2.

Nakon pet sati i deset minuta uzbudljivog, dramatičnog i kvalitetom tenisa odličnog finala, Nadal je dobio priliku servirati za naslov na jedinom Grand Slam turniru koji je osvojio samo jednom, 2009., a nakon toga izgubio četiri preostala finala.

Osvojio je prva dva poena i došao na dva poena od naslova, da bi nakon promašenog forhenda svojom petom dvostrukom pogreškom u meču vratio Medvjedeva do 30-30. Rus je osjetio priliku, agresivnim udarcima izbacio Nadala s terena i smečirao za još jednu 'break-loptu'. Ono što nije uspio u toliko prilika prije nje, 25-godišnji Rus je napravio kad je bio suočen s porazom. Dočekao je Nadalovu pogrešku i u novom dramatskom zapletu izjednačio na 5-5.

Preokretima u ovom meču kao da nije bilo kraja, jer je Nadal već u sljedećem gemu dobio nove prilike za 'break'. Prve dvije je Medvjedev riješio, ali ne i treću, kad je forhendom promašio teren i Španjolcu dao drugu priliku da se domogne drugog naslova na Australian Openu.

Ovoga puta pogreške nije bilo. Dvaput je prisilio Medvjedeva na pogreške, zabio tek treći as u meču i došao do tri meč-lopte. Trebala mu je samo jedna. Nakon pet sati i 24 minute, kad se lopta zakoprcala u mreži na strani njegovog suparnika, Nadal je u nevjerici pogledao prema svojim najbližim suradnicima s ogromnim smješkom na licu, ni sam ne vjerujući da je uspio preokrenuti takav zaostatak protiv drugog tenisača svijeta u drugom najdužem Grand Slam finalu u povijesti.

Nevjerojatni borac iz Manacora za naslov u Melbourneu zaradio je 2.875.000 australskih dolara (oko 13,57 milijuna kuna), 2000 ATP bodova i još jedan argument više svojim zagovornicima u vječitim raspravama tko je najveći ili najuspješniji tenisač svih vremena.

Australian Open, tenisači - finale

Rafael Nadal (Špa/6) - Danil Medvjedev (Rus/2) 2-6, 6-7 (5), 6-4, 6-4, 7-5

Popis svih pobjednika i finala u konkurenciji tenisača na Australian Openu odigranih u Open eri, od 1969. do danas:

2022. Rafael Nadal (Špa) - Danil Medvjedev (Rus) 2-6, 6-7 (5), 6-4, 6-4, 7-5

2021. Novak Đoković (Srb) - Danil Medvjedev (Rus) 7-5, 6-2, 6-2

2020. Novak Đoković (Srb) - Dominic Thiem (Aut) 6-4, 4-6, 2-6, 6-3, 6-4

2019. Novak Đoković (Srb) - Rafael Nadal (Špa) 6-3, 6-2, 6-3

2018. Roger Federer (Švi) - MARIN ČILIĆ (HRV) 6-2, 6-7 (5), 6-3, 3-6, 6-1

2017. Roger Federer (Švi) - Rafael Nadal (Špa) 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3

2016. Novak Đoković (Srb) - Andy Murray (VB) 6-1, 7-5, 7-6 (3)

2015. Novak Đoković (Srb) - Andy Murray (VB) 7-6 (5), 6-7 (4), 6-3, 6-0

2014. Stan Wawrinka (Švi) - Rafael Nadal (Špa) 6-3, 6-2, 3-6, 6-3

2013. Novak Đoković (Srb) - Andy Murray (VB) 6-7 (2), 7-6 (3), 6-3, 6-2

2012. Novak Đoković (Srb) - Rafael Nadal (Špa) 5-7, 6-4, 6-2, 6-7 (5), 7-5

2011. Novak Đoković (Srb) - Andy Murray (VB) 6-4, 6-2, 6-3

2010. Roger Federer (Švi) - Andy Murray (VB) 6-3, 6-4, 7-6 (11)

2009. Rafael Nadal (Špa) - Roger Federer (Švi ) 7-5, 3-6, 7-6 (3), 3-6, 6-2

2008. Novak Đoković (Srb) - Jo-Wilfried Tsonga (Fra) 4-6, 6-4, 6-3, 7-6 (2)

2007. Roger Federer (Švi) - Fernando Gonzalez (Čil) 7-6 (2), 6-4, 6-4

2006. Roger Federer (Švi) - Marcos Baghdatis (Cip) 5-7, 7-5, 6-0, 6-2

2005. Marat Safin (Rus) - Lleyton Hewitt (Aus) 1-6, 6-3, 6-4, 6-4

2004. Roger Federer (Švi) - Marat Safin (Rus) 7-6(3), 6-4, 6-2

2003. Andre Agassi (SAD) - Rainer Schuettler (Njem) 6-2, 6-2, 6-1

2002. Thomas Johansson (Šve) - Marat Safin (Rus) 3-6, 6-4, 6-4, 7-6 (4)

2001. Andre Agassi (SAD) - Arnaud Clement (Fra) 6-4, 6-2, 6-2

2000. Andre Agassi (SAD) - Jevgenij Kafelnjikov (Rus) 3-6, 6-3, 6-2, 6-4

1999. Jevgenij Kafelnjikov (Rus) - Thomas Enqvist (Šve) 4-6, 6-0, 6-3, 7-6 (1)

1978. Guillermo Vilas (Arg) - John Marks (Aus) 6-4, 6-4, 3-6, 6-3

1977. (Pro) Vitas Gerulaitis (SAD) - John Lloyd (VB) 6-3, 7-6 (1), 5-7, 3-6, 6-2

1977. (Sij) Roscoe Tanner (SAD) - Guillermo Vilas (Arg) 6-3, 6-3, 6-3

1976. Mark Edmondson (Aus) - John Newcombe (Aus) 6-7, 6-3, 7-6, 6-1

1975. John Newcombe (Aus) - Jimmy Connors (SAD) 7-5, 3-6, 6-4, 7-6 (7)

1974. Jimmy Connors (SAD) - Phil Dent (Aus) 7-6 (7), 6-4, 4-6, 6-3

1973. John Newcombe (Aus) - Onny Parun (NZ) 6-3, 6-7, 7-5, 6-1

1972. Ken Rosewall (Aus) - Malcom Anderson (Aus) 7-6 (2), 6-3, 7-5

1971. Ken Rosewall (Aus) - Arthur Ashe (SAD) 6-1, 7-5, 6-3

1970. Arthur Ashe (SAD) - Dick Crealy (Aus) 6-4 9-7 6-2