RANKO SUVAR/CROPIX Cropix
PRVENSTVO HRVATSKE

Zagrepčani umalo kreirali senzaciju na Poljudu! Riječani su u tome uspjeli i slavili u Splitu

Mladost se vratila u drugom poluvremenu borbe, no nisu uspjeli iznenaditi aktualnog prvaka
Piše: Dean BauerObjavljeno: 17. rujan 2023. 22:43

JADRAN - MLADOST 10:8 (5:1, 2:2, 1:3, 2:2)

SPLIT - Plivalište Poljud. Suci: Štampalija i Bura (obojica iz Šibenika). Opunomoćenik: Rak (Dubrovnik).

JADRAN: Anić, Čagalj 1, Marinić Kragić 2 (1-1), Biljaka 1, Butić 1, Pejković, Bukić 2, Harkov 1 (0-1), Radović, Vrlić, Fatović 2, Dužević, Marcelić (14 obrana), Gruwell. TRENER: Jure Marelja.

MLADOST: Jurlina (13 obrana), J. Bušić, Huljev, Solje, Gluhaić, Penava 1 (1-1), Koprčina 1, Rakovac 1, Mijić 3, L. Bajić 2, Herceg, Jajčinović, Sunara, T. Bušić. TRENER: Zoran Bajić

PETERCI: Jadran 1-2, Mladost 1-1.

OSOBNE POGREŠKE: Jadran 7, Mladost 9.

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Jadran 4-7 (57%), Mladost 1-6 (17%).

Kako je utakmica počela, učinilo se da slijedi lako predvidljivih i "dosadnih" 32 minute, da bi se utakmica u drugoj polovici pretvorila u nešto na pragu senzacije. Do nje bi vrlo vjerojatno i došlo, odnosno Žapci bi tuširali aktualnog prvaka države usred Splita, samo da imaju malo bolje usavršene napadačke akcije s igračem više. To je pokazao već i prijateljski turnir u Beogradu prošlog vikenda, ali na tom tragu je i dobar dio prošle sezone. S realizacijom 1-6 teško je do uspjeha, iako... malo je nedostajalo.

Potpuno neočekivano nakon munjevitog 5:1 vodstva Jadrana u prvoj četvrtini, pa 7:2 tijekom druge i 7:3 u poluvremenu. Tu su očito Splićani odnosno igrači splitske momčadi pomislili da je priča gotova, tri boda već na njihovom kontu, a opustiti se protiv Mladosti, ma kakva ona bila, nije baš najpametnije u vaterpolu. Zagrepčani su smanjili u trećoj četvrtini (8:6), da bi sredinom zadnje dionice natjerali jadranaše na laganu zebnju (8:7 i 9:8). Pogotkom Jerka Marinića Kragića malo više od dvije minute do kraja, momčad trenera Jure Marelje, jednog od pomoćnika izbornika Tucka, slavila je protiv sastava Zorana Bajića, drugog pomoćnika izbornika Barakuda.

MORNAR - PRIMORJE EB 9:15 (4:2, 1:4, 3:4, 1:5)

SPLIT - Plivalište Poljud. Suci: Radičević i Blašković. Opunomoćenik: Curić (svi iz Dubrovnika).

MORNAR: Kordić (5 obrana), Dragošević 1, Prezzi, Stojanac, Omrčen 3, Uvodić, Bušelić 2 (2-2), Buzdovačić 2, Čumbelić, Ćurković, L. Penava, Gudurić 1, Vukašin, Dodoja. TRENER: Boris Pavlović.

PRIMORJE EB: M. Čubranić (5 obrana), L. Babić, Kadivec 1, Tončinić, Brubnjak 6 (2-3), Da. Brguljan, N. Čubranić 1 (1-1), K. Babić 2, G. Burburan, Te Riele 4 (2-2), Crippa 1, Franulović, Jurić, Doknić. TRENER: Igor Hinić.

PETERCI: Mornar 2-2, Primorje EB 5-6.

OSOBNE POGREŠKE: Mornar 22, Primorje EB 16. TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Omrčen (15), Uvodić (23), Gudurić (25), L. Babić (28) i Ćurković (29).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Mornar 4-14 (29%), Primorje EB 7-16 (43%).

Realno, riječki sastav iako povratnik u elitno društvo Premier lige, jest jači od Mornara i bilo je za očekivati njihovu pobjedu. No, bilo je za očekivati i laganu neizvjesnost. Nije da smo ostali lišeni toga. Pobjednik je naime odlučen tek u zadnjoj četvrtini u kojoj je Hinićeva momčad "pregazila" mornarevce.

