Kineski predsjednik Xi Jingping otvorio je u petak na svečanosti održanoj na Nacionalnom stadionu u Pekingu 24. Zimske olimpijske igre, a hrvatsku zastavu nosili su skijašica Zrinka Ljutić i skijaški trkač Marko Skender
Svečanost otvaranja, koja je nazvana "Priča o pahuljici", režirao je Zhanga Yimoua, čije je djelo i svečanost otvaranja ljetnih olimpijskih igara 2008. godine.
Svečanost, održana na prvi dan proljeća po kineskom kalendaru, započela je nastupom plesača koji su mahali užarenim zelenim stabljikama s ciljem da prikažu vitalnost tog godišnjeg doba, nakon čega je uslijedila eksplozija bijelog i zelenog vatrometa koji je ispisao riječ "Proljeće".
Potom se pojavila kocka nalik bloku leda na kojoj su laseri urezali slike sa svakih od prethodnih 23 Zimskih igara. Blok su zatim "razbili" hokejaši i omogućili da izniknu olimpijski prstenovi, svi u bijelom.
Nakon toga je uslijedio mimohod sportaša kojeg su otvorili predstavnici Grčke, a zatvorili kineski sportaši. Hrvatsku delegaciju predvodili su Ljutić i Skender, a s tribina je svečanost otvaranja pratila i bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, članica Međunarodnog olimpijskog odbora, koja je pozdravila hrvatske sportaše.
Predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) Thomas Bach je u govoru prije nego je Xi proglasio Igre otvorenima izrazio nadu da bi olimpijski duh mogao ugasiti brojne kontroverze koje su pratile pripremu ovog dvotjednog pekinškog natjecanja.
"U sljedeća dva tjedna borit ćete se za najveću nagradu, dok živite zajedno, u miru, pod jednim olimpijskim krovom. Tu neće biti nikakve diskriminacije", rekao je Bach.
Olimpijsku zastavu su na stadion donijeli bivši kineski olimpijski prvaci u brzom klizanju, kratkoj stazi, umjetničkom klizanju i slobodnom skijanju.
Sedam bakljonoša, sedam kineskih zimskih olimpijaca rođenih u različitim desetljećima, nosilo je olimpijski plamen kroz stadion Ptičje gnijezdo, a Zhao Jiawen i Dinigeer Yilamujiang su ga donijeli do snježne pahuljice unutar koje je zapaljen najmanji olimpijski plamen u povijesti nakon čega je uslijedio vatromet.
Na ZOI u Pekingu 2.871 sportaš iz 91 zemlje natjecat će se u sedam sportova u 15 sportskih disciplina i bit će podijeljeno 109 kompleta medalja. Hrvatsku će predstavljati 11 sportaša.
Ulaznice za otvaranje nisu bile puštene u prodaju nego su podijeljene ciljanim skupinama, a prije Igara odlučeno je da će tribine za vrijeme natjecanja biti popunjene gledateljima do 30 posto kapaciteta.
Peking je prvi grad koji je ugostio i ljetne i zimske olimpijske igre, a Nacionalni stadion ili Ptičje gnijezdo je prvi stadion domaćin svečanosti otvaranja ljetnih i zimskih olimpijskih igara.
PRIJENOS UŽIVO:
14:57 - Stigla je olimpijska zastava. Zbor kineske djece je otpjevao olimpijsku himnu dok se zastava podignuta uz bok kineskoj.
14:53 - Mladi iz cijelog svijeta zajedno hodaju i iza sebe ostavljaju slike zajedništva i lijepih trenutaka. Dok oni hodaju se naziru i slova slogana: "Zajedno za zajedništvo". Na kraju je ispisano: "Brže, više, jače, zajedno."
14:52 - Predjsednik Kine Xi Jinping je i službeno proglasio Igre otvorenima. Uslijedio je vatromet.
