AP
US OPEN

Đoković se provukao u srpskom derbiju, Nadala namučio Gabašvili

Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 01. rujan 2010. 12:17

Najbolji svjetski tenisač, Španjolac Rafael Nadal, nije imao lagani posao protiv Rusa Tejmuraza Gabašvilija, 93. igrača na ATP ljestvici, ali je ipak prošao bez izgubljenog seta.

Nadal je slavio sa 7-6(4), 7-6(4), 6-3 nakon 2 sata i 57 minuta igre. Bio je to njihov treći dvoboj, Gabašvili i dalje ne zna kakav je osjećaj osvojiti set protiv Nadala, iako je u New Yorku bio najbliže. U prva dva seta gledatelji nisu vidjeli niti jedan break, ali je u oba tie-breaka na vidjelo isplivalo Nadalovo iskustvo i razlika u kvaliteti.

Gabašvili je tenisač koji poteže gotovo svaku loptu i postaje vrlo opasan kada mu lopte ulaze u teren, a protiv Nadala su ulazile...

- Više bih volio da sam na terenu proveo sat i 10 minuta, a ne tri sata. Svatko želi što lakše pobijediti. Kada igrate protiv igrača koji su niže na ATP ljestvici, oni, manje-više, nemaju što izgubiti i igraju vrlo agresivno. Imao sam težak meč, ali mislim da sam igrao dobro – rezimirao je Nadal, koji na US Openu nikada nije bio finalist. To je jedini Grand Slam kojeg nije osvojio, a prošle dvije sezone zapinjao je u polufinalu.

Drugi ljevoruki Španjolac, osmi svjetski tenisač Fernando Verdasco, svladao je Talijana Fabija Fogninija u pet setova, 1-6, 7-5, 6-1, 4-6, 6-3. Zanimljivo, njih dvojica igrali su i u 1. kolu ovogodišnjeg Wimbledona, ali tada je u četiri seta bolji bio Fognini, 86. tenisač na svjetskoj rang ljestvici. Ovo im je ukupno bio četvrti meč i treće pobjeda Verdasca.

Prva nositeljica i prošlogodišnja finalistica, Dankinja Caroline Wozniacki, bez problema je sa 6-1, 6-1 tukla Amerikanku Chelsey Gullickson, koja je dobila pozivnicu za glvani turnir. Wozniacki ovoga ljeta igra sjajno, nakon Wimbledona je na omjeru 14-1. Ove godine osvojila je već četiri turnira, a zadnji od njih u New Havenu prošloga tjedna, gdje je treći put zaredom primila trofej namijenjen pobjednici.

Ruskinja Marija Šarapova izgubila je prvi set protiv Australke Jarmile Groth, 60. na WTA ljestvici, ili je na kraju slavila pobjedu 4-6, 6-3, 6-1.

- Znam da nisam igrala svoj najbolji tenis. Najvažnije je da sam pobijedila i pružila si priliku za bolji nastup možda već u sljedećoj utakmici – rekla je Šarapova.

Đoković se provukao protiv Troickog

Srbin Novak Đoković, treći nositelj US Opena, teškom je mukom u 1. kolu svladao sunarodnjaka Viktora Troickog u pet setova.

Đoković je dobio prvi set sa 6-3, ali je nakon toga Troicki zaigrao odlično, apsolutno je dominirao u udarcima s osnovne crte, te je sljedeća dva seta riješio u svoju korist 6-3, 6-2.

Najveću priliku za pobjedu Troicki je propustio u četvrtom setu. Imao je 3-1 i break-loptu, odnosno priliku za dvostruki break! Nije iskoristio, a u sljedćem gemu izgubio je servis. Đoković je novim breakom u 12. gemu osigurao peti set, u kojem je opet prvi do breaka stigao Troicki, ali njegova prednost trajala je vrlo kratko, jer je najbolji srpski tenisač ubrzo poravnao na 1-1, a potom s novim breakom u četvrtom gemu trasirao put ka pobjedi, petoj u šestom dvoboju protiv Trockog.

Đoković je u petom setu često imao potez više od svog sunarodnjaka i prijatelja, zaigrao je puno bolje od onga što je nudio dobrim dijelom dvoboja.

Francuski veteran Arnaud Clement priredio je iznenađenje pobjedom protiv 16. nositelja, Cipranina Marcosa Baghdatisa, kojem nije pomoglo vodstvo 2-1 u setovima, kao niti prednost 3-1 u petom setu.

Amerikanac Mardy Fish morao je za pobjedu protiv Čeha Jana Hajeka igrati pet setova, čak je i gubio 2-1 u setovima. Zanimljivo, budući da je Fish u tri seta koja je dobio ispustio samo jedan jedini gem!

Francuz Jeremy Chardy eliminirao je talentiranog, ali i nepredvidivog Latvijca Ernestsa Gulbisa s čistih 3-0 u setovima.

U konkurenciji tenisačica, od turnira se oprostila 8. nositeljica, Kineskinja Na Li. Sa 2-6, 6-4, 6-2 svladala ju je Ukrajinka Katerina Bondarenko.