Osim te sjajne završnice primorjaša, postoji još nekoliko razloga ovakvog ishoda. Prvo, kod Mornara je zakazao, nedjelja nije bio najbolji dan njihovog potencijalom najboljeg igrača (što je i pokazao u 1. kolu), Roberta Stojanca. Šut 0-4. No, i Čumbelić 0-5, Čurković 0-2, pa kad tamo pridodamo i Ćurkovića 0-1, to je ipak malo previše propuštenih napada. S druge strane, mladi Riječanin Tin Brubnjak, drugi strijelac Prvenstva Hrvatske prošle sezone (iza Marinića Kragića) solidno je izbušio splitsku mrežu, šut 6-8. U konačnici i Nizozemac Kas Te Riele sa solidnim brojkama šuta (4-9).

Ujedno, Mornar je već u drugoj četvrtini ostao bez jednog od boljih im igrača, Luke Omrčena koji je do 15. minute i treće osobne već postigao 3 gola. No, zbog tri osobne su rano izašli i Uvodić, pa Gudurić, Ćurković. S ionako "tankom" klupom, trener mornarevaca Boris Pavlović se našao samo u većem problemu. To pojašnjava velik pad u zadnjoj četvrtini. Još samo minutu i pol do kraja treće, Mornar je imao egal (8:8), ali onda u zadnjih 57 sekundi ove četvrtine primaju čak dva gola. Naznaka samo konačnog pada u posljednjih 8 minuta.

JADRAN (HN) - SOLARIS 14:10 (3:3, 7:2, 3:3, 1:2)

HERCEG NOVI - Plivalište u škveru. Suci: Savinović (Dubrovnik) i Mišković (Crna Gora). Opunomoćenik: L. Vuletić (Dubrovnik).

JADRAN (HN): Dar. Đurović, Holod 2 (0-1), Vučurović 1, Vukičević 2, Vujović 2, Dan. Radović, Nagaev 3 (1-1), Gardašević, Baničević 1, Sladović 2, Hadžić, V. Radović, I. Radović, Gojković. TRENER: Petar Radanović.

SOLARIS: M. Šparada, Bralić, Brajković, R. Akrap 1, Jakovčević, Petković 5 (2-2), D. Akrap, Pelicarić, Vrdoljak 1 (1-1), Bulat 1, N. Burburan 2 (0-1), Babara, L. Štrkalj, Desnica. TRENER: Denis Seferović.

PETERCI: Jadran (HN) 1-2, Solaris 3-4.

OSOBNE POGREŠKE: Jadran (HN) 10, Solaris 8.

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Jadran (HN) 4-6 (67%), Solaris 3-6 (50%).

Da nije te druge četvrtine... Mora da se to pitaju u šibenskoj Crnici. Solaris je u Herceg Novom, protiv kluba iz Lige prvaka, sučelice momčadi prvaka Crne Gore, bez 2-3 svoja ponajbolja igrača koji su ozlijeđeni odigraju hrabro, izvrsno, ali... Tri četvrtine!

Prvu i treću neodlučeno, zadnju su dobili, ali onu drugu koju su izgubili, u njoj su se baš "rasuli". Čak 7:2 za suparnika u osam minuta, to je vraški teško nadoknaditi. Dogodilo se to inače u dva vala. U prve tri minute druge četvrtine, Jadran (HN) je od 3:3 otišao na 6:3. Kada su ih Sunčani uspjeli i sustići do 6:5, slijedio je još brži nalet domaćina. Sada su postigli 4 uzastopna gola u zadnje samo 2,5 minute druge četvrtine. Sve do 10:5.

Međutim, kod Šibenčana nas je oduševio (ne i iznenadio) Antonio Petković. "Haubica iz Vrpolja", nekoliko godina najbolji strijelac Prvenstva Francuske, ovog se ljeta vratio doma, u Šibenik i u prva dva kola postigao ukupno 9 golova. U Herceg Novom čista "petarda". Antonio Petković i u 38. godini još uvijek "dere mreže".

POREDAK: Jadran Split 6, Jug Adriatic osiguranje 3 (-1), Jadran (HN) 3 (-1), Mladost 3, Primorje EB 3, Solaris 0 i Mornar 0.

Budući da ovog tjedna slijede utakmice Lige prvaka i kvalifikacije Eurokupa, sljedeće dvokolo (3. i 4. kolo) Premier lige, skupina Zapad na rasporedu je 29. rujna i 1. listopada.

03. svibanj 2024 19:48