14:35 - Slijede govori. Prvi je govorio predsjednik organizacijskog odbora ZOI Cai Qi, a nakon njega i Thomas Bach. Obojica naglašavaju zajedništvo, sport i prijateljstvo. Čak je i hashtag Igara "strongertogether što je sugerirao i malo prije pušteni spot imena "Zajedno smo jači". Obojica su i zahvalila zdravstvenim djelatnicima i istaknuli kako zajedno moramo biti i u borbi protiv koronavirusa.
Bach je i pozvao političare da slijede primjer sportaša i poručio im: "Dajte šansu miru!"
14:33 - Pušten je spot Međunarodnog Olimpijskog odbora pod nazivom "Zajedno smo jači".
14:28 - Počinje i šesti segment ceremonije. Posvećen je snijegu, a s neba na početku padaju pahuljice s imenima svih država sudionica. Slijedi koreografija.
14:23 - Na kraju mimohoda nacija stiže i Narodna Republika Kina koja je domaćin. Ima 87 sportaša i jednako toliko sportašica. Izlaze uz 'Odu domovini'.
13:42 - Stiže Hrvatska! Našu zastavu nose debitanti na ZOI Zrinka Ljutić i Marko Skender. Hrvatsku će na ovim ZOI predstavljati 11 sprotaša i sportašica.
13:18 - Slijedi mimohod sportaša. Otvara ga Grčka kao začetnica Olimpijskih igara. Svi sportaši će proći kroz "vrata Kine".
13:13 - Slijedi nova scena otvaranja, nadahnuta drevnom kineskom predajom o rijeci koja dolazi s neba i ledom.
13:10 - Slijedi unošenje zastave NR Kine i puštanje kineske himne.
13:00 - Počela je svečana ceremonija, a na početku gledamo spektakularnu koreografiju koja predstavlja 24 solarna razdoblja.
12:55 - Tek je nekoliko minuta ostalo do početka svečane ceremonije u Pekingu koji je po prvi puta domaćin i ljetnih i zimskih OI, mitski nacionalni stadion veće sada izgelda spektakularno.
12.30 - Nekih pola sata uoči početka svečane ceremonije otvaranja ZOI, stigla je loša vijest. Naime, šef Misije HOO-a u Pekingu, Damir Šegota, u izolaciji je zbog pozitivnog testa na covid-19. Na dvama testiranjima po dolasku na poprište pekinških Igara bio je pozitivan te je smješten u hotel za koronavirusom inficirane osobe. Očekuje se skorašnje povećanje vrijednosti u testovima koji slijede te njegov povratak u Misiju HOO-a.
Tijekom Šegotine odsutnosti dužnost šefa Misije obnaša njegova zamjenica Petra Nosso, ujedno zadužena i za poslove povezane s Covid-mjerama (CLO). Iz tog razloga Damir Šegota neće nazočiti ni svečanosti otvaranja Zimskih olimpijskih igara (petak, 13 sati po hrvatskom vremenu).
U strožim uvjetima nego prije šest mjeseci u Tokiju, danas rano poslijepodne i službeno će se otvoriti 24. Zimske olimpijske igre u Pekingu. Svečanost počinje u 13 sati, a hrvatski stijeg nosit će mladi sportaši Zrinka Ljutić i Marko Skender.
- Velika mi je čast i jako se veselim što ću s Markom nositi hrvatsku zastavu. Ovdje nam je jako lijepo, poseban je ugođaj biti na Olimpijskim igrama. Dobro se osjećam, isprobala sam kineski snijeg, i jako se veselim utrkama, poručila je iz Pekinga tek 18-godišnja Zrinka Ljutić, koja je na poziciju stjegonoše uskočila umjesto odsutne Leone Popović.- Jako sam uzbuđen i počašćen što ću nositi stijeg. Odbrojavamo sate, uzbuđenje je na vrhuncu, dodao je Marko Skender.
Kina piše povijest
Kineska prijestolnica postat će prvi grad koji će biti domaćin i ljetnih i zimskih Olimpijskih igara. Globalno zatopljenje, ali još više kineske milijarde, omogućile su da velebni stadionom Ptičje gnijezdo drugi put u samo 14 godina ugosti svečanost otvaranja i paljenje olimpijskog plamena.
Zbog pandemije koronavirusa, ali i nešto manje privlačnosti zimskih u odnosu na ljetne sportove, određene stvari bit će skromnije nego 2008. godine. Bez (inozemnih) gledatelja, olimpijska baklja putuje samo tri dana, sudionici ne smiju napustiti "olimpijski balon" pa neće biti turističkih posjeta Tianmenu ili Kineskom zidu.
Aščić jedini "uljez"
Skromnija je i hrvatska olimpijska reprezentacija. Ukupno je 11 sportašica i sportaša, kao i u Sočiju 2014. godine. Upola manje nego u za Hrvatsku najbrojnijim zimskim igrama 2006. godine u Torinu. U Italiji je prije 16 zima samo alpinaca bilo 11, a ukupan broj hrvatskih predstavnika popeo se do 23. Od današnjih 11, njih desetero su članovi Hrvatskog skijaškog saveza. Brzoklizačica Valentina Aščić jedini je "uljez". Biatlonaca nema jer je Krešimir Crnković bio 93. za ulaznoj listi, a njih 92 izborilo je mjesto u čarterima za Peking. Nema niti boba. Posade s pilotom Draženom Silićem nisu se uspjele kvalificirati ni u dvosjedu, niti u četverosjedu.
Jedina hrvatska nada za medalju naš je najbolji skijaš Filip Zubčić, iako ove godine nije bio na postolju u svojoj najjačoj disciplini veleslalomu, ali je zato uspio do "odličja" u slalomu u Val d'Isereu (treće mjesto). Nekako smo se nadali da bi iznenađenje u slalomu mogla napraviti Leona Popović, ove godine šesta i sedma u slalomima Svjetskog kupa, ali za nju je upitno hoće li uopće nastupiti i doputovati u Peking, jer ju napao, u posljednje dvije godine najveći neprijatelj sportaša - pozitivan nalaz na covid-19.
NORVEŽANIMA ZBOG KORONE OTPADAJU FAVORITI ZA ZLATO
Korona je "pobijedila" prvog velikog favorita za olimpijsko zlato. Pozitivan na testiranju bio je norveški kombinatorac Jari Magnus Riiber, pobjednik Svjetskog kupa posljednje tri sezone i vodeći u aktualnom redoslijedu. Riiber je bio u kontaktu s estonskim kombinatorcem Kristjanom Ilvesom i - nastradao.
"Zlatna medalja je vaša", poručio je Riiber konkurenciji preko društvenih mreža. Prvo natjecanje kombinatoraca je 9. veljače, i njega će sigurno propustiti. Da bi se vratio u život, potrebna su dva uzastopna negativna rezultata testova, između kojih je potrebno da prođu 24 sata.
U norveškom paviljonu sve je veća drama, jer je u izolaciji i kandidat za zlatne medalje u biatlonu Johannes Thingnes Boe. Povučen je u osamu dok ne stignu rezultati testiranja te mu je, zasad, upitan nastup u prvim disciplinama.
Inače, u srijedu je zabilježeno 55 novih pozitivnih slučajeva među osobljem povezanim s organizacijom i sudjelovanjem u Zimskim olimpijskim igrama. Dvadeset devet je novopridošlih, a ostatak je ranije ušao u "olimpijsku petlju". Od 23. siječnja, bilo je 287 pozitivnih slučajeva među osobljem povezanim s Igrama na 610.000 testova. "Brojke su male i sigurni smo da će sustav funkcionirati. Nismo se opustili, i dalje su na snazi sve mjere", kazao je McCloskey. On je dodao da će se brojke smanjivati kada svi sudionici Igara stignu u Peking.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....